Eğitim

Mükemmeliyetçi Bir Çocukla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuklarının mükemmel olduğunu ve ne yaparlarsa yapsınlar mükemmel yaptığını iddia eden bazı ebeveynlerle arkadaş olmalısınız. Birçok ebeveyn, mükemmeliyetçiliğin bir sorun olabileceğinin farkında olmadan çocuklarını mükemmeliyetçi olarak etiketler. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun okulda ve hayatta başarılı olmasını istediğiniz açıktır. Çocuğunuza yüksekleri hedeflemeyi ve yaşamın erken dönemlerinde yeni kavramlar üzerinde ustalık kazanmayı öğretmek harikadır fakat onu yıldızlara ulaşmaya zorlamanız gerekmez. Zor işleri yapmaktan ve başarılı olmaktan memnuniyet duymak bir şeydir fakat gerçekçi olmayan hedeflere sahip olmak nedeniyle kişinin kendi performansından asla tatmin olmaması tamamen başka bir top oyunudur. Burada mükemmeliyetçiliği ve zamanla çocukları nasıl etkileyebileceğini açıklamaya çalışıyoruz.

İçindekiler

Mükemmeliyetçilik Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Mükemmeliyetçi, kendisi için olası olmayan hedefler belirleyen kişidir. Daha sonra gerçekçi olmayan beklentiler elde etmeye çalışmak için kendine baskı yapar. Daha sonra mükemmeliyetçiler, bu kadar yüksek ve idealist standartları karşılayamazlarsa, korkunç başarısızlıkları yüzünden kendilerini hırpalarlar. Başarılı olurlarsa, başardıklarının ilgi odağının tadını çıkaramazlar. Başarıları için genellikle şansa veya kadere güvenirler ve bir dahaki sefere sonuçları tekrarlayamayacaklarından endişe etmeye başlarlar. Mükemmeliyetçiler aşağıda belirtilen formlardan herhangi birinde olabilir:

1. Kendine Yönelik Mükemmeliyetçiler

Kendileri için imkansız beklentileri olan insanlar.

2. Başkalarına Yönelik Mükemmeliyetçiler

Başkaları için son derece yüksek performans standartları belirleyen insanlar.

3. Sosyal Olarak Öngörülen Mükemmeliyetçilik

Toplumu, ebeveynleri veya öğretmenleri ve koçları kabul eden insanların onlardan gerçekçi olmayan beklentileri vardır.

Çocuklarda Mükemmeliyetçilik Nereden Gelir?

Mükemmeliyetçilik, çocukların mükemmel olmak istediği anlamına gelmez. Daha ziyade, başarısızlığın sonuçlarından veya hatalarından kaçınma ihtiyacı ile ilgilidir. Algılanan başarısızlıklarının cezaları gerçek veya hayali olabilir. Bu başarısızlıkların düşüncesi, çocukların hayatlarını o kadar çok etkileyebilir ki, küçüklerimizde kaygı ve strese neden olurlar.

Bu tür davranışlar, çocuğun erken yaşam deneyimlerinin bir parçası olarak alınan mesajları nasıl algıladığı ve anladığı nedeniyle gelişebilir. Çocuklar başarı, başarı, övgü, başarısızlıklar ve nasihat ile ilgili mesajları kaydeder ve kendilerini model standartlar olduğuna inandıkları şeylere göre şekillendirirler.

Mükemmeliyetçiliğin arkasındaki öncül şudur: “Eğer bir girişim yoksa, başarısızlık da yoktur ve dolayısıyla aşağılanma da yoktur.” Buna inanan çocuklar, psikolojik danışma gerektirebilecek çocuk mükemmeliyetçiliği nöbetleri ve krizleri riski altındadır. Mükemmeliyetçiliği yaratan bazı faktörler şunlardır:

1. Biyolojik Faktörler

Veriler, mükemmeliyetçiliğin, örneğin OKB (obsesif-kompulsif bozukluk) ve yeme bozuklukları gibi bazı akıl hastalıklarıyla titizlikle bağlantılı olduğunu kaydeder. Bu durum bilim adamlarını belirli bir biyolojik bileşenin mükemmeliyetçiliğe kök saldığına inandırır.

2. Mükemmeliyetçi Ebeveynler

Mükemmeliyetçi olduklarına inanan ebeveynlerin, mükemmeliyetçi bir çocuk yetiştirmeleri daha olasıdır. Genetik yatkınlık burada bir sebep olabilir veya ebeveyninin mükemmellik arayışına tanık olan bir çocuk, çocuğa da yansıyabilir.

3. Akademik Baskı

Bir çocuk daha az puan alırsa, bunun kolej seçimini veya geleceğini bir şekilde etkileyeceğinden korkabilir. Bu onu her yerde mükemmel olması gerektiğine inandırabilir.

  Çocuklara Liderlik Niteliklerini Yerleştirmenin En İyi Yolları

4. Ebeveyn Etkileri

Çocuğunu “en zeki, en zeki, en atletik veya en yetenekli” olduğu için öven ebeveynler, çocuklarını hataların kötü olduğuna inandırabilir. Bu onları ne pahasına olursa olsun denemeye ve başarılı olmaya iter.

5. Performansın Sansasyonelliği

Medya ve sosyal medya platformları, başarılıları ve başarılı insanları mükemmel olarak tasvir ediyor. Sporcular, aktörler, müzisyenler ve hatta politikacılar mükemmel yaşamları için sansasyonel hale getirilir ve küçük bir kayma bile başarısızlık veya gözden düşme olarak parıldar. Seçkin sporculardan en son pop yıldızına kadar, medya genellikle insanları mükemmel olarak tasvir ediyor. Bu durum popüler olmak için mükemmel olması gereken bir cephe yaratır.

6. Lütfen Arzusu

Çocuklar ayrıca herkesi memnun etmek için mükemmeliyetçiliğe bakma eğilimindedir. Muhtemelen, mükemmel olmakla herkesi memnun etmenin, çevrelerindeki insanlar için çatışmayı ve stresi bir şekilde azaltacağına inanmaya yönlendirilirler.

7. Düşük Öz-değer

Mükemmeliyetçiler kusurlarına odaklanma ve başarılarını küçümseme eğilimindedir. Fakat bu, kendilerini tamamlanmış hissetmelerini engelleyecektir. Kendini kötü hisseden bir çocuk fakat başarıları kadar iyi olduğunu düşünebilir.

8. Travma

Travmatik bir çocukluk deneyimi, mükemmelliğe ulaşmaya çalışmakla doldurmaya çalışacağı kopma duygularına veya sevgi eksikliğine neden olabilir.

Çocuklarda Mükemmeliyetçilik Belirtileri

Mükemmeliyetçi çocukların davranışları çok kolay gözlemlenebilir. İşte mükemmeliyetçi çocukların özellikleri.

 • Eleştirmenlere karşı oldukça hassastırlar.
 • İşlerinin amacına uygun olmadığına inanırlar ve her zaman görevleri bitirmekte zorlanırlar.
 • Stresli ve zor işlerden kaçınmak için ertelerler.
 • Kendilerini çok eleştirirler ve kolayca utanırlar.
 • Çevrelerindeki diğer kişiler için eşit derecede eleştireldirler.
 • Görevlerini öncelik sırasına koymakta büyük güçlük çekerler.
 • Bir gaf yapıldığında çok düşük tolerans seviyelerine sahiptirler.
 • Başarısızlıkla ilişkili aşırı kaygıları vardır.
 • Kendileri için son derece yüksek beklentileri vardır fakat kendilerine güvenleri düşüktür.
 • Sosyal olarak engellenirler ve duygusal olarak kesilirler.
 • Kendileri veya başkaları tarafından belirlenen beklenen standartların altında performans gösterdiklerinde baş ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklar yaşarlar.

Ebeveynler Aşırı Mükemmeliyetçilik Gösteren Bir Çocuğa Nasıl Yardımcı Olabilir?

Ebeveynler olarak, çocuğunuz için doğru standartları belirlemelisiniz. Bir çocuğun davranışı, çoğunlukla ebeveyn davranışı olmak üzere etraflarındaki davranışı yansıtır. İşte mükemmeliyetçi bir çocuğa nasıl yardım edebileceğinize dair birkaç ipucu:

1. Koşulsuz İlgi ve Saygı Sağlayın

Çocuğunuza iyi bakın ve iyi performans gösterse de etmese de ona saygı gösterin. Ona hak ettiği sıcaklığı ve sevgiyi verin. En azından işi denediği ve bitirdiği için onu övün.

2. Sonucu Değil Çabayı Övün

Çocuğunuzu aldığı puandan çok, çalışmak için harcadıkları sıkı çalışma için övün. Çocuğunuza neyi yanlış yaptığını ve bir dahaki sefere başarısız olursa nasıl daha iyi yapabileceğini söyleyin. Çocuğu aya gönderen dahi, parlak, mükemmel vb. sözcükleri kullanmaktan kaçının.

3. İnceleyin ve Rekabet Edebilirliği Azaltın

Her zaman kazanmayı vurgulamayın. Evde oyun oynarken kimin kazandığı veya kaybettiği konusunda gürültü yapmayın. Çocuğunuza, yemeğini önce kim yedi, kim daha iyi şarkı söyledi gibi küçük şeyler için rekabet ettiğini hissettirmeyin. Çocukları birbirleriyle karşılaştırmaktan kaçının.

  Çocuklar İçin 10 Popüler Yatma Namazı

4. Yargılamadan Kabul Edin

İyi bir dinleyici ol. Çocuğunuzun tahriş, endişe, üzüntü ve korku gibi olumsuz duygularını kabul edin. Çocuğunuza olumsuz duyguları ifade etmenin iyi olduğunu fakat olumsuz bir şekilde olmadığını bilmesini sağlamak için olumlu pekiştirme kullanın. Çocuğunuz başarısız olsa bile sevileceğini anlasın.

5. Yapılandırılmış ve Düzenli Bir Ortam Sağlayın

Çocuğunuzdan duygularını yapılandırılmış bir şekilde ifade eden bir defter tutmasını isteyin. Görevlerine öncelik vermesini ve işini daha küçük, yönetilebilir parçalara ayırmasını öğretin.

6. Hedefleri Mükemmellikten Tamamlamaya Değiştirin

Çocuğunuza amacın mükemmellik değil, tamamlamak olduğunu sürekli hatırlatın. Evet, mükemmellik iyidir ama çocuklar buna takıntılı olmamalıdır. Çocukların başarısızlık olmadığını anlamalarını sağlayın. Başarısızlıklarını geri bildirim olarak görmeli ve bir dahaki sefere iyileştirmeler yapmalıdırlar.

7. Büyüme Zihniyetini Destekleyin

Yüksek standartları teşvik edin fakat kaliteli çalışmanın anlamını açıklayın. Kendileri için gerçekçi ve kabul edilebilir standartlar oluşturmaya onları da dahil edin. Beklenenden daha düşük bir standartta performans gösterirlerse onları destekleyin ve teşvik edin. Onlara daha iyi performans göstermelerini ve performansları eksikse pes etmemelerini öğretin.

8. Hatalarınız Hakkında Konuşun

Çocuğunuzun öğrenmesini istediğiniz davranışı gösterin. Çocuğunuzla bir ebeveyn olarak nasıl mükemmel olmadığınız hakkında konuşun. Çocuklara kendi hatalarınızı ve sizi şaşırtan durumların üstesinden nasıl geldiğinizi açıklayın. Her görevi hata yapmadan tamamlamanın nasıl mümkün olmadığını ve bir ebeveyn olarak sizin de görevlerle mücadele ettiğinizi anlamalarına yardımcı olun.

Mükemmeliyetçiliğin Potansiyel Riskleri Nelerdir?

Her zaman mükemmelliğe ulaşmaya çalışmak hem zihinsel hem de fiziksel olarak çok yorucu olabilir. Çocuklar çok çabaladıklarında tükenmişlik riskiyle karşı karşıya kalırlar. Çocuğunuz mükemmel olabilmek için aşağıdaki sorunlarla karşılaşabilir.

 • Sürekli mükemmel olma ihtiyacı çocuğunuzu endişelendirecektir. Bu kaygı, çocukların her zaman baş edebileceklerinden daha fazlasını aradıkları için başarılı olmalarını engelleyecektir.
 • Çocuklar dışarıdan mükemmel görünmek için acılarını maskeleyebilirler. Bu durum çocuklarda uzun süreli duygusal travmaya yol açabilir.
 • Depresyon, öz-değer eksikliği ve kaygı gibi akıl sağlığı sorunları, mükemmelliğin peşinde olan çocuklar için yaygındır çünkü bu çok idealisttir ve her zaman elde edilemez.
 • Daha yüksek düzeyde stres duygusal ve fiziksel olarak zarar verici olabilir çünkü çocuk asla hata yapmamak için çok uğraşır.

Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız?

Çocuğunuzda sosyal geri çekilme ve aşırı kaygı belirtileri görürseniz bir profesyonelle konuşun. Ayrıca bir görevde algılanan başarısızlıklarında saldırganlık belirtileri arayın ve bir akıl sağlığı danışmanından yardım alın.

Aşırı mükemmeliyetçiliği erken bir aşamada ele alın ve doğru önlemleri alarak onu tomurcuklayın. Olumlu sözler kullanın ve çocuğunuza çokça sevgi gösterin ve gerekirse çocuğunuzda olumlu bir benlik imajı oluşturmak için danışmanlık alın.

Ayrıca Okuyun: Aşırı Duygusal Bir Çocukla Başa Çıkmak İçin İpuçları

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu