Bebekler

Yeni Yürüyen Çocuklarda Okuryazarlık Nasıl Teşvik Edilir

Küçük çocuğunuz büyüyor ve yakında akademik yolculuğuna başlamak için dil üzerinde komuta etme, okuma, yazma, şarkı söyleme, çizim vb. gibi temel okuryazarlık becerilerine ihtiyaç duyacak.

Ebeveynlerin çoğu, çocuklarına okuryazarlık yolunda yardım edecek zamanın olmamasından şikayetçidir. Çocuğunuzun bu temel becerileri edinmesine yardımcı olmak için çok fazla zaman harcamanıza veya pahalı araçlara yatırım yapmanıza gerek olmadığını unutmayın. İşte çocuğunuzun bu becerileri kazanmasına ve geliştirmesine yardımcı olmak için günlük rutininize ekleyebileceğiniz bazı eğlenceli aktiviteler.

Şarkılar ve Oyunlarla Dil Becerileri

Başkalarıyla kolayca iletişim kurmasına ve kendine güven oluşturmasına yardımcı olacağından çocuğunuz için dil becerileri gereklidir. Tekerlemeler, çocuğunuzu dil ile tanıştırmanın güçlü ve eğlenceli bir yoludur. Tekerlemeler, çocukları tekrar eden kelimeler, ritim, dil vb. hakkında fikir edinmeye teşvik eder. Küçük çocukları yeni kelimelerin anlamlarını öğrenmeye teşvik eder ve onlara kelimelerin mantıklı bir cümle oluşturmak için dizilebileceğini öğretir. Çocuğunuzu mümkün olduğunca yüksek sesle şarkı söylemeye teşvik edin; araba yolculuğu sırasında, parka doğru yürüyün, yatmaya hazırlanırken, vb. Çocuğunuzu etrafındaki şeyler hakkında kendi tekerlemelerini uydurmaya teşvik edin. Mesela ‘hadi pasta yapıp göl kenarında yiyelim.’ Çocuğunuzla etrafındaki şeyler hakkında sürekli konuşun; bir şeyleri sizin için tarif etmesini isteyin Mesela giydiği kıyafetlerin hayvan sesleri veya renkleri. Çocuğunuz biraz daha büyükse, kelime oluşturma oyunları oynamak kelime hazinesini geliştirmenin harika bir yoludur. Ayrıca çocuğunuzu en sevdiği kitaplar hakkında konuşmaya teşvik edebilirsiniz; TV şovları, arkadaşlar, evcil hayvanlar veya onu ilgilendiren herhangi bir şey. ‘Rol yapma oyunu’ çocuklar için harika bir öğrenme ortamıdır. Basit bir ‘mağaza dükkanı’ oyunu, ona süpermarkette bulunan şeyleri bilmesine yardımcı olurken, ‘doktor-hasta’ oyunu ona vücudu hakkında herhangi bir fantezi kitaptan daha fazlasını öğretecektir.
Onu etrafındaki dünyayı gözlemlemesi için cesaretlendirin, ona doğanın güzelliğini ve yerel flora ve faunayı takdir etmeyi öğretin. Onu hayvanat bahçesine veya yerel parklara ve müzelere gezilere götürün.

  Yenidoğanlarda Erken Testler ve Tedaviler

Okuma ve yazma

Bunlar, çocuğunuzun hayatı boyunca kullanması gereken iki temel beceridir, bu nedenle sağlam bir temel oluşturduğunuzdan emin olun. Haklı olarak, okuyucuların ebeveynlerinin kucağında yaratıldığı söyleniyor. Çocuğunuza okumaya başlamak için asla çok erken (veya geç) olmadığını unutmayın. İdeal olarak, bebekken ona kitaplarda resim göstermeye başlayabilirsiniz. Kelimenin adını açıkça söyleyin ve söyleyin. Sürekli yapın. Bebeğiniz ne söylediğinizi anlamasa bile, kitabı, sesinizin sesini hissedecek ve kısa süre sonra okuma seanslarınızdan keyif almaya başlayacaktır.
Daima büyük harflerle parlak renkli resimli kitaplar seçin. Okurken parmağınızı bir cümlenin altına koyun. Hikayeyi takip ettiğinden emin olmak için durun ve hikaye hakkında rastgele aralıklarla sorular sorun. Onu zor kelimelerin anlamlarını sormaya ve ayrıca hikaye hakkındaki düşüncelerini paylaşmaya teşvik edin. Mesela sondan hoşlanır mıydı, bitmesini nasıl tercih ederdi vb. Çocuğunuzu asla okumaya zorlamayın. Bu sadece ondaki kitaplarda bir tiksinti yaratacaktır. Bunun yerine, hikayeye olan ilgisini artırın; onu ilgilendiren bir konu seçin. Mesela çocuğunuz onlarla ilgileniyorsa dinozorlarla ilgili bir hikaye seçin veya çocuğunuz trenlere bayılıyorsa, çocuğunuz için “Thomas the Train” serisini alın. Kitabı rastgele çevirin ve dikkati dağılmış olsa bile hikayeyi anlatmaya başlayın. Hikayenin nasıl ilerlediğini öğrenmekle büyük olasılıkla ilgilenecektir.

İlginç hale getirin. Mesela hikayedeki karakterin parkta pikniği varsa, çocuğunuzla onu yeniden yaratmaya çalışın. Piknik sepeti olan bir parka götürün ve sahneyi yeniden yaratın. Bu yüzden birkaç ilginç aktiviteyle çocuğunuzu okuryazarlık dünyasının içine sokabilirsiniz. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenin yanı sıra ikiniz için de harika anılar yaratma şansınız olacak.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu