Çocuklar

Arkadaşlar ve Dostluklar

Arkadaş edinmeyi ve tutmayı öğrenmek, çocuğunuz için büyümenin önemli bir parçasıdır. Arkadaşlara sahip olmak, çocukların özgüvenleri, refahları ve başkalarıyla iyi geçinme yetenekleri için iyidir. İşte çocukların arkadaşlıkları hakkında sık sorulan bazı sorular.


İçindekiler

Çocuğumun arkadaşları ve arkadaşlıkları hakkında endişelenmek normal mi?

Evet. Ebeveynler genellikle çocuklarının yeterli arkadaşlarına sahip olup olmadıkları, arkadaşlıklarında mutlu olup olmadıkları, diğer çocuklarla iyi geçinip geçmedikleri konusunda endişelenir. Bu endişeler normaldir, çünkü çocuğunuz sizden daha bağımsız ve arkadaşlarıyla daha fazla ilgilenir. Muhtemelen aynı yaştaki çocukları olan diğer ebeveynlerin de aynı endişeleri paylaştığını göreceksiniz.

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak, arkadaşlıklarını desteklemenin harika bir yoludur ve zihninizi de rahatlatabilir.

Çocuğum okuldan eve geldi ve “Kimse beni sevmiyor” dedi: ne yapabilirim?

Bu gerçekten kalp tellerinizi çekebilir. Kimse bu şekilde hissetmeyi sevmez ve hiç kimse bir çocuğun bu şekilde hissetmesini istemez.

Çocuğunuz size böyle bir şey söylediğinde, duyguları hakkında konuşmak için yardıma ihtiyacı olabilir veya sessiz bir zamanı tercih edebilir. Konuşmaya hazır olduğunda, ne olduğunu ve neden kimsenin onu sevmediğini düşündüğünü sorabilirsiniz.

Bazen basit bir çözüm var. Çocuğunuzun katılabilmesi için yeni bir oyunun kurallarını öğrenmesi gerekebilir ya da başkalarını onunla oynamaya davet edebilmesi için söylemesi gereken bazı şeyler gerekebilir.

Sorun devam ediyorsa, neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için çocuğunuzun öğretmeni ile konuşabilirsiniz. Okullarda genellikle çocukların kendilerini dahil hissetmelerine yardımcı olacak yollar bulunur.

Ayrıca çocuğunuzun benlik saygısını da destekleyebilirsiniz, bu yüzden okulda oyuna katılmaya güvenir.

Çocuğumun birkaç yakın arkadaşı var: endişelenmeli miyim?

Şart değil. Bazı çocuklar sadece birkaç yakın arkadaştanve hatta bir arkadaştan memnundur. Mutlu, kendine güvenen ve diğer çocuklar tarafından kabul gören çocuğunuzun sınıftaki en popüler çocuk olması gerekmez.

  12-36 Aylık Bebekler İçin Aşılar

Çocuğum her gün farklı arkadaşlarla oynuyor gibi görünüyor: bu normal mi?

Evet. Çocuğunuz ilgi alanlarını paylaşan birini bulana kadar bir arkadaştan veya gruptan diğerine geçebilir. Okul çağındaki çocuklar bir veya iki yakın arkadaşa ve genellikle birlikte oynadıkları daha geniş bir arkadaş grubuna sahip olma eğilimindedir. Bu dostluklar hızla değişebilir.

Bölgede yeniyiz: Çocuğumun arkadaş edinmesine nasıl yardımcı olabilirim?

  • Çocuğunuza diğer çocuklarla oynamak için bolca fırsat verin. Bu durum bir aile toplantısında veya yerel bir parkta çocuğunuzun sınıfındaki diğer çocuklarla bir oyun günü olabilir.
  • Çocuğunuzun aynı ilgi alanlarını paylaşan diğer çocuklarla tanışmasına yardımcı olmak için spor, drama, zanaat veya müzik gibi bir veya iki okul dışı etkinliğe katılın.
  • Mesela okulda yeni çocukların uyum sağlamasına yardımcı olacak stratejiler hakkında bilgi edinin – örneğin bir arkadaş sistemi.
  • Bölgenizdeki aileler için etkinlikler ve hizmetler arayın.
  • Çocuğunuza, kendisini tanımadığı çocuklarla tanıştırmasını öğretin.

Çocuğum bugün okuldaki arkadaşıyla tartıştı: Onu çözmesine nasıl yardımcı olabilirim?

İlkokul çağındaki çocukların çoğu zaman arkadaşlarıyla anlaşmazlıkları vardır. Fakat genellikle onları oldukça çabuk çözerler.

Çocuğunuz size bir arkadaşlık sorunuyla geldiğinde, birlikte biraz zaman geçirerek ve neler olduğunu öğrenerek başlayın. Çocuğunuza sorunu nasıl çözebileceği hakkında bazı önerilerde bulunmaya çalışın. Endişeniz varsa, neler olduğunu öğrenmek için çocuğunuzun öğretmeni ile konuşun.

Çocuğum artık okul arkadaşları hakkında konuşmuyor: ne yapabilirim?

Çocuğunuzla arkadaşları hakkında konuşmayı deneyin. Arkadaşları hakkında konuşmak istemiyorsa, çocuğunuzun öğretmeninden daha fazla bilgi isteyebilirsiniz. Öğretmenler genellikle oyun alanında neler olduğunu görürler ve neler olup bittiğine dair net bir resim verebilirler. Çocuğunuzun zorbalığa uğradığını düşünüyorsanız, bunu durdurmak için neler yapılabileceği hakkında okulla konuşun.

Çocuğum diğer çocuklar kadar çok partiye ve partiye davet edilmiyor gibi görünüyor: endişelenmeli miyim?

Hayır, çocuğunuzun birçok partiye ve oyun tarihine davet edilmemesinin birçok nedeni olabilir. Belki daha küçük bir arkadaşı var ya da arkadaşları okul sonrası aktiviteler yapıyor ya da okul sonrası bakım yapıyorlar.

  Çocuklar İçin PS4 Oyunları

Bazen evinizdeki bir oyun günü, yeni bir arkadaşınızla (ve ebeveyninizle) buzları kırabilir ve davetiyeye yol açabilir. Hangi çocukları davet etmek istediği hakkında çocuğunuzla konuşun ve onları davet etmesine yardımcı olun.

Okul çağındaki çocuğunuzun bu gibi arkadaşlıklarını desteklemek, çocuğunuzun okulundaki çocukları tanımanın ve sağlıklı arkadaşlıkları teşvik etmenin harika bir yoludur.

Çocuğunuzun arkadaşlık kurmakta ve arkadaşlık kurmakta zorlanmasından endişe ediyorsanız, bir profesyonelle de konuşmak isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun öğretmenine yardımcı olabilecek bir okul danışmanı olup olmadığını sorun. Doktorunuz sizi bölgenizde size ve çocuğunuza yardımcı olabilecek profesyonellere yönlendirebilir.

Çocuğumun özel ihtiyaçları var: Okuldaki arkadaşlıklara nasıl yardımcı olabilirim?

Özel ihtiyaçları olan çocuklar için arkadaşlıklar ve sağlıklı okul ilişkileri, diğer çocuklara benzer şekilde ortak ilgi alanlarından başlayabilir. Çocuğunuzu çıkarlarını takip etmeye teşvik ederseniz, bu onunla aynı şeylerden hoşlanan diğer çocuklarla tanışma şansı verir.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu