Eğitim

Çocuğunuz Rol mu Yapıyor? Nasıl Yanıt Vereceğinizi Bilin

Bazen çocuklar tuhaf davranış özellikleri sergileyebilir ve eyleme geçme bunlardan biri olabilir. Peki oyunculuk tam olarak nedir? Çocuğunuzun geçmekte olabileceği başka bir gelişim evresi mi yoksa bundan daha fazlası mı? Bir sonraki gönderide, bir çocuğun neden genellikle böyle davrandığına ve ebeveyn olarak ne gibi düzeltme önlemleri alabileceğinize bir göz atalım.

İçindekiler

Dışa Aktarma Davranışı Nedir?

Çocuğunuz huysuz davrandığında, öfke nöbetleri geçirdiğinde, kontrolsüz davranışlar sergilediğinde ve bu tarz diğer duyguları betimlediğinde, rol yapma davranışı olarak sınıflandırılabilir. Bu tür davranışlar genellikle bastırılmış duygulardan veya hislerden kaynaklanır. Bu yüzden çocuğunuzu veya yürümeye başlayan çocuğunuzu hareket halinde bulursanız, bu çocuğunuzun istemeden yardım çığlığı olabilir. Birçok neden, çocuklarda ve gençlerde bu tarz kişilik veya davranışsal özellikleri uyandırabilir ve bir ebeveyn olarak, aynı nedenleri isteyebilirsiniz.

Çocuğun Dışarı Çıkmasının Nedenleri

Çocuğunuzun düzensiz davranışını düzeltmek veya değiştirmek için çözümler aramadan önce, bunun temel nedenine gitmek zorunludur. Çocuğunuzun bu şekilde davranmasına neden olabilecek bazı nedenleri aşağıda kısaca listeledik:

1. Tedavi Edilmemiş Öğrenme Yetersizliği

Bazen çocuklar öğrenme güçlüğü çekebilir. Çoğu durumda ebeveynler bu tarz sorunları tespit edebilir fakat bu tarz sorunların tedavi edilmediği veya teşhis edilmediği durumlarda çocuğun çeşitli görevleri yerine getirmesini engelleyebilir. Bunu yapmamak, eyleme geçme davranışını doğurabilir.

2. Arkadaşları veya Akranları Etkilemek

Bazen bir çocuk sadece arkadaşlarının dikkatini çekmek veya her türlü ihmalin üstesinden gelmek için bu kadar kötü kişilik özellikleri sergileyebilir. Sebep ne olursa olsun, bir çocuk dikkat çekmek için hareket ediyorsa, onu daha erken kıstırmak hayati önem taşır, yoksa çocuk arkadaşlarının dikkatini çekebilmek için bunu yapmaya devam edebilir.

3. Yetişkinlerin Dikkatini Arayın

Sadece arkadaşlarının değil, bazen çocuklar da yetişkinlerin dikkatini çekmek için hareket edebilirler. Çoğu zaman çocuklar bu tesisi tercih edebilirler çünkü dikkat çekmek için yapılan olumlu tatil iyi sonuç vermemiştir. Bu yüzden olumsuz çizgilerini serbest bırakabilir ve bu tarz davranışlar gösterebilirler.

4. Güç ve Kontrol Kazanmak

Bazen bu tarz davranışların tek amacı, bir durumun gücünü ve kontrolünü kazanmak olabilir. Bu durum bir çocuk güç ve kontrolden yoksun olduğunu hissettiğinde olur. Durumu kontrol ettiğini göstermek için bu tarz bir tutum sergileyebilir.

  Çocuklar İçin En İyi 20 Kısa Ahlaki Hikaye

5. Diğer Bazı Faktörlere Bağlı Ajitasyon

Bazen çocuklar bir şeyler onları rahatsız ediyor olabileceği için huysuz ve telaşlı davranabilirler. Bu durum örneğin sağlıklarıyla ilgili olabilecek bir şey olabilir; şişkin veya gazlı hissedebilirler. İlaveten çocuklar dar giysiler, rahatsız edici ayakkabılar ve benzeri çeşitli faktörler nedeniyle kendilerini rahatsız hissedebilirler.

6. İfade Edilemiyor

Küçük çocuklar, özellikle uygun kelime dağarcığına sahip olmadıkları için kendilerini ifade etmekte sıklıkla zorlanabilirler. Duygularını ve duygularını ortaya koyamamak onları hayal kırıklığına uğratabilir ve bu nedenle bu tarz davranışsal özellikler sergileyebilir.

7. Belirli Bir Duruma Tepki Olarak

Çoğu zaman bu tarz davranışlar, çocuk belirli bir durumdayken veya üzücü bir duruma tepki olarak ortaya çıkar. Bu yüzden anaokuluna başladıktan sonra davranışta bulunan bir çocuk ayrılık kaygısına bir tepki olabilir, çocuğun okulda ama evde değil, akran baskısı veya okulda zorbalığa uğraması nedeniyle olabilir, çocuğun boşanma nedeniyle davranması duygusal stres nedeniyle olabilir. , çocuğun ziyaretten sonra hareket etmesi kırgınlık vb. sebeplerden olabilir.

8. Teşhis Edilmemiş Zihinsel Engellilik veya Durum

Bazı durumlarda, çocuklar bu tarz davranışları otizm, OKB veya obsesif-kompulsif bozukluk, DEHB veya dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu veya anksiyete bozuklukları gibi altta yatan bazı zihinsel bozukluklar nedeniyle sergiliyor olabilir.

9. Aşırı Kontrole Tepki Olarak

Çocuklar aşırı koruyucu ve kontrol edici bir ortamda yetiştirildiklerinde, kendilerini baskı altında hissedebilirler. Bu tür davranışsal özellikler, ebeveynlerinin kontrolüne karşı isyan etme ve kızgınlık gösterme biçimleri olabilir.

10. Basit Merak Olabilir

Hepimiz çocukların çok meraklı olduklarını ve güneşin altında her şeyi denemek istediklerini biliyoruz. Bu yüzden bazen bir çocuk, ebeveynleri ile sınırlarını test etmek ve ne kadar dayanabileceğini görmek için kararsız veya kabul edilemez davranışlar sergileyebilir.

Çocuğun Dışarı Çıkmasının Belirtileri

Çoğu çocuk arada bir kararsız davranır, öyleyse çocuğunuzun hareket ettiğini nasıl belirleyeceksiniz. İşte, çocuğunuzun aşağıdaki özellikleri düzenli olarak sergileyip sergilemediğini anlamanıza yardımcı olabilecek bazı belirtiler:

  • Uzanmak
  • çalmak
  • Zarar veren şeyler
  • Başkalarına zarar vermek (insanlar veya evcil hayvanlar)
  • Kendi kendine zarar vermek
  • Düşük akademik performans
  • Sık öfke nöbetleri
  • İçki, sigara veya uyuşturucu
  Çocuk Psikolojisi – Çocuğunuzun Çizimleri Ne Anlama Geliyor?

Tedaviden Önce Hareket Etmenin Nedeni Nasıl Keşfedilir?

Birçok neden çocuğunuzun belirli bir şekilde davranmasına neden olabilir. Çocuğa ‘o kötü bir çocuk’ diye etiket yapıştırmak akıllıca bir şey olmayacaktır. Bu tür davranışların nedenleri derinden çocuğun duygularında, hislerinde, yalnızlığında veya korkularında yatmaktadır. Bu yüzden bir çocuğu ‘yaramaz bir çocuk’ veya ‘şımarık bir çocuk’ olarak etiketleyerek bir çocuğun davranışından kaçınmak, durumu sona erdirmekten daha da kötüleştirebilir. Nedeni belirlemek ve ardından davranışı iyileştirmenin yollarını aramak önemlidir.

Çocuğunuz Rol Yaparken Tepki Vermenin Yolları

Çocuğunuz bu tarz davranışlar gösterdiğinde yanıt vermenin bazı yolları şunlardır:

1. Olumlu Olun

Çocuğunuzu davranışları için azarlamayın, cezalandırmayın veya alay etmeyin. İlaveten çocuğunuz ne zaman iyi davransa onu övmeli ve ödüllendirmelisiniz. Bu şekilde kendisinden ne beklendiğini anlayacaktır.

2. Beklentilerinizle Tutarlı ve Net Olun

Kuralları ve düzenlemeleri çocuklara açıklamak esastır. Bir kez bunun farkında olduklarında, takip etmeleri daha kolaydır. Kurallara uymamanın sonuçlarını ve sonuçlarını da anlayabilirler.

3. Her Zaman Sizinle İlgili Değil

Çocuğunuz garip ve dengesiz davranıyor olabilir ve bu can sıkıcı bir görüntü olabilir fakat çocuğunuzun davranışının, öfkesinin ve kırgınlığının her zaman sizden kaynaklanmayabileceğini anlamak önemlidir. Çocuğunuzla konuşmak ve nedenini bilmek önemlidir.

4. Sakin Ol

Çocuk aşırı ve mantıksız davrandığında, aynı yolu seçmemeniz önemlidir. Sakin ve sakin olduğunuzda, durumu daha iyi idare edebilecek ve çocuğunuza da yardım edebileceksiniz.

Doktor Ne Zaman Görülür?

Durumun sizin kontrolünüzde olmayabileceğini kesin olarak bileceksiniz. Çocuğunuzun öfke nöbetlerini yönetemiyorsanız veya çocuğunuzun semptomları kötüleşiyorsa, tıbbi yardım almalısınız. Bazen bir çocuğun davranışsal özellikleri sadece çocuğu değil kardeşlerini veya tüm aileyi etkiliyor olabilir, mutlaka bir uzman veya çocuk psikoloğundan yardım almalısınız.

Sorunun kök nedenini belirlemek çok önemlidir. Fakat o zaman bu tarz davranışsal sorunları düzeltmek mümkün olacaktır.

Ayrıca Okuyun: Çocuklarda Saldırganlık Davranışının Nedenleri

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu