Çocuklar

Çocuklar İçin Eğlenceli Zıplama Oyunu

Çocuklar enerji ile doludur ve etrafta zıplayıp oynamayı severler. Bu onları kesinlikle meşgul tutarken, aynı zamanda kaba motor becerilerinin gelişimine katkıda bulunur! Karışıma oyunlar eklediğinizde, çocuklar için eğlenceli öğrenme seviyeleri çok yönlü artar!

İşte çocuklarınız bir dahaki sefere evde zıplamak istediğinde deneyebileceğiniz bazı oyunlar!

1. Lilly Pads Atlama Oyunu

Lilly Pads atlama oyunu hem gruplar halinde hem de bireysel olarak oynanabilir. Lilly pedleri gibi servis paspasları, hula halkaları veya düz karton kutular gibi büyük nesneleri seçin. Yaklaşık sekiz Lilly pedi yere, her Lilly pedi bir ayak arayla yerleştirilecek şekilde yerleştirin. Lilly pedlerinin, üzerinde herhangi birini güvenli bir şekilde nehrin üzerinde tuttuğu biliniyor. Lilly pedleri sudaymış gibi oynarken, okul öncesi çocuklarınızın sırayla bir Lilly pedinden diğerine atlamasına izin verin. Lilly pedine atlamayı özleyen ve Lilly Pad’in dışındaki yere dokunan çocuk dışarıda ya da her şeye yeniden başlamak zorunda.

2. İp Atlama Rölesi

Bu oyunda, bazı okul öncesi çocukları toplayın ve onları beş ila altı gruba ayırın. Her çocuk grubuna bir atlama ipi verin. Tüm grupları, iki grup arasında yaklaşık 4-5 fitlik belirli bir mesafe ile yatay bir çizgide bekletin. Atlama ipini her grubun yaklaşık 30 fit önüne yerleştirin. ‘Başla’ dediğinizde, her grubun ilk oyuncusu atlama ipine doğru koşmalı, onu almalı, yedi sıçrama yapmalı ve gruplarına dönmelidir. O zaman ikincisi de aynısını yapmalı. Aynı şekilde, grubun tüm oyuncuları atlama düzenini takip etmelidir. Hangi grup birinci bitirirse kazanır.

3. Su Sıçrama İpi

‘Su Sıçrama İpi’ oyunu, çocuklarınızın dengeli atlama becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Bu oyunu oynamak için, bir grup anaokulu çocuğu yapın ve her çocuğa suyla dolu bir plastik kap verin. İki yetişkinin uzun bir atlama ipini döndürmesi gerekir ve okul öncesi çocuklar, plastik bardağı su dolu ellerinde tutarak tek tek üç kez arka arkaya atlama girişiminde bulunmalıdır. Okul öncesi çocuklarınız zıplarken fincandaki suyun dökülmemesi için dengeyi korumaya çalışmalıdır. Plastik bardağında en çok suya sahip olan çocuk kazanır.

4. Trambolin Oyunundaki Zehirli Toplar

Okul öncesi çocuklarınızı trambolin oyunlarına tanıtmak, atlama becerilerini geliştirmek için harika bir yoldur. Bir tramboline birkaç top yerleştirin. Okul öncesi çocuklara toplara zehir gibi davranmalarını ve toplardan kaçınarak trambolinde atlamalarını söyleyin. Çocuklarınız tramboline atlarken toplar yuvarlanacak. Herhangi bir çocuk atlarken trambolindeki bir topa dokunursa, dışarı çıkar. Toplara dokunmadan zıplamaya devam eden ve trambolinde sonuncu kalan anaokulu öğrencisi kazanır.

5. Yumuşak Topla Zıplama Oyunu

Bu oyunda, her okul öncesi çocuğa bir küçük, yumuşak top verin. Tüm çocuklara, yere düşmeyecek şekilde topu bacaklarının arasında tutmalarını ve diğer uçta bulunan takım üyelerine pas vermek için yerdeki işaretli bir uçtan diğer işaretli uca atlamalarını söyleyin. Bacaklar arasında tutulan top düşerse, okul öncesi çocuk dışarı çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu