Çocuklar

Okul Çağındaki Çocuğunuzla bağlantı Kurma

Çocuğunuz şimdi daha geniş bir sosyal dünyaya uyum sağlamaya başlıyor ve ona yardımcı olabilirsiniz. Okula giderken büyümüş gibi görünse de, aile ilişkileri hala gelişimindeki en büyük faktördür.


İçindekiler

Temeller

Okulda, çocuğunuz öğrenme ve arkadaş edinme dünyasına dalmış durumda. Bu aynı zamanda yaşamın kurallarını, ahlakını, görgü kurallarını ve aile değerlerini anlamaya çalışmaktır. Aynı zamanda, çocuğunuzun beyni hala hızla gelişerek duygusal olgunluğu, sosyal becerileri ve düşünme yeteneklerini arttırır.

Tüm bu yeni etkilerle bile, ev yaşamınız ve aile ilişkileriniz hala küçük çocuğunuzun gelişimi üzerinde en büyük etkidir. İlişkinizin yoğunluğu değişebilir, çünkü birlikte daha az zaman geçiriyorsunuz – çocuğunuz halka açık bir öpücük elveda için bir dalgayı bile tercih edebilir – ancak ebeveyn olarak işiniz her zamanki gibi önemlidir.

İpucu: Bebeğiniz sıyrılmış dizler, ağlamaklı yanlış anlamalar ve büyüleyici öğrenme dünyasına doğru yola çıkıyor. Ve kan akmaya başladığında, bir sınıf arkadaşı çocuğunuzu doğum günü partisine davet etmez ve ödev konusunda yardıma ihtiyaç duyulur, çocuğunuzun isteyeceği ilk kişi siz olursunuz.

Sosyal becerilerin geliştirilmesi

Çocuklar okula başladığında, daha geniş bir sosyal dünyaya giriyorlar. İlk kez dünyada kendi yerlerini bulmayı ve bir sosyal grubun bir parçası hissetmeyi düşünmek zorundalar.

Çocuğunuz okuldayken orada olmasanız da, sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz çok şey var:

 • Çocuğunuza arkadaş edinmesine yardımcı olun. Okul saatleri dışındaki diğer çocuklarla oynamaya, uyuyanlara sahip olmaya ve kulüplere katılmaya teşvik edin.
 • Okuldaki ve arkadaşlarınızla farklı durumlarla başa çıkma yolları hakkında öneriler ve ipuçları verin – örneğin, “Belki yeni oyuncağınızı paylaştıysanız yardımcı olabilir” veya “Gülümseme insanları daha mutlu hissettirir. İnsanlarla ilk tanıştığınızda gülümsemeniz yardımcı olur”.
 • Çocuğunuza empati geliştirmesine ve farklı bakış açılarını anlamalarına yardımcı olun – bu, ortaya çıktığında çatışma ile baş etmesine yardımcı olacaktır. Gün boyunca duyguları tanımlamak ve diğer insanların nasıl hissedebilecekleri hakkında sohbet etmek, empati kurmaya yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuzun soru sorma ve diğer çocukları dinleme gibi konuşma becerilerini geliştirmesine yardımcı olun.
 • Çocuğunuzun uyum sağlamasına yardımcı olacak kıyafetler sağlayın (küçük bireyiniz baştan başa siyah veya sadece kelebekler olan farklı kıyafetler giymekte ısrarcı değilse). Bu yaşta, çoğu çocuk farklı gibi ya da göze çarpan gibi hissetmek istemez.
 • Çocuğunuzla alay etme, zorbalık veya arkadaşlık yapma gibi davranışlar hakkında konuşun. Bu durum çocuğunuzu onu benzersiz kılan şeyleri söylememesi için eğitmek anlamına gelmez. Fakat diğer yorumların üzülmesine veya alay etmesine neden olabileceğini anlamasına yardımcı olur.
  Çocuklar İçin Komik Okul Şakaları

İpucu: Bu aşamada, sosyal öğrenme çocukların aynı cinsiyetle geçinmelerine ve dahil edilmelerine yardımcı olur. Çoğu erkek çocuk için akran kabulü genellikle spora katılımdan gelir; çoğu kız için, akran kabulü bir sosyal grupla ilişkilendirilir.

Benlik duygusu bulma

Beş ve sekiz yaşları arasında, okul çağındaki çocuklar, olmak istedikleri insanları (bazen rol modelleri olarak da bilinir) bularak kendilik duygusu kazanırlar. Toplumda erkek ya da kadın olmanın nasıl bir şey olduğunu görmek için yaşlı akrabalarına, aile arkadaşlarına, öğretmenlere ve akranlarına – genellikle aynı cinsiyetten – bakarlar. Bu rol modelleri çocukların ne tür insanlar olmak istediklerini anlamalarına yardımcı olabilir.

Okulda, bir çocuğun hayatındaki en önemli rol modeli öğretmendir. Bir çocuğun öğrendiği her şeyin yaklaşık %95’inin diğer insanların (söylediklerini dinlemek yerine) ne yaptığını izlemekten geldiğini düşündüğünüzde, öğretmenlerle geçirdikleri zaman gerçekten nasıl geliştiğini etkiler. Öğretmenler bir çocuğun düşüncesi, tutumları, davranışları ve okula karşı görüşleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Çocuğunuzun öğretmeni ile olan ilişkisi hakkında endişeleriniz varsa, bu endişeleri öğretmen veya okul müdürüyle görüşmek isteyebilirsiniz.

Biliyor musun?
Çocuklar, çocuğun çıkarlarını göz önünde bulunduran büyük yetişkin ağlarına maruz kalmaktan yararlanır. Bunlar büyükanne ve büyükbaba, akraba, komşu ve aile dostlarını içerebilir.

Okul çağındaki çocuğunuzun uygun rol modellerini bulmasına yardımcı olmak

 • Çocuğunuzla diğer güvenli ve güvenilir yetişkinler arasındaki ilişkileri teşvik edin. Bu yaşta, çocuklar genellikle en iyi aynı cinsiyetle tanımlanır. Bu insanlar çocuğunuza şimdi ve gelecekte nasıl davranmasını istediğinizi gösterebilir ve ilgi alanlarını geliştirmeye teşvik edebilir.
 • Çocuğunuzu tatile çıkmaya teşvik edin ve aileden uzakta arkadaşlarınızı ziyaret edin (çocuğunuz rahat ve güvende hissettiği sürece).

Biliyor musun?
Yedi ve sekiz yaşları arasında çocuklar özel bir benliğe sahip olduklarının farkına varırlar. Duygularını ve düşüncelerinin benzersiz olduğunu bilirler. Ayrıca kendilerini akranlarıyla karşılaştırmaya başlarlar. Sekiz yaşından sonra, kendi yaşlarındaki arkadaşlar daha etkili hale gelir.

  Çocuklar İçin Yenilikçi Apple El Sanatları ve Etkinliği

Kuralları anlama

İlkokulun ilk birkaç yılında, çocuklar öğrenme kurallarıyla oldukça meşgul olabilirler.

Kurallar içeren oyunlar ve spor önem kazanır. Onlar sayesinde çocuklar, kuralların farklı durumlarda farklı şekilde uygulandığını öğrenir. Aynı zamanda ahlakı anlamaya başlarlar – “doğru” ve “yanlış” nedir. Mesela arkadaşlarınız ziyaret edilirken evde uygun olan bazı kurallar veya davranışlar uygun olmayabilir.

Bu yaşta çocuklar ailenin ve toplumun kurallarını anlamaya ve kabul etmeye gelirler. Yanlış şeyler yaptıklarında kendilerini suçlu hissedebilirler.

Okul çağındaki çocuğunuzun kuralları ve değerleri anlamasına yardımcı olmak

 • Neyin doğru ve yanlış olarak değerlendirildiğini ve toplumdaki bazı davranışların neden hiç hoş görülmediğini açıklayın.
 • “Şu anda o kişi olup olmadığınızı hayal edin” gibi şeyler söyleyerek şefkat ve empati duygusunu teşvik edin.
 • Hem şans hem de beceri unsurları içeren kurallarla oyunlar oynayın. Çocuğunuzun çoğu zaman kazanmasına izin verin. Fakat her seferinde kaybetmenin çocuğunuzun hayal kırıklığı ile başa çıkmayı öğrenmesine yardımcı olacağını unutmayın.
 • Aile değerlerini çocuğunuzla tartışın.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu