Eğitim

Ebeveynlerin Çocuklarının Kişiliği Hakkında Bilmesi Gerekenler

Çocuklar çok küçükken, ebeveynler ve aile üyeleri onlara nitelikler atfetmeye başlayabilir. Bazı ebeveynler, çocuklarının ‘utangaç’ veya ‘hassas’ olduğunu hissedebilir. Diğerleri, çocuklarının ‘uyumlu’ veya ‘mutlu bir çocuk’ olduğunu söyleyebilir. Bu özellikler sadece ebeveynlerin neler bekleyebileceğine dair ipuçları verse de, bir çocuğun gerçek kişiliğinin ortaya çıkması biraz zaman alabilir. Bununla birlikte bir çocuğun kişiliğini erkenden öğrenmek, ebeveynlerin çocuklarını yetiştirmek için doğru teknikleri kullanmalarına yardımcı olabilir!

İçindekiler

Mizaç Kişilikten Nasıl Farklıdır?

Bir çocuğun kişiliğine ilişkin bir ipucu, yaşamın çok erken dönemlerinden itibaren alınabilir. Mesela bazı bebekler rutinler isterken bazıları esneklik ister. Araştırmacılar ve psikologlar bu erken ipuçlarına ‘mizaç’ diyorlar. Mizaç bir kişiye doğuştan gelir. Bebeklerin doğal olarak bazı mizaçları olacaktır fakat bu onların kişilikleri olmak zorunda değildir.

Kişilik, bireyin duygusal, davranışsal tepkisi ve tutumunun toplamı olarak adlandırılabilecek şeydir. Bu genellikle, en gerçek anlamda, yalnızca ergenlik yıllarında ortaya çıkar. Çoğu psikolog, bir bireyin kişiliğinin yıllar boyunca gözlemlenebileceğine inanır. Bu özellikler, gençlik yıllarına kadar açık ve tutarlı bir şekilde değişmeye ve gelişmeye devam eder. Ergenlikten önce, bir çocuğun davranışı diğer kişiliklere bir tepki olarak görülebilir. Davranışsal tepkiler yaklaşık 11-12 yaşlarında ortaya çıkmaya başlar.

Bir Çocuğun Gerçek Kişiliği Hangi Yaşta Ortaya Çıkar?

Tipik olarak, 3-5 yaşlarında çocuğunuz belirli kişilik özelliklerini gösterecektir. Hatta hayatınızın ilk birkaç ayında bile bazı özellikleri öğreneceksiniz. Çocuğunuz daha hareketli hale geldikçe, bağımsızlıklarını gösterdiklerini göreceksiniz. Büyüdükçe daha sosyal veya utangaç olma belirtileri göstermeye başlarlar. Çocuk büyüdükçe, okula gitmeye başladıkça ve arkadaş edindikçe dış dünyayı deneyimledikçe, kişiliğinin ortaya çıktığını göreceksiniz.

Ergen olduklarında, belirginleşecek belirli özelliklere sahip olacaklar ve kişilikleri gençlik yıllarında aşağı yukarı mühürlenecek.

Çocuklarda Farklı Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Kişilik özelliklerine göre farklı çocuk kişilik tipleri sınıflandırılabilir. Mizaç gibi kişilik özellikleri de farklı araştırmacılar tarafından farklı şekillerde ayrıştırılmıştır. En yaygın kişilik teorileri beş temel kişilik özelliğine odaklanır:

1. Vicdanlılık

Bu özellik, son derece hassas, sorumlu ve kendi isteğiyle uzun vadeli bir hedef için çalışan biri tarafından karakterize edilir. Bu tür insanlar herhangi bir girişimi tamamlamak için daha az denetime ihtiyaç duyarlar.

2. Uyumluluk

Bu tür insanlar sosyal olma eğilimindedirler ve olumlu sosyal etkileşimler ve deneyimler yaşarlar, etkileşim kurmaktan hoşlanırlar, bir grup içinde çalışırken başkalarına yardım etmeye çalışırlar ve başkalarıyla işbirliği yaparlar. Ayrıca sevgilerini kolayca ve daha sık gösterirler.

3. Deneyime Açıklık

Yeni şeyler deneyimlemeye istekli bir kişi esnek, yaratıcı, meraklı ve maceracıdır. Zihinlerini ve duyularını harekete geçirmekten hoşlanırlar ve sanat, müzik, egzotik mutfakları tatmak ve okumak gibi farklı şeylerden zevk alırlar. Yaklaşımlarında açık fikirlilik, günlük yaşamlarında yeniliği görürler.

4. Nevrotizm

Suçluluk, öfke, endişe, stres ve depresyon gibi olumsuz özellikler sergileme eğiliminde olan insanlar, günlük yaşamla düzenli olarak başa çıkmakta zorlanırlar. Yüksek düzeyde nevrotikliğe sahip insanlar genellikle strese zayıf tepki verir ve ayrıca bir durumu tehdit edici ve zor olarak yorumlama eğilimindedir.

5. Dışa dönükler

Dışa dönükler, kendi başlarına olmayı seven içe dönüklerin aksine, genellikle yüksek enerji seviyelerine sahip ve insanlarla birlikte olmaktan hoşlanan kişilerdir.

Bu özelliklerin çoğu, ara yıllarında (çocukluk ve ergenlik arasındaki yıllar) çocuklarda kristalleşme eğilimindedir. Ortaya çıkan özelliklerin birleşimi, nihayetinde kişiliklerini tanımlayacak olan şeydir.

Ebeveynler, Çocuklarının Farklı Kişiliklerine Nasıl Uyum Sağlayabilir?

Çocukların farklı kişilikleri vardır. Bir çocuğun gücü, başka bir çocuğun zayıflığı olabilir. Anahtar, belirli özellikleri, farklılıkları belirlemek ve bunları anlamaktır. Ebeveynler, çocuklarını duyarlı ve kendi özelliklerine uygun bir şekilde nasıl yetiştireceklerini bilmelidirler. Ebeveynlerin uyum sağlamak için kullanabileceği birkaç ipucu:

1. Çocuğunuzun kişiliğini inceleyin.

Çocuğunuzu ve başkalarıyla nasıl etkileşime girdiğini inceleyin. Çocuğunuzun cesur, utangaç, gözlemci veya dışa dönük olup olmadığını anlamak için çocuğunuzu gözlemleyin. Çocuğunuzun ne tür aktivitelerden hoşlandığını anlamaya çalışın. Enerji seviyelerini, hayal kırıklıklarına toleranslarını ve değişikliklere tepkilerini anlayın. Tüm bu cevaplar, çocuğunuzun karakteristik özelliklerini ölçmek için bir rehber olacaktır.

  Çocuğunuz Hata Yaptığında Doğru Mesajı Nasıl Verebilirsiniz?

2. Bireyselliklerini takdir edin.

Ebeveynlerin, çocuklarının beklediklerinden farklı olduğunu kabul etmeleri zordur. Ebeveynler çocuklarının tenisi sevmesini isterler ama çocuk kitap okumayı tercih edebilir. Aynı şekilde, çocuğunuz sizin özelliklerinizi ve kusurlarınızı miras aldıysa, sürekli olarak anlaşmazlık içinde olabilirsiniz. Önyargılı kavramları bırakın ve kişiliklerini olduğu gibi kabul edin. Bazı davranışlar zorlayıcı olabilir fakat bunu kabul etmek ve üzerinde sevgi ve takdirle çalışmak önemlidir.

3. Empati gösterin.

Bazen kişilik özellikleri sinir bozucu olabilir. Çocuğunuz esnekliği sevebilir ama siz rutini seviyorsunuz. Kişiliğinizin veya yaptığınız şeylerin ya da daha doğrusu bunları yapma şeklinizin çocuğunuzun davranışlarına uymayabileceği ve çatışmaya yol açabileceği zamanlar bulacaksınız. Geri adım atmak ve olaylara farklı bir perspektiften bakmak önemlidir. Çocuğunuzun hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeylere biraz empati göstermek ve olası bir çatışmadan kaçınmak için uzlaşmanın ve bir çözüm bulmanın yollarını bulmak önemlidir. Mesela çocuğunuzun bir şeye hazırlanmak için zamana ihtiyacı varsa, tekrar etmeye devam edin, onlara gevşeme fırsatları verin ve istedikleri şeye hazırlanmaları için her şekilde yardımcı olun.

4. İhtiyaçlarınızı ayırın.

Sizin ihtiyaçlarınız çocuğunuzun istediklerinden farklı olabilir. Mesela siz ve eşiniz dışarı çıkıp sosyalleşmeyi sevebilir fakat çocuğunuz evde kalmayı tercih edebilir. Sağlıklı sınırlar koymak için ebeveynlik tarzınızı uyarlayın ve çocuğunuzu farklı beğenileri ve hoşlanmadıkları bir birey olarak görün.

5. Çocuğunuzu savunun.

Çocuğunuzun hareketlerini ve tavırlarını yargılayacak bazı insanlar olabilir. Deneyin ve onlardan kaçının. Çocuğunuzun benzersiz özelliklerini savunun ve olumsuz yorumlara karşı her zaman olumlu olumlamalar kullanın. Mesela birisi çocuğunuzun çok bağımsız ve cüretkar olduğunu söylediğini düşünürse, çocuğunuzun cesur, canlı ve tam olarak ne istediğini bildiğini söyleyerek bunu kabul edin. Bu sayede çocuğunuz her zaman yanında olduğunuzu hissedecek ve her zaman size her konuda güvenecektir.

Çocuğunuzun Tepkisini Nasıl Test Edebilirsiniz?

Her özellik çocuklarda farklı bir tepkiyi tetikler. Aşağıdaki beş özellik, çocuğunuzun rutinlere, aşinalıklara ve diğer şeylere nasıl tepki verdiğine dair mükemmel göstergeler veya seviyelerdir. Bu seviyelerin her biri her çocukta mevcuttur ve farklı olan, bunların nasıl ifade edildiğidir. Belirli kalıpları not etmek ve ebeveynlik tarzınızı buna göre uyarlamak önemlidir.

1. Reaksiyonun Yoğunluğu

Bazı çocuklar büyük reaktörlerdir, bazıları ise tam tersi. Bazı çocuklar heyecandan ciyaklayabilir veya mutlu olduklarında bağırabilir ve sinirlendikleri zaman bir şeyler fırlatabilirler. Bazıları asla yaygara çıkarmayabilir ve yüz ifadelerinde veya ses tonlarında herhangi bir duygu değişikliği göstermeyebilir.

özellikleri

Çocuklar tepkilerini farklı şekillerde gösterebilirler. Uzaklaşmak, çığlık atmak, surat asmak, kızgın veya üzgün olduklarında tepki gösterebilecekleri yöntemlerden sadece birkaçıdır.

Ne yapabilirsin

 • Düşük anahtarlı bir çocuğunuz varsa
  • Çocuğun meşgul olması için sıra almayı teşvik eden faaliyetlerde bulunun.
  • Müzik gibi dikkat çekmek için şeyler yapmaya devam edin ve okurken farklı, dramatik bir ses kullanın.
  • Çocuğunuzun daha aktif olmasını sağlayın.

  2. Çocuğunuz sinir krizi geçiriyorsa

  • Çok yüksek sesli müzik ve aydınlatmadan kaçının
  • Bir erime için herhangi bir tetikleyiciden kaçının ve yavaşça uzaklaşın. Sarılmak veya beşlik çakmak gibi sevgi ve şefkat belirtileri gösterin.
  • Çocuğunuzun iyi uyumasını ve birkaç saat daha uyumasını sağlayın.

  2. Faaliyet Düzeyi

  Çocuğunuz yürümeye başladığı andan itibaren çocuğunuzun aktivite seviyesini ölçebilirsiniz. Bazıları sadece hareket halinde olabilir, sürekli yürür ve hareket eder, bazıları ise tam oturdukları yerde oyuncakları keşfetmeyi seçebilir. Bazı çocuklar oyuncaklarını keşfetmek için dışarıda dolaşmak yerine ellerini ve bacaklarını kullanmak isteyebilirler.

  özellikleri

  Bazı çocuklar enerjik olabilir ve etrafta koşmaktan hoşlanırken, diğerleri oldukları yerde oturup oynamaktan hoşlanabilir. Her çocuk farklı enerji ve aktivite seviyelerini coşturur. İşte onlarla nasıl başa çıkacağınız.

    Çocuklara Öz Kontrol Nasıl Öğretilir - İpuçları ve Aktiviteler

  Ne yapabilirsin

 • Çocuğunuz çok aktif değilse.
  • Çocuğunuzu ilerlemeye ve ona uzanmaya teşvik etmek için bir oyuncak veya nesneyi çocuğunuzun erişemeyeceği bir yere koyun.
  • Çocuğunuzun liderliğini takip edin ve önce izlemesini sağlayın. Yardımınızla hareket etmeleri için onları yavaşça tanıtın.
  • Birlikte müzik dinleyin ve ona eşlik edin. Ellerinizi, bacaklarını ve kalçalarını sıkmak için ellerinizi kullanarak çocuğunuzu ritmiyle hareket etmeye teşvik edin.

  2. Çocuğunuz aktif ise.

  • Keşif için fırsatlar sunun. Saklambaç, etiketleme vb. onları meşgul edecek bazı oyunlardır.
  • Çocuğun çok uzun süre oturmasını ve hareket etmesini beklemeyin.
  • Dinlenmelerini sağlamak için yatmadan önce oyun süresini sınırlayın.

  3. Hayal Kırıklığına Karşı Tolerans

  Yeni yürümeye başlayan çocuk yılları, hayal kırıklığı seviyelerini ölçmek için idealdir. Daha hoşgörülü olan bir çocuk denemeye devam edecek ve heyecanını kaybedenler hayal kırıklığı ve sinirlilik belirtileri göstereceklerdir.

  özellikleri

  Bazı çocuklar olumlu bir tutuma sahip olabilir ve hedeflerine ulaşana kadar denemeye devam edeceklerdir. Diğer çocuklar hüsrana uğradıklarında kolayca pes edebilirler. İşte her ikisiyle de nasıl başa çıkacağınız!

  Ne yapabilirsin

 • Çocuğunuz kolayca pes etme eğilimindeyse.
  • Yaptıklarının zor bir iş olduğunu ve denemeye devam etmeleri gerektiğini söyleyerek onları cesaretlendirin.
  • Sonucu elde etmek için çocuğunuza çözümlerle yardımcı olun.
  • Çocuğunuza bir mola verin ve daha sonra tekrar deneyin.

  2. Çocuğunuz ısrarcıysa.

  • Etkileşim onun içindeki en iyiyi ortaya çıkarabileceğinden, oyun oynarken çocuğunuza katılın.
  • Çocuğunuzun ne yaptığını kontrol etmeye devam edin ve bir şeyler denemenin yeni ve alternatif yollarını önerin.
  • İnatçı bir çocuk vazgeçmeyi reddedebileceğinden kararlı olun. Bazen işlerin zaman alacağından ve beklemeleri gerektiğinden bahsedin.

  4. Değişime Tepkinin Ölçülmesi

  Çocuklar değişime çabuk uyum sağlama eğilimindedir fakat tuhaf durumlarda, herhangi bir değişikliğe karşı çıkan çocuklar olacaktır. Odadaki mobilyaların yerleşiminde yapılacak küçük bir değişiklik onları rahatsız edebilir. İlaveten bir şeyleri adım adım ilerleten ve devam eden çocuklar var.

  özellikleri

  Bazı çocuklar için değişikliklerin pek önemi yokmuş gibi görünür ve onları kabul ederler. Fakat diğer çocuklar değişiklikten hiç hoşlanmayabilir. Ebeveynlerin değişimi seven veya değişime direnen çocuklarla nasıl başa çıkabileceği aşağıda açıklanmıştır.

  Ne yapabilirsin

 • Çocuğunuz değişikliklere direniyorsa.
  • Geçişleri kolaylaştırmak için tanıdık nesneleri kullanın.
  • Herhangi bir yeni aktiviteye başlamadan önce onları tanıyın ki rahat etsinler.
  • Herhangi bir aktivitenin başlangıcından ve bitişinden önce önceden haber verin.

  2. Çocuğunuz değişiklikler konusunda rahatsa.

  • Bir çocuğun yumuşak sinyaller gönderebileceğini ve değişikliği kabul edebileceğini anlayın.
  • Şüpheli görünebilecek herhangi bir sinyali yakalamak için kaliteli bire bir zaman ayırdığınızdan emin olun.

  5. Yeni İnsanlara Tepkileri Ölçme

  Çoğu çocuk, yeni insanlar veya tanıdık olmayan yüzler gördüklerinde tepkilerinde farklılık gösterir. Bazıları en iyi sırıtışlarını verebilir ve bazıları odalarına çekilebilir.

  özellikleri

  Çocuklar yeni insanlarla tanışmaktan veya etkileşimde bulunmaktan hoşlanabilir veya hoşlanmayabilir. Başkalarıyla etkileşime girmekten hoşlanan veya hoşlanmayan çocuklarla nasıl başa çıkılacağına bakalım.

  Ne yapabilirsin

 • Yeni yüzlere direnen çocuk için.
  • Giriş sürecinin bir parçası olun ve yeni insanların çocuğunuzu tanımasını sağlayın. En sevdikleri oyuncak veya kitaptan bahsedin, böylece bu bir buz kırıcı olarak bir konu olabilir.
  • Tanıdık olmayan yüzler göreceklerse çocuğunuzu hazırlayın.
  • Çocuğunuzu etiketlemeyin ve destekleyin. ‘Utangaç’ veya ‘içe dönük’ gibi isimler vermeyin.

  2. Yeni yüzler konusunda hevesli olan çocuk için.

  • Çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olması için etkileşim kurması için çeşitli fırsatlar sunun.
  • Çocuğunuz zor bir an yaşıyorsa adım atın. En girişken çocuk bile zor zamanlar geçirebilir.
  • Çocuklarınıza kendi başlarına oynamaları için zaman tanıyın.

  Çocuğunuzun davranışını ve nasıl işlediğini gözlemlemek…

  Benzer İçerikler:

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu