Bebekler

Yenidoğanlarda Erken Testler ve Tedaviler

Bebeğiniz doğduktan kısa bir süre sonra, sağlık hizmeti sağlayıcıları birkaç rutin test ve prosedür yapacaktır.

İşte beklentileriniz.


Apgar testi

Yenidoğan bebeğinizle yakın temas ve cilt-cilt teması bebeği sakinleştirmeye ve vücut işlevlerini düzenlemeye yardımcı olacaktır. Bebekler ayrıca, testler ve prosedürler sırasında emzirilip tutulurlarsa daha sakin ve daha az ağlarlar.

Apgar testi, bebeğinizin sağlığını beş alanda ölçmek için doğumdan kısa bir süre sonra yapılır:

  1. Kalp atış hızı
  2. nefes
  3. Kas tonusu
  4. refleksler
  5. Ten rengi

Basit test Apgar skoru denilen toplam 10 puanla sonuçlanır. Çoğu bebek yedi ila 10 arasında bir Apgar puanı alır.

Göz merhemi

Doğumdan sonra bebeğinize gonore veya klamidya enfeksiyonunu önlemek için tedavi verilecektir. Bu enfeksiyonlar doğum sırasında bebeğin gözlerine girebilir ve tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir. Tedavi genellikle doğumdan kısa bir süre sonra bebeğin gözlerine uygulanan bir merhemdir. İdeal olarak, bebeğin anneyle cilde temas etmesini ve ilk emzirmeyi sağlamak için doğumdan yaklaşık bir saat sonra tedavi ertelenecektir.

K vitamini enjeksiyonu

Bebekler, kan pıhtılaşmasında önemli bir faktör olan düşük K vitamini seviyeleri ile doğarlar. Kanada Pediatri Derneği, hemorajik hastalığın önlenmesine yardımcı olmak için – yaşamın ilk birkaç gününde ortaya çıkabilecek bir kanama sorunu – tüm yenidoğanların doğumdan sonraki altı saat içinde K vitamini enjeksiyonu almasını önerir. Düşük K vitamini, yeni bebeklerde hemorajik hastalığın ana nedenidir.

Bebeğinizin enjeksiyon almasını istemiyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun. K vitamininin ağız yoluyla sağlanması bir seçenek olabilir. Fakat K vitamininin enjeksiyonla uygulanması önerilir. K vitamini ağız yoluyla seçerseniz, doğumda ve önümüzdeki dört ila sekiz hafta içinde iki kez daha verilir.

Yenidoğan bebeğinizle yakın temas ve cilt-cilt teması bebeği sakinleştirmeye ve vücut işlevlerini düzenlemeye yardımcı olacaktır. Bebekler ayrıca test ve prosedürler sırasında emzirilip tutulurlarsa daha sakin ve daha az ağlarlar.

  6-9 Aylık Bebeklerin Fiziksel Gelişimi

Kaynaklar ve Linkler:

BC Kadın Hastanesi ve Sağlık Merkezi

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu