Eğitim

Çocuklar İçin En İyi Gönüllülük Fırsatları

Çocuklara iyi değerleri öğretmenin en iyi yolu onları göstermektir. Çocuklarımızdan biraz cesaretlendirmeden veya izleyecekleri bir örnek oluşturmadan onları geliştirmelerini bekleyemeyiz. Bunu yapmanın en iyi yolu, toplum için basit ama anlamlı hizmet sunmaktır.

Çocuklarınıza toplumlarına nasıl hizmet edeceklerini göstermek, onlara sadece kendileri için yaşamaları gerektiğini değil, başkalarına da geri vermeleri gerektiğini öğretir. Bu durum karşılığında hiçbir şey beklemeden nasıl verileceğini öğrenmek söz konusu olduğunda özellikle önemlidir.

Her zaman resmi bir şey yapmanız gerekmez fakat bir aile olarak büyük etkisi olacak birçok küçük ölçekli etkinlik yapabilirsiniz. Çocukların gönüllü olma yollarından bazıları, garaj satışı yapmak, bir hayır kurumuna bağış yapmak veya yaşlı ya da sadece yardıma ihtiyacı olan komşular için ayak işleri yapmak olabilir.

Çocuklar İçin En İyi Gönüllülük Fikirleri

Toplumda ve toplumda pek çok farklı çocuk gönüllü fırsatı vardır. İşte çocuklarınıza başkalarına nasıl yardım edeceklerini öğretmenin bazı harika yolları. Ailenize en uygun olanı seçebilirsiniz!

1. Bir Huzurevini Ziyaret Edin

Huzurevlerindeki yaşlıların her zaman onları sık sık ziyaret edebilecek aileleri yoktur, bu yüzden çocukların gönüllü olabileceği en iyi yerlerden biridir. Onları ziyaret eden küçük çocuklu bir aileye sahip olmak onlara büyük mutluluk verecektir. Kart oyunları oynayabilir, hikayeler anlatabilir, onlardan size iyi oldukları bir şey öğretmelerini isteyebilir ve onlara yeni bir şeyler de öğretebilir ve sadece konuşup tavsiyelerini dinleyebilirsiniz.

2. Bir Hayvan Merkezinde Gönüllü Olun

Daha büyük çocuklarınız varsa, onları hayvan barınağına gönüllü olarak götürebilirsiniz. Bazen sadece köpekleri gezdirmek veya kafeslerini temizlemeye yardımcı olmak olabilir. Çocuklarınız bunun için çok küçükse, her zaman bir sanat ve zanaat projesi olarak köpek oyuncakları yapabilir ve onları barınağa ücretsiz olarak verebilirsiniz.

3. Sokaklardaki Çöpleri Temizleyin

Bu oldukça çocuk dostu bir gönüllü fırsatı. Çocukları mahalleye veya yerel parka götürebilir, çöpleri toplayabilir ve geri dönüştürülebilir ve geri dönüştürülemez olarak ayırabilirsiniz.

  Çocukların Yanlış Davranmasının 10 Yaygın Nedeni

4. Komşulara Yardım Edin

Hasta olan veya günlük işlerde yardıma ihtiyacı olan birini tanıyorsanız, bunu çocuklarla birlikte yapmaya gönüllü olun. Bu durum bakkal koşusu yapmak, çim veya bahçeye bakmak ve yaşlı bir komşu için evi temiz tutmaya yardımcı olmak şeklinde olabilir. Onlar için yemek bile yapabilirsiniz. Bu durum hasta olan biri için bile yapılabilir.

5. Topluluk Gıda Barınağında Yardım Edin

Sığınma evleri için yiyecek satın alabilmek için para toplayabilir ya da sofraların kurulmasına ya da servis yapılmasına yardım ederek doğrudan gönüllü olabilirsiniz. Temizlik de sizin ve ailenizin gönüllü olarak yapabileceği bir şeydir.

6. Göçmenlere Yardım Edin

Siz ve aileniz, ülkeye veya eyalete yeni gelenlere hoş geldiniz arkadaşı olmak için gönüllü olabilirsiniz. Yollarını bulmalarına ve yerleşmelerine yardımcı olun. Kendileri için iş ve çocukları için de okul bulmalarına yardımcı olarak yardım sunabilirsiniz.

7. Hizmet Köpekleri Yetiştirin

Gerçekten birden fazla yetiştirmeniz gerekmiyor fakat bu tarz hayvanlardan en az birini yetiştirmek için gönüllü olmayı seçebilirsiniz. Bu durum iş için doğru mizaca sahip bir köpek yavrusu almanız gerekeceği anlamına gelir. Siz ve çocuklar, köpeği nasıl eğiteceğinizi öğrenmelisiniz. Yaklaşık iki yıl süren büyük bir taahhüttür fakat bu köpeklere günlük yaşamlarında yardım etmeleri için ihtiyaç duyanlar için büyük bir hizmet sağlayan bir şeydir.

8. Bir Kurtarma Hayvanı Sahiplenin

Bu çok fazla görünmeyebilir fakat bir kurtarma hayvanını benimsemek kesinlikle topluluğa bir bütün olarak yardım etmenin bir yoludur. Bu durum barınakların sokaklarda dolaşan daha fazla hayvan için alana sahip olmasını sağlayacaktır.

9. Topluluğu Aydınlatın

Halk parkınıza çiçek veya başka güzel bitkiler dikebilirsiniz, böylece herkesin orada vakit geçirmesi daha keyifli ve güzel olur.

10. Teşekkür Notları Yapın

Polis, asker ve itfaiyeci olarak çalışanlar başkaları için hayatlarını riske atıyorlar. Çocuğunuza, hizmetleri için teşekkür ederek notlar almasını sağlayın. Aynı şeyi günlük olarak gerekli işleri yapanlar için de yapabilirsiniz fakat toplum için yaptıkları kesinlikle takdir görmez. Bu çöp toplayıcılar, kasiyerler, temizlikçiler vb. olabilir.

11. Kişisel Eşyaları Bağışlayın

Çocuklar hızlı büyür, kıyafetleri ve ayakkabıları oldukça hızlı büyür! Eski kıyafetleri daha az şanslı olanlara bağışlanabilir. Çocuklarınızdan eski oyuncak ve giysi gibi eşyaları seçmelerini ve ihtiyacı olan diğer çocuklara vermelerini isteyerek yardım etmesini sağlayın.

  TikTok Çocuklar İçin Güvenli mi? Ebeveynler İçin Rehber

12. Paltolar için bir Toplama Merkezi Kurun

Komşulara, arkadaşlara ve aileye yaklaşın ya da sosyal medya aracılığıyla evsizlere veya yoksullara vermek için palto topladığınızı duyurun.

13. Kuş Besleyicileri ve Kuş Banyolarını Kurun

Şehirler ve kasabalar genişledikçe doğa yavaş yavaş yok oluyor. Yabani kuşlar bazen kolayca yiyecek ve su bulamazlar. Kuş yemlikleri ve kuş banyoları kurarak bu kuşların hayatta kalmasına ve hatta gelişmesine yardımcı olabilirsiniz!

14. Çocuk Hastanelerini Ziyaret Edin

Bazı çocuklar ciddi şekilde hastadır ve hastanede çok zaman geçirmeleri gerekir. Çocuklarınızı onları ziyarete götürerek, kendi yaşlarındaki diğer insanlarla birlikte olmanın tadını çıkarabilecek, onlara sevgi ve şefkatle davranabileceklerdir. Tatil sezonunda bir çanta hediye alabilir ve çocuklarınızın hasta çocuklara dağıtmasını sağlayabilirsiniz.

15. Hastalığa Karşı Yürümek veya Koşmak

Belirli bir hastalığa farkındalık getirmek için kullanılan birçok organize yürüyüş veya koşu vardır. Birçoğu, belirli bir hastalık için hastaların tedavi edildiği hastanelere veya tedavi bulmak için çalışan araştırmacılara kazançlarını bağışlayacak. Daha büyük çocuklar kendi başlarına yürüyebilir fakat yeni yürümeye başlayan çocuklarla gönüllü iseniz, bebek arabasına binebilirsiniz. Rekabetçi olması gerekmez ve tüm aile katılabilir.

16. Zihinsel Engellilerle Arkadaş Olun

Zihinsel engelli biriyle eşleştirilip eşleştirilemeyeceğinizi yerel bir tedavi merkezinden öğrenebilirsiniz. Bir yetişkin seçiyorsanız, çocuklarla arkadaş canlısı birini istediğinizden emin olun. Bu kişiyi aile etkinliklerine dahil edebilir veya onları düzenli olarak ziyaret edebilir ve tatil sezonunda sevildiğini hissettirebilirsiniz.

17. Asansör Teklifi

Çocuklarınızı nazik olma alışkanlığıyla tanıştırmanın bir yolu, yaşlıları veya hastaları doktor veya mağazadaki randevularına götürürken size eşlik etmelerini sağlamaktır. Bu durum alıcı için çok şey ifade edebilecek basit bir nezaket eylemidir.

18. Bir Aktivite Kutusu Yapın

Küçük okul öncesi çocuklar için, onlarla yapılacak harika bir sanat ve zanaat projesi, aktivite kutuları yapmaktır. Bu kutular daha sonra yerel hastanedeki küçük çocuklara bağışlanabilir.

19. Stok Kitaplığı Rafları

Çocukları yanınızda yerel kütüphaneye götürün ve kitapları rafa koymak için gönüllü olun.

20. Hayır Kurumu için Fırında Satış Yapın

Siz ve çocuklarınızın ev yapımı ürünler ve limonata sattığı bir tezgah kurun. Kazandığınız her şeyi bir hayır kurumuna bağışlayabilirsiniz.

Çoğu şeyde olduğu gibi, çocukların da vermenin, yardım eli uzatmanın önemini ve başkaları için iyi şeyler yapmanın mutluluğunu öğrenmeleri gerekir. Onları topluluk faaliyetlerine dahil etmekten korkmayın!

Ayrıca Okuyun:

Çocuklarınıza Öğretilecek Ahlaki Değerler
Çocuklarınıza Öğretmek İçin İyi Görgü
Çocuklar İçin Pozitif Disiplin Teknikleri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu