Eğitim

Çocuğunuza Minnettar Olmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Çocuğunuza ‘teşekkür ederim’ demeyi öğretmek, ömür boyu sürecek bir minnettarlık duygusunun başlangıcı olabilir. Araştırmalar, minnettar olan insanların mutluluk seviyelerini yüzde yirmi beşe kadar artırdığını göstermiştir. Fakat çocuklara minnettarlığı öğretmek zor olabilir. 7 yaşından küçük olduklarında başkalarının duygularını anlamakta büyük güçlük çekerler. Çocuklarda şükran ve takdir geliştirmenin bazı yollarına bakalım.

İçindekiler

Çocuklara Minnettarlığı Öğretmek Neden Gereklidir?

Minnettarlık duygusu geliştirerek, çocuklar başkalarının dünyasına açılırlar. Dünyanın belirli bir zamanda hissettiklerinden ve istediklerinden daha fazlası olduğunu keşfederler. Minnettar çocuklar doğal olarak başkalarına karşı kibar ve nazik olurlar. Çocuklara takdir etmeyi öğreterek, birbirlerine saygı duymayı, oyuncakları paylaşmayı ve sarılmayı da öğrenirler!

Minnettar olan çocuklar, yetişkinliğe girdiklerinde iyimser olduklarını ve depresyona daha az eğilimli olduklarını göstermiştir. Attitudes of Minnettarlık kitabının yazarı Mary Jane Ryan’a göre, hiçbir çocuk minnettar doğmaz fakat bu ebeveyn tarafından aşılanması gereken bir şeydir.

Çocuğunuza minnettarlığı açıklamanın en önemli avantajlarından biri, ona bir bakış açısı kazandırmasıdır. Çocuğunuza, dünyada pek çok çocuğun yararlanamadığı fayda ve ayrıcalıklardan haberdar olmanız, onun nimetlerini daha çok takdir etmesini sağlayabilir. Çocuğunuz, sürekli hatırlatılmazsa, oyuncaklarının nereden geldiğini umursamamaya alışabilir. Oyuncağın yoktan var olmadığını ve onu yaratmaktan birinin sorumlu olduğunu anladığında, bu, çocuğunuzda yeni bir saygı uyandırır.

Minnettarlık ayrıca daha gerçek ilişkiler geliştirmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, oluşturduğu bakış açısıdır. Çocuğunuz bir dahaki sefere hemen bir şey istediğinde, ona zaten sahip olduğu şeyi nazikçe hatırlatın ve arzu ettiği yeni nesneye gerçekten ihtiyacı olup olmadığını anlayın. Bunu kabul etmeyi öğrendiğinde, yavaş yavaş talebini bir emir olarak dile getirmeden önce üzerinde düşünme yeteneğini kazanmaya başlayacaktı.

Çocuklar Takdir Etmenin Anlamını Ne Zaman Öğrenmeye Başlar?

Çocuklar ve küçük çocuklar, doğaları gereği ben merkezlidir. Bu daha çok beslenme için biyolojik bir gerekliliktir fakat minnet duyguları çocuklara çok küçük yaşlarda aşılanabilir. 1-2 yaşlarında anne babalarından ayrı birer insan olduklarını ve anne ve babalarının onları mutlu etmek için bir şeyler yaptığını anlamaya başlarlar. Çocuğunuz minnettarlığını dile getiremeyebilir fakat bunu kesinlikle anlamaya başlayabilir.

2 ila 3 yaşlarında, minnettar oldukları şeyler hakkında konuşmaya başlayabilir veya en azından eylemlerle ifade edebilirler. Dört yaşına kadar çoğu çocuk, sadece maddi nesneler için değil, aynı zamanda nezaket, sevgi ve şefkat içeren davranış ve jestler için de minnettar olma yeteneğini geliştirir.

Çocuklara Minnettarlığı Öğretmenin Yolları

Aşağıda çocuklara şükretmeyi ve nimetlerini saymayı öğretmenin on iki yolu vardır.

  Okul Öncesi Çocuklarda Ayrılık Kaygısını Yönetmenin 13 Yolu

1. Rol Modeli

Minnettarlık gibi bir yaşam felsefesini öğretmenin en iyi yolu ders vermek değil, örnek vermektir. Çocuklar en iyi ebeveynlerini taklit ederek öğrenirler ve örnek olarak liderlik etmekten daha iyi bir yol olabilir! Başlamanın basit bir yolu, eşinize ve çocuğunuza mümkün olduğunca sık “teşekkür ederim” ve “lütfen” demek olacaktır. Minnettarlık konusunu mümkün olduğunca sık gündeme getirin. Açık bir günde yürüyüşe çıkarken “Ne şanslıyız ki böyle aydınlık ve güneşli bir günde dışarı çıkıyoruz!” diyebilirsiniz. Bu aynı zamanda, genellikle göz ardı edilme eğiliminde olan en basit ve en sıradan şeyler için minnettar olmayı öğretir.

2. Çocukları Yardım Etmeye Teşvik Edin

Çocuğunuzu bulaşık yıkamak veya bitkileri sulamak gibi ev işlerine yardım etmeye teşvik ederek, minnettarlığı öğrenebilecekleri bir ortam yaratırsınız. Çocuğunuz fiziksel olarak bir şeyler yaparak, bunun çaba gerektirdiğini ve bazı şeyleri hafife almaması gerektiğini anlar. İlaveten çocuğunuz için harcadığı çabayı sözlü olarak ifade etmeden ne kadar çok şey yaparsanız, çocuğunuzun bunu hafife alma şansı o kadar artar.

3. Çocuklarınızla Etkileşim Yapın

Çocuğunuzdan şükredecek bir şey (günde yeni bir şey) söylemesini istemek, çocuğunuza minnettar hissetmesini sağlamanın iyi bir yoludur. Çocuğunuzla yüz yüze etkileşim için zaman ayırdığınızdan emin olun. Birçok aile akşam yemeği saatini buna oldukça uygun bulur.

4. Muhtaçlara Bağış Yapmayı Teşvik Edin

Kitap, oyuncak, giysi gibi kullanılmayan eşyaların stokunu almak ve ihtiyacı olanlara bağışlamak, çocuklarda cömertliği teşvik etmenin harika bir örneğidir. Çocuğunuzu daha az ayrıcalıklı koşullarda bulunanları ziyarete götürmek, onlara gerçek hayatta nezaket gösterme ihtiyacı verir.

5. Somut Örnekler Verin

Cömertliği teşvik eden olayların gerçek örneklerinin verilmesi, çocukların bu gerçek yaşam örneklerinden öğrenmesi için yapılmalıdır. Çocuklara takdir etmeyi öğretmeye bir örnek, iyi haberleri paylaşmak olabilir, örneğin: “Bugün iş yerimizde yeni bilgisayarlarımız var! Eskilerimizi değiştirdiğimiz için ne şanslıyız!”.

6. Minnettarlığı Teşvik Eden Kitapları Okumayı Teşvik Edin

‘Veren Ağaç’ ve ‘Bugün Bir Kova Doldurdunuz mu?’ gibi kitaplar güçlü ahlaki temellere sahiptir ve mükemmel okuma materyalleri sağlar.

7. ‘Teşekkürler’ Notlarında Israr Edin

Teşekkür notları, üzerinde çiçek olan küçük bir kağıt parçası anlamına da gelebilir. Çocuklar duygularını küçük harfler ve çizimlerle ifade etmeyi severler. Çocuğunuzu, teşekkür edilmesi gereken bir durum olduğunda bir ‘teşekkür’ notu alması için teşvik edin. Mesela doğum gününde kendisine güzel bir oyuncak hediye eden birine yazabilir.

  Çocuğunuzu Duygularını Tanıma ve İfade Etmeye Teşvik Edecek 14 İpucu

8. İddialı Olun

Çoğu çocuk piyasadaki en son şeyleri takip eder ve aynı şekilde ebeveynlerini rahatsız etmeye devam eder. Oyuncaklar, video oyunları veya çikolatalar isteyebilirler. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun tüm arzularını yerine getirme eğilimindesiniz. Bazılarımız öfke nöbetlerine son vermek için ne isterlerse satın alabilir. Bu tutum, çocuğunuzdaki minnettarlığın büyümesini sabote edecektir. Ebeveynler, çok fazla ‘hayır’ demenin ‘evet’ demenin kulağa çok daha hoş geleceğini anlamalıdır. Bu politika, çocukları minnettar bir tavırla yetiştirmenize yardımcı olacaktır.

9. Sabırlı Olun

Çocuğunuzun bu alışkanlığı birden bire emmeyeceğini anlamalısınız. Günlerini, haftalarını, aylarını veya yıllarını alabilir. Ve istediğini sorarken bir ‘hayır’ duymak kesinlikle gözyaşlarına neden olur! Ebeveynler sakin kalmalı ve çocuklarına takdir ve şükran alışkanlığını geliştirmelerinde yardımcı olmalıdır.

10. Size Hizmet Edenlere Teşekkür Edin

Çocukların onlara hizmet edenlere teşekkür etmesi gerekir. Mesela çoğumuz ev içi yardımımızın yaptığı işi hafife alma eğilimindeyiz. Çocuklarımız da bizim ayak izlerimizi takip ediyor. Bir ebeveyn olarak çocuklarımıza iyi değerler aşılamalıyız. Okulda bir otobüs kondüktörüne, okul süpürücüsüne, şoföre veya evdeki ev yardımcısına yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür edilmelidir. Çocuklar, bu tarz insanlara gereken saygıyı gösterecek şekilde eğitilmelidir.

11. Günlük Tutmak

Çocuğunuzdan günlük olarak minnettar olduğu şeyleri not etmesini isteyin. Haftanın sonunda, aynı şekilde yüksek sesle okumasını sağlayabilirsiniz. Bu onu hayatının her yönü hakkında düşünmeye ve nimetlerini saymaya teşvik edecektir.

12. Doğum Günleri – Sorumlu Bir Şekilde Kutlayın!

Genellikle doğum günleri, çocuğun tamamen, her şeye ihtiyacım var moduna girme eğiliminde olduğu bir gün olarak görülür. Doğum gününü kutlamak çok keyifli bir şey olsa da, onu seven ve kutlayan insanlara sahip olduğu için ne kadar şanslı olduğunu anlamasını sağlayın ve ona hayır dualarını verin. Doğum günü partisine gelen ve ona hediyeler veren misafirlere teşekkür notları göndermesini öğretin.

13. Çocukları Eylemlerinin Sonuçlarına Maruz Bırakın

Çocukları eylemlerinin sonuçlarına maruz bırakmak, çocukların minnettarlığı öğrenmelerine yardımcı olmanın basit ama güçlü bir yoludur. Onları herhangi bir durumda kurtarmamaya veya rüşvet vermemeye özen gösterilmelidir.

Minnettar bir tavırla çocuk yetiştirmenin, çocuklarınız için ömür boyu mutluluk yaratabileceği kanıtlandığından, bu uygulamalara küçük yaşlardan itibaren başlamak önemlidir.

Ayrıca Okuyun: Çocuklara İyi Görgü Öğretmenin Yolları

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu