Bebekler

Bebeğiniz Ne Sıklıkta ve Ne Kadar Beslenir?

Yeni başlıyorsanız, bebeğiniz için ne kadar emzirmenin yeterli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

İşte size yardımcı olabilecek bazı yönergeler.

Doğumdan sonraki ilk üç ila dört gün içinde bebeğiniz kilo verebilir. Bebeğiniz hala ıslak ve kirli çocuk bezleri olduğu sürece bu normaldir. Bebeğinizin yeterince aldığından emin olmak için iyi bir beslenmenin işaretlerini öğrenin.

Hakkında bir video izleyin Bebek Besleme İpuçları ve Davranışları.

Sağlıklı bebekler, beslenme ipuçlarına yanıt verdiğiniz sürece ihtiyaç duyduklarını alacaktır. Bebeğinizin yeni doğan bebeğinizin midesinin doğumda çok küçük olduğunu – mermer büyüklüğünde olduğunu – unutmayın. Çoğu bebek 24 saat içinde sekiz veya daha fazla kez beslenmek isteyecektir. Başlamanıza yardımcı olacak bazı yollar:

 • İlk günlerde, süt kaynağınızın oluşmasına yardımcı olmak için her iki göğsünüzden besleyin. Daha sonra bebeğiniz her iki göğsünden de beslenebilir veya birinden beslendikten sonra tatmin olabilir.
 • İlk göğsü bebek düşene kadar besleyin. Bu genellikle bebeğinizin yeterli olduğunu söyler. Acele etmeyin – bebeğiniz dinleniyor ve henüz bitmemiş olabilir.
 • Bebeğinizin sırtını hafifçe vurarak ve ovalayarak geğirdikten sonra diğer memeyi sunun.
 • Bebeğiniz hala açsa mandallanır, emilir ve yutulur.
 • Son beslemede kullanmadığınız göğüste bir sonraki beslemeye veya son beslemeyi bitirdiğinize başlayın.
 • Yeni bir beceri öğrenmek pratik gerektirir ve zor olabilir. Güvendiğiniz biriyle konuşun. Bir hafta daha bir sonraki beslenme veya emzirme sürecinden geçmek gibi küçük hedefler belirleyin. Mümkün olduğunca emzirin. ve kendinize bir miktar emzirmenin hiç olmadığı kadar iyi olduğunu hatırlatın.
 • Bebeğinizin ne kadar süre beslenmesi gerektiğine dair belirlenmiş bir süre yoktur. İlk günlerde çok uzun zaman alıyor gibi görünebilir.
 • Bazı bebekler ilk başta çok sık beslenir – bir yemden diğerine her bir ila iki saatte bir kadar – ve daha sonra beslemeler arasında daha uzun süre devam eder. Bu küme beslemesi normaldir.
 • Emzirme iyi bir şekilde kurulduktan sonra sıklık genellikle azalır. Bebekler bir büyüme hamlesinden geçtiklerinde, süt tedarikini artırmak için birkaç gün daha sık hemşirelik yapmak isteyebilirler.
 • İlk 24 saat boyunca göğsünüz yumuşak hissedecek. İki ila üç gün sonra, yumuşak veya dolu hissedebilirler. Yaklaşık beş gün sonra, göğüsleriniz bir beslenmenin başlangıcında dolgun ve daha sonra yumuşak hissedecektir. Birkaç hafta sonra, beslemelerden önce ve sırasında yumuşak göğüslere sahip olmak normaldir. Fakat yine de çok süt içerir.
 • Zorluk yaşıyorsanız veya beslemelerin bir saatten uzun sürmesi durumunda yardım isteyin. Halk sağlığı ofisinizi, ebe veya emzirme kliniğinizi arayın veya 1-1-2’i arayın.
 • Süt kaynağınız iyi kurulduktan sonra, beslemeler daha kısa olacaktır.
  6-9 Aylık Bebeklerin Sosyal ve Duygusal Gelişimi

Hatırlamak

Bebeğinizin sık sık hemşireye ihtiyacı vardır. Yeni doğmuş bebeğiniz ilk birkaç gün içinde günde sadece 10 ila 100 ml (1 yemek kaşığı – 1 bardak) içmesine rağmen, hemşirelik bebeğinizin gerektirdiği gibi süt tedarikini artırmaya yardımcı olacaktır.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu