Bebekler

Oyuncakları Kasıtlı Olarak Taşıyan Çocuklar

14 aylık çocuğunuz kasıtlı olarak nesneleri ve oyuncakları hareket ettiriyor mu ve uzun süredir müzik ve ses yapan sevgi dolu oyuncaklardan uzaklaştı mı? İyi haberler! Bu, yakında küçük bebeğinizin kendi başına daha uzun süre baktığını ve oynadığını göreceğiniz anlamına gelir!

Yürümeye başladığında (12 ile 18 ay arasında herhangi bir zamanda olabilir), onun için yepyeni bir dünya açılır. Sonuç olarak, el becerisi, el-göz koordinasyonu, kıskaç tutuşu, ince motor becerileri ve daha büyük nesneleri idare etme yeteneği artar. Şu anda, çocuğunuzun artık müzik çalarken kendi başına hareket eden oyuncaklarla ilgilenmeyeceğini, bunun yerine oyuncaklarını kendisi hareket ettirmeyi ve bunu yaparken kendi seslerini yaratmayı çok seveceğini fark edeceksiniz. İşte yürümeye başlayan çocuk bu aşamaya geldiğinde yapabilecekleriniz:

İçindekiler

Küçük Çocukların Kasten Hareket Eden Nesneleri ve Oyuncakları

12 ila 18 aylıkken bir çocuk, bloklar çizerek, karalayarak, sekmeler çekerek ve oyuncaklardaki düğmelere basarak, şekil sıralayıcıyla oynayarak ve daha pek çok gelişimsel oyuncaklarla birçok yeni beceri sergiliyor. Nesneleri ve oyuncakları itmek ve çekmek, bir yürümeye başlayan çocuğun kendisi için hala bir gizem olan büyük dünyayı keşfetmesinin bir yoludur.

Yapılacak şeyler:

 • Çocuğunuza, gelişimine yardımcı olan, oyun amaçlı olan ve keskin kenarları olmayan oyuncaklar ve nesneler sağlayın.
 • Çocuğunuzu sürekli olarak çevrenin farkına vararak farklı dokulara, şekillere ve boyutlara maruz bırakın.
 • Ona, gücünü ve becerisini gösterebileceği bir çekiç ve bank gibi oyuncaklar verin.
 • Onlara bulmacalar, etkinlik panoları, müzik kitapları, sekmeli ve kapaklı kitaplar sağlayın.
 • İstifleme, çocukların bu aşamada sevdiği bir şey. Onlara daha büyük bloklar veya bardaklar verin ve çocuğunuzun farklı boyutların ne olduğunu ve istifleme konseptini öğrenmesine yardımcı olun.
 • Çocuğunuza sağlam ve kullanımı kolay ahşap arabalar, şekiller, bloklar gibi birçok ahşap oyuncak verin.
 • Çocuğunuzun suyu ve kumu keşfetmesine izin verin. Aynısı için bir kürek ve bir kova sağlayın.
  Peri Kapılar - Çocukları Neşeyle Çıldırtan Oyuncak

Dikkate Alınacak Önlemler:

 • Çocuğunuza verdiğiniz tüm oyuncakların güvenli ve yuvarlak kenarlara sahip olduğundan emin olun.
 • Yeni yürümeye başlayan çocuğun yanlışlıkla yutabileceği hamur gibi şeyleri vermekten kaçının.
 • 14 aylık kasıtlı olarak nesneleri ve oyuncakları hareket ettiren bir yetişkine her zaman ihtiyaç duyacaktır. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, her zaman kendilerine zarar verebilecek akıl almaz şeyleri yapma konusunda olağanüstü bir hünere sahiptir.
 • Çocuğunuzun bir karışıklık yaratmasına izin verin. Fakat herhangi bir yaralanmayı önlemek için bunu yaparken her zaman hazır olun.
 • Evinizin ve çevrenizin çocuk emniyeti.

Çocuklar nesneleri ve oyuncakları hareket ettirmeye başladığında, daha önce hiç yapmadıkları şeyi yapıyorlar ve kesinlikle onay için size bakacaklar. Yeni yürümeye başlayan çocuğun gelişimini asla onları durdurarak engellemeyin, bunun yerine onları güzel bir sözle veya alkışlayarak cesaretlendirin. Belirli bir oyuncağı kullanmanın doğru yöntemini gösterebilir ve çocuğu buna doğru yönlendirebilirsiniz. Yakında çocuğunuzun kendi kendine beslendiğini ve düzgün yazdığını göreceksiniz.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu