Çocuklar

Çocuklar İçin En İyi Beyin Jimnastiği

Bir ebeveyn olarak çocuğunuz için en iyi kıyafetleri, en sevdiği oyuncağı ve hatta parlak bir geleceği her zaman istersiniz. Çocuğunuzun yapmak istediği her şeyde en iyisi olmasını sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz. Ve zeka bunda büyük rol oynar.

Zekanın başarının anahtarı olduğunu gerçekten söyleyemeyiz. Fakat el ele giderler. Daha fazla bilişsel becerilerle, çocuğunuz daha hızlı öğrenip anlayabilir ve hatta gelecekte yapacağı çeşitli testlerde ve sınavlarda başarılı olabilir. Ve çocuğunuzun oraya ulaşmasına yardım etmek çok da zor değil. Bazı beyin jimnastiği egzersizleri, mantıksal düşünme ve bilişsel becerileriyle birlikte hafızasını güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bir çocuğun beyin gelişiminin çoğu hayatının ilk birkaç yılında gerçekleşir. Ve bu yaşta beyin jimnastiği egzersizlerini dahil ederseniz, faydaları çocuğunuza yardım etmede uzun bir yol kat edecektir.

İçindekiler

Beyin Jimnastiği Egzersizleri nedir?

Kasları güçlendirmek için yapılan diğer egzersizler gibi, beyin egzersizleri de beyin aktivitesini uyarır ve yapılması gereken temel görevleri ve eylemleri içerir. Bu egzersizler çocuğunuzun kulakları, gözleri, başı, bacakları ve genel vücut koordinasyonuna yardımcı olan çeşitli hareketleri içerir. Çeşitli alanlarda yardımcı olan basit hareketler içerirler:

 • Hafıza
 • Konsantrasyon
 • Koordinasyon
 • Akademisyenler
 • Organizasyon becerileri
 • Tutum
 • Öz sorumluluk
 • İlişkiler

Neden ve nasıl yardımcı oldukları tam olarak net olmasa da, onları kullanan birçok ebeveyn ve kişi, bu basit hareketlerin yukarıda bahsedilen tüm alanlarda çarpıcı gelişmeler sağladığını bildirdi.

Beyin Jimnastiği Egzersizlerinin Öğrenciler ve Çocuklar İçin Faydaları

 • Çocuğunuzun daha keskin ve zeki olmasına yardımcı olur.
 • Çocuğunuzun özgüvenini ve güven düzeyini artırır.
 • Sağlığı iyileştirir ve çocuğunuzun bağışıklığını ve iyileşmesini artırır.
 • Görmeyi geliştirir
 • Yaratıcılıklarını geliştirir
 • İletişim becerilerini geliştirir

Çocuğunuzun Öğrenmesi Gereken Etkili ve Basit Beyin Jimnastiği Egzersizleri

1. İkili Doodle

Bu, çocuğunuzun iki eliyle iki resim çizdiği iki taraflı bir çizim alıştırmasıdır. Bu, yazım doğruluğunu öğrenme, sembolleri yazma ve tanıma, hesaplama vb. gibi çeşitli becerilerin geliştirilmesine yardımcı olur.

  Bağlama Şekilleri DIY

2. Çapraz Taramalar

Bu egzersizde çocuğunuz sol kolunu yavaşça sağ bacağına doğru hareket ettirecektir. Yavaş hareket, çocuğunuzun zihinsel koordinasyonunu ve dikkatini artırır. Streslerini gidermelerine ve çalışmalarına daha iyi konsantre olmalarına yardımcı olabilir.

3. Tembel Sekizler

Bu egzersiz, çocuğunuzun sekiz rakamı bir kağıda ya da ellerini kullanarak havada çizmesini gerektirir. Bu, kollarındaki ve bileklerindeki kasları gevşetir ve çocuğunuzun yaratıcı yönünü harekete geçirir. Aynı zamanda göz kası koordinasyonu ve periferik görüş ile görme yeteneğini geliştirir.

4. Fil

Çocuğunuzun ellerini uzatmasına ve kulağının yanına aynı tarafa yerleştirmesine izin verin. Bundan sonra en az 3 kez uzatılmış elleriyle sonsuzluk işaretini çizsinler ve diğer eliyle de tekrarlasınlar. Bu, çocuğunuzun zihin ve vücut dengesini geliştirir ve ayrıca kelimeleri doğru şekilde dinlemenize yardımcı olur.

5. Aktif Kol

Bu egzersizde, çocuğunuzun bir kolunu germesi ve diğer kolunu uzatılmış kolunu pozisyonunda tutmak için dik açıyla tutması gerekir. Bu sadece çocuğunuzun üst vücudunun gücünü artırmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzun el ve göz koordinasyonunu da geliştirir.

6. Baykuş

Çocuğunuzun rahat oturmasına izin verin ve ellerinden birini diğer omzuna getirin. Elini sabit tutmasına izin verin ve omzunu trapezius kasına yakın bir yerde hafifçe sıkıştırın ve ardından başını yavaşça omzuna doğru çevirin ve derin bir nefes alın. Bu, kan dolaşımını iyileştirir ve çocuğunuzun hafızasını ve dikkatini geliştirir.

7. Yerçekimi Planör

Küçük çocuğunuzu bir sandalyeye düz bir şekilde oturtun ve ondan bacaklarını uzatmasını isteyin. Sağ bacağını sol ayak bileği üzerinden çaprazlamasına izin verin. Daha sonra derin bir nefes almasını ve ayaklara ulaşmak için öne doğru eğilmesini isteyin. Bu, kan ve oksijen akışını artırır ve ayrıca çocuğunuzun hamstringini uzatır.

  12-36 Aylık Bebekler İçin Aşılar

8. Düşünme Kepi

Çocuğunuzun başparmağı ve işaret parmağıyla her iki kulağını tutması ve ardından kulağın dış kısmını döndürmesi ve açması gerekir. Bu, çocuğunuzun kısa süreli hafızasını, işitmesini ve çevresel görüşünü geliştirir.

9. Toprak Düğmeleri

Çocuğunuzun ayakta durmasına veya rahatça oturmasına izin verin ve sağ elini dudaklarına ve sol elinin ayasını göbeğine koyun. Bundan sonra, çocuğunuzun her iki elini de küçük dairesel hareketlerle kendi bölgelerine sürtmesine izin verin. Bu, çocuğunuzun zihinsel uyanıklığını geliştirir ve tüm beden yönelimini geliştirir.

10. Kanca Ups

Bu egzersiz için bebeğinizden ya ayağa kalkmasını, oturmasını ya da uzanmasını isteyin. Çocuğunuzun sol ayak bileğini sağ ayak bileğinin üzerinden çaprazlamasına izin verin ve ardından parmaklarını göğsüne geçirerek derin nefes alın. Bu, çocuğunuzun zihninin ve vücudunun gevşemesini ve stresi azaltmasını sağlar.

Öyleyse devam edin ve çocuklar için bu basit beyin jimnastiği aktiviteleri ile çocuğunuzun sınıfındaki en zeki kişilerden biri olmasına izin verin.

Sıradaki Yazı: Çocuklar İçin En İyi Akıl Oyunları

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu