Bebekler

Çocuğunuzun Beyin Gelişimini Teşvik Edecek İç Mekan Aktivitesi

Yeni yürümeye başlayan çocuklar büyük enerji toplarıdır, ebeveynlerin tek bir yere oturup tek bir göreve odaklanmalarını sağlamak için ne büyük bir mücadele olabilir. Bir çocuğun hayatının ilk üç yılı, öğrenme ve gelişme için çok önemlidir ve bir çocuğun beyin gelişiminin neredeyse %90’ı 5 yaşında gerçekleşir. Munchkin’in hayatının ilk yıllarında öğrendikleri, geleceğini şekillendirebilir. Ebeveyn olarak çocuğunuzu bilişsel gelişimini destekleyen aktivitelere dahil etmeye çalışmanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Çocuğunuzun odaklanmasını sağlayacak ve eğlence faktöründe indirim yapmayacak bazı eğlenceli iç mekan aktivitelerini listeledik.

Çocuğunuzun Beynini Geliştirecek 8 İç Mekan Aktivitesi

Bilişsel ve dilsel gelişimini teşvik etmek için çocuğunuzu bu eğlenceli öğrenme aktivitelerinde şımartın. Bu basit oyunlar, onu okula hazırlarken hafızasını ve problem çözme becerilerini geliştirecek beyin egzersizlerinden başka bir şey değildir.

1. Okuma

Küçük çocuğunuzun belki de okumak için çok genç olduğunu biliyoruz, bu yüzden onun yerine ona kitap okumak zorunda kalacaksınız. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuza uygun bir hikaye kitabı seçin, belki basit bir olay örgüsü ve tonlarca resim içeren bir kitap seçin ve bunu çocuğunuzun önüne koyun. Ardından sesinizin tonunu farklı karakterler için değiştirerek ve animasyonlu hareketler kullanarak hikayeyi okuyun. Yeni kelimeler ve sesler duymak, resim ve renkleri gözlemlemek beyninin farklı bölümlerini harekete geçirecektir.

Sizi dikkatle dinledikçe ve hikayeyi anlamaya çalıştıkça, hayal gücü, kelime bilgisi, konsantrasyon ve dinleme becerileri hızlanacaktır. Çocuklar, özellikle de küçük çocuklar etkilenebilirdir ve öncelikle ebeveynlerini gözlemleyerek ve taklit ederek öğrenirler. Yani küçüğünüze kitap okuyarak, aynı zamanda okuma alışkanlığını da aşılayacaksınız; sayısız faydası olan bir alışkanlık!

2. Boyama

Çocuğunuzun boyaması veya boyaması için sanatçı olması gerekmez. Boyama onu uzun süre meşgul edecek ve eğer hoşuna giderse, ömür boyu sürecek bir hobi haline gelebilir. İçinde farklı hayvan veya çiçek resimleri olan bir boyama kitabı alabilir ve ona boya kalemleri verebilirsiniz. Küçük çocuğunuza, toksik olmayan özel malzemelerden yapılmış Camlin Çocuk Tutacağı Boya Kalemi alın. Bu renkler, yürümeye başlayan bir çocuğun kullanımı için tamamen güvenlidir; beş renkte gelirler. Şekilleri, onları tutmayı kolaylaştıracak ve çocuğunuzun daha iyi kavramasına yardımcı olacak şekildedir; bu, daha sonra düzgün bir tutuşa sahip olmasını sağlayacaktır. Boyama, onun ince motor becerilerini ve el-göz koordinasyonunu geliştirirken, hayal gücünü, konsantrasyon gücünü ve nihayetinde bilişsel becerilerini artırabilir. Bırakın kalbinin içeriğini renklendirsin!

  Yeni Yürüyen Çocukların İzlemesi İçin Şov

3. Nesneleri Renge veya Şekle Göre Sıralama

Bu aktivite için bir kutuya bloklar, renkli ponponlar veya renkli düğmeler yerleştirin ve çocuğunuza bunları renk, şekil ve boyuta göre sıralamayı öğretin. Çocuğunuz bu aktiviteye alıştıkça, bir seviye yukarı çekebilir ve bulaşık makinesinden paslanmaz çelik kase ve bardak gibi eşyaları seçmesini ve doğru çekmecelere koymasını isteyebilirsiniz (ancak bıçakları ve kapları keskin kenarlı tutun. uzakta). Küçük çocuğunuz yakında bir şeyleri kendi başına sıralamayı ve gruplandırmayı öğrenecek – bu gerçekten de bir beyin çalkalama aktivitesi!

4. İstifleme Bardakları veya Blokları

Yeni yürümeye başlayan çocuklar bir şeyleri istiflemeyi sever! Ve onlar bunu yaparken, ince motor becerileri, el-göz koordinasyonu ve konsantrasyon becerileri keskinleşiyor. Bebeğiniz için istifleme bardakları, istifleme halkaları ve hatta yapı taşları alabilir ve ona bir şeyleri nasıl istifleyeceğini gösterebilirsiniz. Oyuncakları olabildiğince yükseğe veya birbirinin içine koymasına izin verin (eğer istiflenmiş bardakları varsa). Bu aktivite ona en hafif tabirle şekil tanımlama, renk tanıma, sayma ve sıralama konularında yardımcı olabilir.

5. Dokuları Denemek

Küçük parmaklar duyusal öğrenicilerdir; Dokunma, tat ve koku alma duyularını kullandıklarında, bilişsel işlevlerini artırır. Çocuğunuzun pamuk, zımpara kağıdı, fasulye, sabun gibi çeşitli dokulara dokunmasını sağlayabilir ve tek tek tutup dokuyu tarif etmesine izin verebilirsiniz. Bu, kavramasını geliştirecek ve duyularını tetikleyecektir. İyi bir el yazısının anahtarı iyi bir kavrayış olduğundan, erken yaşlardan itibaren çocuğunuzun kavraması (ve tutması) üzerinde çalışmak da önemlidir. Camlin Child Grip Crayons, tutması kolaydır ve çocukların kavramalarını geliştirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Ona bir mum boya verin ve herhangi bir yüzeye çizmesine veya boyamasına izin verin. Bu renkler gözenekli yüzeylerden yıkanabilir, bu nedenle misafirler davetsiz geldiğinde duvarlarınızdaki renk izlerini gizleme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

  Rol Yapma Oyunu ve Çocuk Gelişiminde Önemi

6. Çöpçü Avı

Çocuklar keşfetmeyi severler ve küçük neşe paketinizin bu zorlu oyunu seveceğinden eminiz. En sevdiği oyuncakları veya belirli bir renkteki nesneleri saklayın ve onları aramasına izin verin. Bu oyuncakları ararken ve size getirirken çok eğlenecek. Aynı zamanda problem çözme becerilerini geliştirirken ona bir başarı hissi verecektir.

7. Kelime Kelimeleri veya Aksiyon Şarkıları Söylemek

Çocuğunuzun kelime dağarcığını geliştirmek için, “Alfabe şarkısı”, “Parıldayan küçük yıldız” veya “Kürek çek, kürek çek, kürek çek” gibi popüler şarkıları eylemlerle söyle. Sizinle birlikte şarkı söylemesi için onu cesaretlendirin. Sizi taklit etmeye ve anlamsız sözleriyle şarkı söylemeye çalışırken, her gün yeni kelimeler öğrenecek ve kelimeleri eylemlerle ilişkilendirmeye çalışacaktır. Ayrıca kafiyeli kelimeleri iyi anlayacaktır.

8. Yemek Yapma

Bıçak ve ateş içeren bir şey pişirirken küçük çocuğunuzdan size katılmasını istemenize gerek yok. Ama onu hazırlığa dahil edebilirsiniz (bezelyelerin temizlenmesine yardım etmek gibi). Alternatif olarak, onu alevsiz pişirme ile tanıştırabilirsiniz. Fıstık ezmeli sandviç kadar basit bir şey harika bir aktivite olabilir ve onu bir süre eğlendirebilir. Artı, işi bittiğinde onu yiyor! Ayrıca farklı gıda maddelerinin farklı doku ve tatlarını anlamasını da sağlayacaktır.

Bunlar, çocuğunuzun beynini harekete geçirecek ve genel gelişimine yardımcı olacak bazı aktivitelerdir. Çocuğunuzun her gün bir veya iki aktivite alıştırmasını sağlayın – beynini karıştırmak için asla erken değildir!

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Yeni Yürüyen Çocuklarda Dil Gelişimini Artırmaya Yönelik Faaliyetler
Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklara Günlük Ev Eşyalarını Öğretme
Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin İlginç Yaz El Sanatları Fikirleri
Çocuğunuzu Meşgul Tutacak Eğlenceli Aktiviteler

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu