Bebekler

Çocuklara Renkler Nasıl Öğretilir?

Çocuklara renkleri çok eğlenceli aktivitelerle öğretebilirsiniz. Çocuklar, okul öncesi yıllarında renkleri öğrenmeye başlarlar ve renkleri tanımlama yetenekleri, bilişsel gelişimlerinde bir kilometre taşı olarak kabul edilir. Renkleri ayırt edebilmek, görsel ipuçları ve kelimeler arasındaki bilişsel yolları oluşturmaya yardımcı olur. Bu yüzden renkleri öğrenmelerine yardımcı olmak için çocuklarla ilişki kurmak çok önemlidir.

İçindekiler

Yeni Yürüyen Çocuklara Renk Öğretmek Neden Karmaşık Görünüyor?

Çocuğunuzun farklı renkleri tanıma yeteneği, yaklaşık 18 aylıkken gelişmeye başlar. Aynı zamanda çocuklar şekil, doku ve boyuttaki farklılıkları fark etmeye ve benzerlikleri almaya başlar. Ana renkleri bilmek daha uzun sürer ve 36 aylık olan çoğu çocuk en az birini isimlendirebilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklara renkleri öğretmeye başlamadan önce, yeni yürümeye başlayan çocukların ve çocukların öğrenme sürecini anlamanız çok önemlidir. Özellikle renkler gibi soyut kavramlarda çocukların renklerin ne olduğunu anlayabilmeleri için çok fazla bilgi biriktirmiş olmaları gerekir. Renk kavramı anlaşılmadan önce, öğrenme mavi mavi olduğu kadar basit olabilir. Çocuklar, açık mavi ve lacivert gibi farklı mavi tonlarının hepsinin hala mavi olduğunu anlayamazlar. Farkı açıklayacak sözlü becerileri de yok.

Her rengin ne dendiğini öğrenmeye başladıkça, her rengin neyi temsil ettiğini de anlamaları gerekir.

Mesela onlara bir yeşil elma gösterirseniz ve rengin yeşil olduğunu söylerseniz, çocuk bir elmanın şeklini yeşil kelimesiyle ilişkilendirebilir ve bu şekilde hatırlayabilir. Bu yüzden onlara yeşil olmayan bir elma da göstermeniz gerekecek, böylece farkı göstermek için olumsuz bir örnek olarak hareket edebileceksiniz. Yeşilin bir nesnenin şekli, boyutu, dokusu ve adı olmadığını gösteren daha fazla örnekle yeşil olanı kavrayabilirler. Bu yüzden onlara yeşil bir şey gösterdiğiniz her seferinde. Fakat ondan farklı bir kaliteye sahip, konsept anlayışları inceliyor. Zaman alsa da, çocuklarınıza renkler hakkında her şeyi öğretmek için günlük nesneleri ve farklı resimleri kullanabildiğiniz için renkleri öğretmek kolay olabilir.

Günlük Aktivitelerle Renkler Nasıl Öğretilir

Günlük aktiviteler ve rutin sırasında renkleri öğretmek, anaokullarında onlara öğretilen renk kavramını pekiştirmenin en iyi yoludur. Çocukların parlak renkli nesnelere doğal bir ilgisi vardır; dolayısıyla oyuncaklarının çoğu çarpıcı bir şekilde renklidir. Onlara, diyelim ki bir top gösterdiğinizde, nesnenin adıyla birlikte “renk” kelimesini kullanmak, başlamak için iyi bir yoldur. ‘Bu kırmızı’ demek yerine ‘bu bir top ve rengi kırmızı’ demek daha doğru olur. Aynı şey farklı renkli toplarla da yapılabilir.

  18 Aylık Bebeklerle Birlikte Oynamak

Çocuklarda alıcı dilin ifade edici dilden daha erken geliştiği de unutulmamalıdır. Adını söylemeden çok önce bir renge işaret edebileceklerdi. Bu yüzden oyun sırasında onlardan bir rengin tüm parçalarını almalarını ve bir araya getirmelerini isteyebilirsiniz. Ana renklere – kırmızı, sarı, mavi, siyah ve beyaz – bağlı kalmaya yardımcı olur. Daha sonra başka renkler de ekleyebilirsiniz. Her renge ayrı ayrı zaman ayırmak, konsepti öğretmenin iyi bir yoludur. “Yeşil hafta” veya “sarı hafta” olması, zaman içinde renkleri anlamada çok işe yarıyor; her hafta aynı renkte giysiler giyebilir veya her şeyi aynı renge boyayabilir veya belirli bir renkte oyuncaklar kullanabilirsiniz. Çocuklar deneyimsel öğrenicilerdir; bu nedenle renkleri görme, koku alma, ses, tat ve dokunma gibi tüm duyularıyla keşfetmeleri öğretilirse daha iyi öğreneceklerdir.

Okul Öncesi Çocuklara Renkleri Öğretmenin 10 Kolay Yolu

1. Modelleme Kili

Kil modellemeyi içeren etkinlikler, anaokulunda renkleri öğretmek için harika bir araçtır. Kili modellemek, sonsuz derecede eğlenceli olmakla birlikte oldukça ilgi çekicidir. Çocuklar renkleri nasıl tanıyacaklarını ve aynı renkten farklı şeyler yapmayı öğrenebilirler veya ne elde ettiklerini görmek için renkleri karıştırabilirler.

2. Renk Eşleştirme Oyunları

Renk eşleştirme oyunları, ana renkleri okul öncesi çocuklara öğretmenin iyi bir yoludur. Herhangi bir kartondan renkli kartlar yapabilir ve bunları yere veya masaya yerleştirebilirsiniz. Oyun, eşleşen renkleri seçmektir. Aynısı, her gün farklı bir renge adanmış renkli bloklar veya toplarla yapılabilir.

3. Parmakla Boyama

Parmakla boyama, 3 yaşındaki çocuklara renkleri öğretmek için son derece eğlenceli ve harika bir etkinliktir. O yaştaki çocuklar renklerle boyayacak kadar büyüktür ve her gün bir renkle başlayabilirsiniz. Etkinlik, size hangi renk olduğunu söylerken eğlenceli boyama yapmalarına izin vermek olacaktır.

  9-12 Aylık Bebeklerin Fiziksel Gelişimi

4. Casus Oyunu

Evin etrafında “Casusluk Yapıyorum” oyununu oynayın ve çocukların farklı renkteki nesneleri bulmasına izin verin. Bu oyunu, farklı sayfalara yapıştırılmış farklı renkli kağıtların bulunduğu bir “Casusluk” kitabıyla da oynayabilirsiniz ve çocuklar onları arayabilir.

5. Renkli Yapboz

Aynı renkteki karton şeritlerden basit bir jig testere yapbozu yapın ve çocukların benzer rengi almalarına ve hepsini bir araya getirmelerine izin verin.

6. Hazine Avı

Bir oyun çukurunda farklı renkli bir nesneyi saklayın ve çocukların aynı renkteki blokları kazmalarına izin verin. Alternatif olarak, daha küçük renkli blokları gizlemek için kumla dolu bir kova kullanabilirsiniz.

7. Renkli Balık Tutma Oyunu

Farklı renklerde karton tabakalar alın ve balık şekillerini kesin. Sırtlarına manyetik bir şerit yapıştırın ve ucunda çocukların olta olarak kullanabileceği bir ip ve mıknatıs takılı bir çubuk kullanın. Oyun aynı renkteki balıkları yakalamaktır.

8. Boyama Kitapları

Kitaplarda boyama, renkleri öğrenmelerini sağlamanın en basit yoludur. Her sayfa için hangi renkli mum boya kullandıklarını sorun.

9. Renk Günleri

Haftanın farklı günlerinde aynı renk gömlekleri giyin. Pazartesi sarı olabilir, Salı kırmızı olabilir, Çarşamba yeşil olabilir vb. O günlerde günün rengindeki oyuncaklarla oynayın.

10. Şerit Dansı

Renkli flamalar parti mağazalarında mevcuttur ve bir kurdele dansı aktivitesi için mükemmeldir. Bırakın çocuklar renkli flamalarla dans etsinler.

Bu aktiviteler çocuğunuza farklı renkleri eğlenceli bir şekilde öğretmenize yardımcı olacaktır. Önce, çocuklar parlak ve parlak herhangi bir şeye karşı doğal bir yakınlığa sahip olduklarından, onu parlak renklerle tanıştırın, sonra çocuğunuza diğer renkleri öğretin. Çocuğunuzdaki renk kavramını güçlendirmek için günlük nesneleri kullanmaya çalışın, çünkü bu onun farklı renkler, çeşitli şekiller ve boyutlar hakkında bilgi edinmesine yardımcı olacaktır. Ona renkleri öğretmenin yanı sıra, diğer becerilerini de geliştirmeye odaklanın. Çocuğunuzun genel zekasını geliştirmek için uygulamalı eğitim kitlerinizi edinin. Bu kitlerdeki aktiviteler onun çalışmasına ve diğer yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacak ve her gün yeni bir şeyler öğrenecek.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu