Eğitim

Olumsuz Çocuklar için 8 Ebeveynlik Stratejisi

Negatif mizaçlı çocuklar her zaman kötü bir ruh hali içinde görünürler. Her zaman bir şeylerden şikayet ederler, her zaman mutsuz görünürler ve daha pek çok hoş olmayan özellik gösterirler. Ebeveynler için bu tarz çocuklarla uğraşmak zor olabilir. Çocuğunuz her zaman mutsuzsa, bu konuda bir şeyler yapmanız gerekir. Çocuğunuz için belirli başa çıkma stratejileri geliştirmek, çocuğunuzun hayatın parlak tarafına bakmasını sağlamanıza yardımcı olabilir.

İçindekiler

Karamsar Çocuklara Ebeveynlik Yapmak İçin İpuçları

Olumsuz bir tutum sergileyen çocuklarla ilgilenirken ebeveynlerin yararlı bulabileceği bazı ipuçları şunlardır:

1. Olumsuz Ruh Halini Görmezden Gel

Ebeveyn olarak çocuğunuzun davranışını zorla değiştirmeye çalışırsanız, bu genellikle geri teper; Çocuğunuz direnebilir ve daha da olumsuz olabilir, bu da onunla olan ilişkinize zarar verebilir. Çocuğunuz olumsuz davranışlar sergiliyorsa, sinirlenmeyin ya da üzülmeyin, çünkü bunlar işleri daha da kötüleştirecektir; bunun yerine, olumsuzluğu görmezden gelin.

2. Olumsuzlukla Pozitiflikle Yüzleşin

Bazen çocuklar dikkat çekmek için olumsuz davranışlar sergilerler. Kötü bir ruh hali içindelerse olumsuzluk veya eleştirel davranışlarla tepki verebilirler. Bunu ebeveynlerinden yükselmek için yaparlar. Çocuğunuzun her şeyden şikayet etme alışkanlığı varsa, büyük olasılıkla ona kızıyorsunuzdur fakat bundan kaçınmanız gerekir. Çocuğunuza bağırmak yerine onunla kibarca konuşun; sakin ve hoş kalın. Mesela çocuğunuz yemekten şikayet ederse, “Böyle hissettiğiniz için üzgünüm. Bence lezzetli.” Etkileşimi olumlu tutmaya çalışın. Çocuğunuz sizden bir yükseliş alamadığını anlarsa, kısa sürede bundan bıkacak ve olumlu hale gelebilir.

3. Kök Nedeni Belirleyin

Çocuklar, kendilerini etkileyen bir şey olduğunda genellikle kötü tepki verirler. Bunun ne olduğunu öğrenerek, çocuğunuza kızmadan durumu tersine çevirmek için çok daha iyi bir şansınız olacak. Çocuğunuz sabahları huysuzluğa yatkınsa, bunun nedeni yorgun olması olabilir. Bu durumda, uyku saatini doğru miktarda uyuması ve sabahları çok yorgun olmaması için ayarlamaya çalışın. Bu bazen, çocuğunuzu uyanık kalmaya teşvik eden bir dikkat dağınıklığı yaratmamak için sizin de erken dinlenmeniz gerekeceği anlamına gelebilir. Pek çok çocuk da ebeveynlerinin dikkatini çekmenin bir yolu olarak olumsuz davranışlara başvurur, bu nedenle kendi programınıza ve çocuğunuza ayırdığınız süreye bir göz atın. Çocuğunuzun gün içinde tüm dikkatinizi çekeceği bir zaman olduğundan ve onunla birlikteyken her zaman dikkatinizin dağılmadığından emin olun.

  Daha İyi Bir Çocuk Yetiştirmenin 9 Yolu

4. Onlara Duygularını Yönetmeyi Öğretin

Reddedilme veya ortaya çıkan olumsuz durumlarla nasıl başa çıkacağını bilmeyen çocuklar, buna çok kötü tepki vermeyi öğreneceklerdir. Sakinleşmenin bir yolu olarak en sevdikleri hobilerine katılmalarını teşvik ederek duygularıyla nasıl başa çıkacaklarını öğretebilirsiniz. Çocuğunuz, arkadaşı oyun oynamaya gelemediği için üzülüyorsa, ona nazikçe arkadaşının ebeveynlerinin gelmesine izin vermemek için iyi bir nedeni olabileceğini ve bu nedenle durumu biraz anlamaya çalışmasını öğretmesini açıklayın. Çocuğunuz çizmeyi veya resim yapmayı seviyorsa, olumlu bir tutumu teşvik etmek için kullanabilirsiniz. Arkadaşı için güzel bir resim yapabileceğini veya sadece duygularını ifade edebileceğini söyleyin.

5. Olumsuz ve Doğru Düşünceleri Ayırmaya Yardımcı Olun

Çocuklar, olumsuz ve olumlu düşünceleri ayırt etmekte zorlanırlar. Bir ebeveyn olarak, onlara bu problemde yardımcı olabilirsiniz. Rol oynama ile ikisini ayırt etmelerine yardımcı olmak için peluş oyuncaklarını kullanabilirsiniz. Onlara yarısı sütle dolu bir bardak gösterirseniz, onu yarısı boş olarak görebilir. Ona mutlu kalırsa, onu yarı dolu olarak göreceğini söyle. Biraz daha büyük çocuklar için, bir tarafına “Kötü düşünceler”, diğer tarafa “İyi düşünceler” yazdığınız bir tablo bile kullanabilirsiniz. Bu onlara olumsuzdan çok olumluya bakmanın önemini öğretecektir.

6. İyimser Düşünceyi Destekleyin

Çocuklarınızla “maalesef/maalesef” oyununu oynayabilirsiniz. Bazı talihsiz durumları birkaç karta yazın ve bir şapkada karıştırın. Çocuğunuzun bir kart çıkarmasını ve talihsiz durumu okumasını sağlayın. Mesela “Maalesef kütüphaneden ödünç almak istediğim kitap teslim alındı.” Şimdi çocuğunuzun buna “Neyse ki” eklemek için “Neyse ki ilginç bulduğum başka bir kitap buldum” gibi bir şey düşünmesi gerekecek. Bu durum çocuğunuzda iyimser davranışı teşvik edecektir. Çocuğunuz bir dahaki sefere kendini böyle talihsiz bir durumda bulduğunda, bu oyun ona şanslı bir şeye bakması konusunda olumlu olmasını hatırlatacaktır.

  Çocuklarda Hırsızlıkla Başa Çıkma Yolları

7. Dikkatlerini Yönlendirin

Küçük çocukların dikkat süreleri kısa olduğu için genellikle telaş ettikleri şeylerden dikkatleri dağılabilir. Yaygaralarına teslim olmayın, onayladığınız şeylerle dikkatlerini dağıtacak bir şeyler bulun. Çocuğunuz onu dışarı çıkardığınızda telaşlanmaya başlarsa, sabırlı olursa ikinizin de eve gitmeden önce dondurma yemeye bırakabileceğinizi söyleyin.

8. Tutarlı Olun

Çocuğunuzu olumsuz düşünceden kurtarmak oldukça zor olabilir fakat tutarlı kalmak anahtardır. Tutarlı bir rutinleri varsa, çocukların eyleme geçme olasılıkları daha düşüktür, çünkü ne bekleyeceklerini bilmek onlara belirli bir miktarda güvenlik verir ve güvensizlik nedeniyle onları daha az harekete geçirmeye daha az eğilimli hale getirir.

Negatif bir çocukla uğraşıyorsanız, yukarıdaki stratejileri deneyin ve onun daha iyiye doğru değişmesini izleyin. Her çocuk farklı bir hızda tepki verecektir, bu yüzden üzerinde çalışmaya devam edin ve pes etmeyin.

Ayrıca Okuyun: Kötü Ebeveynlik Belirtileri ve Bunları Nasıl Düzeltebilirsiniz?

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu