Çocuklar

Okul Öncesi Çocuğunuza Fırlatmayı ve Yakalamayı Öğretmek

Fırlat ve yakala aktiviteleri motor becerileri geliştirir ve çocuklarda el-göz koordinasyonunu geliştirir. Okul öncesi çağındaki çocuklara fırlatma ve yakalama becerilerini öğretmek, ilerlemelerine paralel olarak kademeli bir süreç olmalıdır. Bu ipuçları size hayatınızın meleğine fırlatma ve yakalama becerilerini nasıl öğretebileceğinizi gösterecektir.

Küçük çocuğunuz ince ve kaba motor becerilerini geliştirdikten sonra, daha karmaşık motor becerilerine geçme zamanı. Yakalama, fırlatma, tekme atma ve vurma gibi becerilerin olgunlaşmadan önce yeterli eğitime ihtiyacı vardır. Yakalama ve fırlatmayı içeren etkinlikler sadece çocuklarda kas gücünü artırmakla kalmaz, aynı zamanda genel bilişsel gelişimlerine de yardımcı olur.

Çocuklar İçin Top Becerileri Geliştirmenin Akıllı Yolları

1. Tek Seferde Bir Beceri

Okul öncesi çocukların topu yanlış yöne atması yaygındır, bu da partnerin yakalamasını zorlaştırır. Bu yüzden çocuğunuzu parkta veya duvara bir top atma pratiği yaparak başlayın. Bu şekilde yavaş yavaş, hız ve mesafe kavramlarını top atarken geçerli olan faktörleri anlayacaktır. Ayrıca fırlat ve yakala becerilerini öğretirken ikisini de aynı anda uygulamayın. Bunun nedeni, küçüğünüzün yakalama becerilerini fırlatma becerilerinden daha hızlı geliştirebilmesidir.

2. Bir Çocuğa Top Atmayı Öğretme

Çocuğunuza fırlatma sanatını öğretmek için çeşitli toplar ekleyin. Bu şekilde ağırlık ve büyüklüğünün fırlatma hızını nasıl etkileyeceğini öğrenecektir. Mesela ağır toplar çok uzağa fırlatılamazken, daha hafif olanlar gerçekten uzun bir mesafeden sekebilir (aynı kuvvet kullanılarak fırlatıldığında). Atışın doğruluğunu vurgulamadan önce, küçüğünüzün ağırlık, mesafe ve hız arasındaki ilişkiyi anlamasına izin verin.

3. Bir Çocuğa Top Yakalamayı Nasıl Öğretebilirim?

Küçük çocuğunuz top atmakta rahat hissettiğinde, ona topu nasıl yakalayacağını öğretmeye odaklanın. Çocuğunuzun yaklaşan bir balodan zarar görmekten korktuğunu fark edebilirsiniz. Bundan kaçınmak için yumuşak toplar ve hatta balonlar kullanarak kolay yakalama için zemin hazırlayın. Çoğu durumda, köpük veya yün toplar yavaş hareket eder ve bu nedenle okul öncesi çocukların onları takip etmesi ve yakalaması daha kolaydır.

  Çocuklar İçin Komik Baba Şakası

4. Zıplayan Toplar

Bir topu sektirin ve çocuğunuzdan onu yakalamasını isteyin. Bunu uygulayarak, yavaş yavaş açıyı yargılamayı öğrenecektir. Topun zıplamasına izin verebilir ve küçük çocuğunuzu da onun için zıplaması için teşvik edebilirsiniz. Top gökyüzüne doğru fırlatıldığında, çocuklar onun yolunu izlemek için daha fazla zamana sahip olurlar ve sonuç olarak onu kolayca yakalayabilirler.

5. Abartmayın!

Aynı şeyi aşırı yapmayarak çocuğunuzun aktiviteleri fırlatma ve yakalama konusundaki ilgisini koruyun. Uzun bir süre (sadece) top oyunları oynamaya devam ederseniz, çocuğunuz ilgisini kaybedebilir. Ayrıca sözlü talimatlar vermek yerine gösteri yapın. Okul öncesi çocuklar, pratik olarak talimat verildiğinde daha iyi emerler.

Çocuklar fırlatma ve yakalama yeteneklerinde ilerledikçe, onlar için top oyunlarını değiştirmek iyi bir fikirdir. Ayrıca bir topu yakaladıklarında veya düzgün bir şekilde attıklarında onları övün. Onları daha iyisini yapmaya teşvik edecek.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu