Gençler

Çocuklarda Soru Sorma Becerileri Nasıl Artırılır

Çocuğunuzun akıllı olmasını istiyorsanız, çocukları soru sormaya nasıl teşvik edeceğinizi bilmeniz önemlidir. Tüm bu “ne”, “neden” ve “nasıl” yanıtını vermeniz biraz zaman ve çaba gerektirebilir. Fakat zeka geliştirmede uzun bir yol kat edecektir.

Çocuğunuzun akranları arasında en zeki olmasını istediğinizden hiç şüphe yok. Birincil bakıcısı olarak, onu soru sormaya devam etmesi için cesaretlendirmelisiniz. ‘Bu TV nasıl çalışıyor?’, ‘Gökyüzü neden mavi?’ Veya ‘Işık nereden geliyor?’ Gibi genç beyinlerin sorduğu pek çok soru var. Sorgulayan zihinlerin zeki zihinler olduğuna ve mantıklı ve doğru cevapların çocukların çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olacağına inanın.

İçindekiler

Soru Sormakla İlgili Çocuk Aktiviteleri

Soru Sormanın Önemi

Soru sormak, bir çocuğun bir şeye ilgi duymaya başladığı anlamına gelir. Nasıl çalıştıklarını anlamaya çalışarak bir şeyler anlamaya çalışıyor. Soru sorarken geliştirdiği becerilerden bazıları şunlardır:

 • Bir durumu analiz ederek ve bir soruyu zihinsel olarak çerçevelendirerek eleştirel düşünme ve mantık oluşturma
 • Akıl yürütme yeteneği, sorularına verilen cevapları anlamaya çalışırken ve cevapları kendisi bulmaya çalışırken
 • Çocuklar farklı sosyal ortamlarda ve farklı insanlardan sorular sorduğundan iletişim becerileri
 • Ebeveynlerden, büyükanne ve büyükbabalardan, arkadaşlardan ve diğer insanlardan sorular sordukları için sosyal beceriler
 • Cevaplar için güvenilir kaynaklara döndüklerinden beri ilişki kurma

Soru Sorma Becerilerini Arttırmadaki Rolünüz

Bir çocuk, sorularına yanıt almak için daima güvenilir bir kaynağa başvurur. Sorulara yanıt vermek önemlidir. Fakat hemen içeri girmenin cazibesinden kaçının. Cevabı sizin yardımınız olmadan bulmak için onun düşünme ve eleştirel becerilerini kullanmasına izin verin. Yeterli seçenekleri düşündüğünü hissettiğinizde, ona basit ve doğru bir açıklama yapın. Şu anda verilecek doğru bir cevap, ona sadece cevap almak için doğru yere geldiğini garanti etmekle kalmayacak, aynı zamanda merakını da tatmin edecektir. Bu, gençlik yıllarına adım attığında özellikle önemli olacak.

  Çocuklar İçin Kolay ve Eğlenceli Parti Oyunu Fikirleri

Etkinliklerle Çocuklarda Soru Sormayı Teşvik Etme

Çocuğunuzun merakını ve düşünme becerilerini geliştirmenin birçok yolu vardır. Aşağıdaki önerilerle çocuklara nasıl soru sorulacağını öğretmeyi düşünün:

 • Onları Yeni Şeylere Tanıtın:

Çocuğunuzun iyi bir sorgulama becerisi geliştirmesiyle ilgili pek çok şey, onun merakını beslemenize bağlıdır. Çocuklar doğuştan meraklıdır ve görebildikleri, duyabildikleri, koklayabildikleri, tadabildikleri ve dokunabildikleri her şeyi keşfetmek istemezler. Yani bir ebeveyn olarak çocuğunuzun yeni şeyler ve deneyimlerle karşılaşması için fırsatlar yaratmanız yeterli olabilir. Burada değerlendirebileceğiniz bazı aktiviteler şunlardır: onları bir gezintiye çıkarmak veya yeni bir yerde yürümek, onları yeni aktivitelere dahil etmek vb.

 • Ücretsiz Oyun İçin Zaman Ayırın

Hiç kendi başlarına bırakılan çocukları gözlemlediniz mi? Sürekli merak içinde etraflarındaki her şeye bakıyorlar. Bunun en iyi örneklerinden biri, oynayacak oyuncağı olmayan bir çocuktur – eğer kütüğü yeterince gözlemlerseniz, çocuğun kendi oyuncaklarını yapacağını ve bir şeyler oynayacağını göreceksiniz! Mutfak eşyaları, kağıt, kırtasiye kullanacaklar veya hayal ürünü oyunlara katılacaklar. Bunlar, bir çocuğun zihninin nasıl çalıştığını gözlemleyebileceğiniz zamanlardır: çevrelerini ne kadar çok gözlemler ve incelerlerse, size bu konuda o kadar çok soru sorarlar!

 • Onlarla Kitap Okuyun:

Çocuğunuzu gerçek yunusları göstermek için Maldivler’e götüremeyebilirsiniz. Fakat bir kitap evinizden çıkmadan seyahat etmenize izin verecektir. Kitaplar, kitaplar aracılığıyla yeni şeyler göstererek çocuğunuzun merakını artırmanız için gerçekten iyi fırsatlar sunar. Fakat bu hedefe ulaşmak için iyi kitaplar seçmek önemlidir. Çok fazla resmi olan kitapları seçin. Çocuğunuz yeterince büyükse, ona bir not defteri de satın alabilirsiniz. Çocuğunuzun aşina olmadığı konularda kitaplar seçin. Kitaplar çocuğunuzu düşünmeye ve dolayısıyla sorgulamaya itecektir.

 • Sorular sor

Çocuklar görür, çocuklar yapar. Bu yüzden çocuğunuzu sorular sormaya teşvik etmenin en iyi yolu, onlara kendinize sorular sormaktır! Onlara okulda ne yaptıklarını, yemeklerini sevip sevmediklerini, en sevdikleri oyuncağın ne olduğunu vb. sorun. Sürekli iletişim burada kilit noktadır ve onlara ne kadar çok soru sorarsanız, kendileri de o kadar çok soru sormak isteyeceklerdir.

 • Doğru Oyuncakları Seçin
  Çocuklar İçin Yılbaşı Ağacı Nasıl Çizilir?

Elbette çocukların sadece oyun için oyuncaklara ihtiyacı vardır. Fakat çocuklara yeni bir şey öğreten oyuncaklar da öğrenmeleri için önemlidir. Onlara keşfetmelerine, düşünmelerine ve akıl yürütmelerine yardımcı olabilecek bu tarz oyuncaklar ve aktiviteler verin. Mesela onları sanat, müzik, su oyunları ve hamur ve kumla oynamaya dahil edin.

 • Sorularını Atmayın:

Bariz soruları yanıtlamaktan yorulmayın. Size açık görünebilirler. Fakat çocuğunuz için öğrenmesinin başlangıcıdırlar. Soru sormaya devam ederse, yalnızca bilgisini genişletmeye devam edecekler. Bilgi toplayacak, değerlendirecek ve kendi sonuçlarını çıkaracaktır. Bu sadece bilgiyi artırmakla kalmaz, aynı zamanda ona güven verir.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu