Bebekler

Küçük Çocuklar Merdivenlerden Yukarı Çıkıyor!

20 aylık yürümeye başlayan çocuğunuzun merdiven çıkma düşüncesini sindirmek zor olabilir. Küçük çocuğunuzun ayaklarını bulmasına yardımcı olmak gerekli. Sadece güven kazanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bacak kaslarını da güçlendirir. Çocuğunuzun tökezlemesine izin verin. Fakat o zaman öğrenecektir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ilk adımlarını atmaya başladıklarında o yaşa geldiklerinde, ebeveynlerin tetikte olması gerekir. Küçük çocuğunuzun yolculuğunda geçeceği çeşitli kilometre taşları var. Ayrıca ayaklarını bulmasına yardımcı olmanın yolları var. İşte birkaç faydalı içgörü

İçindekiler

20 Aylık Bir Çocuğun Gelişimsel Kilometre Taşları

1. 12 aylık dönüm noktası

Bu, küçük çocuğunuzun ayaklarını bulmaya başladığı yaştır. Uygulama için bir yer ayırarak onun merdivenin efendisi olmasına izin verin. En alttaki üç adım, yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun alıştırma için ‘güvenli bölgesi’ olmalıdır. Merdivenlerden inip çıkarken korkuluklara nasıl tutunacağını öğretin. Yukarı çıkmayı pek zor bulmayabilir. Bununla birlikte merdivenlerden aşağı inmek daha iyi bir denge gerektirdiği için daha zor bir teklif olabilir. Bebek adımlarını atması için onu teşvik edin. Çocuğunuzu yapma umuduyla baskı yapmayın.

2. 15 aylık dönüm noktası

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz 15 aylık süreyi aştığında ve hızla 18 aya yaklaştığında, hızlı bir aktivite bekleyin. Elleri ve dizleri üzerinde merdivenlerden çıkacak. Tırabzan yardımıyla ona nasıl denge kuracağını öğretebilirsiniz. Merdivenlerden aşağı inmek zor olabilir. Bu yaşta sırtüstü veya karnı aşağı inmesine izin verin. Bölgeyi bebek korumalı yapmak da iyi bir fikirdir. Merdivenlerden inip çıkan bir çocuğunuz varken asla güvende olamazsınız, bu yüzden yakın durun.

3. 18 aylık dönüm noktası

Küçük çocuğunuzun merdivenleri tırmanması için çok az yardıma ihtiyacı olacaktır. Ona aşırı korumacı olmadan pratik yapması için alan verin. Talihsiz bir olay olmadığından emin olmak için etrafta kalın. Merdivenlerden yukarı çıkmaya geldiğinde ona bir destek verin. Geri döndüğünü anladığında, küçük ayaklarının aşırı hızda çalışacağından emin olabilirsiniz. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve merdivenler, küçük çocuğunuzun biçimlendirici yıllarında önceliğiniz olacaktır.

  Çocuklarla Hafıza Oyunları Oynamak

4. 20 aylık dönüm noktası

Bu, yürümeye başlayan çocuğunuzun en aktif olduğu yaştır. Çok az yardımla tüm merdivenleri tırmanabilir. Onu da aşağı inmeye teşvik edin. Merdivenin tepesinde çocukların açamayacağı bir kapı bulundurmak her zaman daha güvenli bir seçenektir. Çocuğunuzun dengesini kaybedip düşüp düşmediğinden asla çok emin olamazsınız. Merdivenlerden inip çıkarken kendine ne kadar emin olursa olsun, hareketlerine dikkat edin.

Ufaklığınızın motor becerileri aşırı hızda çalışırken, denetlediğinizden emin olun. Onun güvenliğini sağlamak için evi bebek korumalı yapmanız çok önemlidir. Evde dolaşması için özel bir alan ayırın.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu