Çocuklar

Çocuklar İçin Sert ve Takla Oyunu

Bu makale kaba ve yuvarlanma oyunlarından bahsediyor. Çocuğunuza nasıl fayda sağlayacağını ve zarar görmemesi için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Hepimiz bir noktada çocuklarımızla güreşmekten hoşlanmadık mı? Bununla birlikte bu tarz fiziksel oyunlara düşkün olan bir grup çocuk söz konusu olduğunda, ebeveynler ve öğretmenler temkinli olabilir. Yaygın algının aksine, kaba ve yuvarlanma oyununun gençler için çok eğlenceli olmasının yanı sıra birçok sosyal ve fiziksel faydası vardır. Birkaç önlem, çocuğunuz ve arkadaşları için güvenliğinizi korumanıza yardımcı olacaktır.

Roughhousing nedir?

Çocuklar, yürümeye başlayan çocukluklarından beri sert ve takla oynamaktan, kaba evlerden veya at oyunlarından hoşlanırlar. Okul öncesi çocukları olarak kovalamayı, yakalamayı, sarılmayı, güreşmeyi, etiketlemeyi ve yığınlar halinde birbirlerine düşmeyi severler. Genellikle evde ebeveynler veya kardeşlerle güreşerek başlar ve daha sonra diğer çocukları dahil etmeye devam eder.

‘Rough and Tumble’ Okul Öncesi Bir Çocuk İçin Neden İyi?

Sert ve yuvarlanan oyunun çocuklarda güçlü arkadaşlıklar kurmaya yardımcı olduğuna inanılıyor. Çocuklar arasında ‘seninle oynamak istiyorum’ diyen bir iletişim şeklidir.

Buharı atmanın harika bir yolu. Okul öncesi çocuklar enerji demetleridir. Bu tür fiziksel oyun, daha sonra daha sessiz ve daha rahat bir zaman sağlamak için biraz buhar atmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda büyüyen çocuklara fiziksel beceriler de öğretir. Çocuklar vücutlarında manevra yapmayı ve hareketlerini kontrol etmeyi öğrenirler. Çocukların diğer çocuklara göre kendi güçlerini anlamalarına yardımcı olur ve güçlüden zayıfa doğru bir hiyerarşi oluşturur.

Aynı zamanda empati ve duygusal zeka geliştirmeye yardımcı olur. Çocuklar, arkadaşlarından gelen sözlü olmayan işaretleri okumayı öğrenirler. Hangi eylemlerinin başkaları için nahoş olduğunu anlamayı öğrenirler.

  Okul Çağındaki Çocuğunuzla bağlantı Kurma

Sert ve Takla Oynamayı Nasıl Güvende Tutabilirim?

Roughhousing, çocuklar aynı yaşta, yapı ve enerji seviyelerinde olduğunda iyi çalışır. Mesela iyi inşa edilmiş üç yaşındaki bir çocuk, beş yaşındaki bir çocukla oynamak için daha uygun olabilir.

Grup boyutunu küçük tutmak güvenliği sağlayacaktır. Beş veya altı çocuk birlikte genellikle güvenli bir şekilde eğlenebilir. Grup çok büyürse, işlerin kontrolden çıkma tehlikesi vardır.

Çocuklar oynarken bir yetişkinin etrafta olduğundan emin olun. Çocuklar aşırı heyecanlanabilir ve anlamsız bir şekilde yaralanmalara neden olabilir. Bir çocuğun hedef alınmasına dikkat edin. Soğumalarına yardımcı olmak için bir atıştırmalık veya su molası önerin. Çocukların yumuşak bir şilte üzerinde veya onlara zarar verebilecek taş, çubuk ve diğer nesnelerin bulunmadığı çimenli yüzeylerde oynadığından emin olun.

Dövüşü Oyundan Ayırt Etmek

Sert ve yuvarlanan oyun bazen kavgaya dönüşebilir. Çocuklarda öfke veya yaralanma belirtilerine dikkat etmelisiniz. Çocuklar oynarken gülerler ve bağırırlar ama yüz kasları gevşemiştir. Kızgın çocuklar ise çenelerini sıkarlar ve yüz kasları gergindir.

Sert ve yuvarlanan oyun, çocukların büyüme yıllarının önemli bir parçasıdır. Birkaç önlemle çocuklar için çok eğlenceli olabilir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu