Bebekler

Evinizdeki Küçük Çocuklar ve Sohbetler

Yeni yürümeye başlayan çocukların daha az konuşması, konuşmaları takip edemeyecekleri anlamına gelmez. Gerçek şu ki, ebeveynlerin çoğu, yetişkinler konuşurken küçük çocukların ne anladığının farkında değildir. Bilselerdi, ne dedikleri ve nasıl söyledikleri konusunda çok daha temkinli olurlardı!

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz gün boyunca etrafınızda dolanır. Yakınındayken onun hakkında başkalarıyla konuşmanız çok doğal. Fakat konuşmanızı takip etmediğini düşünseniz bile, gerçek şu ki, bebeğiniz aslında epeyce anlayabilir! Çocuğunuzun yanındayken konuşmadan önce düşünmeniz çok önemlidir.

İçindekiler

Çocuk Psikolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4 aylıktan itibaren, bir çocuk, konuşmalarında adını tanıyabildiği için, hakkında konuşulduğunda bunu anlayabilir. 1 yaşına geldiğinde anne babasının sesindeki çekimleri anlayabilir ve bunları öfke, mutluluk veya keder duygularıyla ilişkilendirebilir. Bu duygulara göre, bir ebeveynin onu övüyor mu yoksa uyarıyor mu olduğuna karar verebiliyor.

Bununla birlikte yeni yürümeye başlayan bir çocuğun alıcı dili sınırlı olduğundan, pek çok kelimenin anlamını anlamaz. Onları zihninin arkasında tutmaya başlar. Bir kelimenin anlamını öğrendiğinde, kendisini o kelimeyle ilişkilendirmeye başlar. Yani, çocuğunuza defalarca “zorba” derseniz, büyüyüp büyüyebilir. Bilerek veya bilmeyerek, konuşmalarınız ruhunda kalıcı bir izlenim bırakabilir.

Anne Babalar İçin Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar Hakkında Konuşmak İçin İpuçları

1. Konuşmalara O’nu Dahil Edin

Siz ve partneriniz, çocuğunuzu konuşmanıza dahil etmenin gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Sıradan bir şey hakkında konuştuğunuz sürece bu sorun değil. Fakat sanki odada yokmuş gibi çocuğunuz hakkında konuşmak akıllıca değildir. 22 aylık bir bebek bile konuşmaları anladığından, sizinkini günlük sohbetinize dahil edin. Gün içinde ne yaptığını babasına anlatması için onu cesaretlendirin. Yaptığı yaramaz bir şeyden rahatsız olup olmadığınızı da ona bildirebilirsiniz.

2. Negatif Geribildirimden Kaçının

Çocuğunuzu hoş olmayan veya olumsuz özellikleri hakkında azarlamak oldukça doğaldır. Ve onlar üzerinde çalışmak ve onun üstesinden gelmesine yardımcı olmak önemli olsa da, çocuklar etrafında konuşurken ne söylemekten kaçınmanız gerektiğini bilmelisiniz. Aynı konuşmanın tekrarı, yeni yürümeye başlayan bir çocuğun zihnine yerleşebilir ve büyüdükçe onunla ilişki kurmasını sağlayabilir. Mesela çocuğunuzun çok utangaç olduğunu düşünseniz bile önündeki kelimeyi onu tanımlamak için kullanmaktan kaçının. Bunu hatırlayabilir ve büyüdüğünde kendisini utangaç olarak tanımlayabilirdi.

  Çocuğunuzun Beyin Gelişimini Teşvik Edecek İç Mekan Aktivitesi

3. Hoş Olmayan Kelimeler ve İfadelerden Kaçının

Çocuklar, ebeveynlerinin kullandığı kelimeleri ve cümleleri taklit etme alışkanlığına sahiptir. Bunun başlıca nedeni, yeni yürümeye başlayan çocukların ifade dili sınırlı olmasıdır. Küçük çocuğunuzun bazı şeyleri söylemesini istemiyorsanız, bunları onun önünde söylemeyin. Sandığınızdan çok daha fazlasını toplayabilir!

Artık biliyorsunuz – sadece yeni yürümeye başlayan çocuklara iyi şeyler öğretmek yeterli değil. Çevresinde güzel şeyler konuşmak da aynı derecede önemlidir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu