Çocuklar

Ekran Süresi ve Fiziksel Aktivitenin Önündeki Engeller

Çocuğunuzun fiziksel olarak aktif olmasını sağlayarak sağlıklı kalmasına yardımcı olmak ve ekranların önünde daha az zaman harcamak harika bir karardır. İşte ikinizin de başarılı olmasına yardımcı olacak bazı fikirler.


İçindekiler

Ekran süresi nedir?

Ekran zamanı, çocuklar için fiziksel aktivitenin önündeki en büyük engellerden biridir.

Ekran süresi, çocukların elektronik ekranlara bakmak veya bunları kullanmak için harcadığı zamandır. Bu durum TV, bilgisayar, tablet veya akıllı telefon izlemeyi ve video oyunları veya el bilgisayar oyunları oynamayı içerir.

Ekran süresi, çocukların uzun süre oturmasını sağlar, bu da onların ihtiyaç duydukları fiziksel aktiviteyi almalarını durdurur. Çocuklar oturma ve ekran izleme alışkanlığı ile doğmazlar; bu, başkalarını izleyerek ve dinleyerek yapmayı öğrendikleri bir şeydir. Çocuklar erken yaşlardan itibaren ekran zamanı alışkanlıkları oluştururlar.

Ekran süresinde limit belirleme

Sağlıklı bir aile yaşam tarzı, günlük ekran süresinde sınırlara uymayı ve bunlara bağlı kalmayı içerir:

 • İki yaşın altındaki çocukların ekran zamanı olmaması gerekir.
 • 2-5 yaş arası çocukların günde bir saatten fazla tarama süresi olmamalıdır.
 • Beş yaşın üzerindeki çocuklar günde iki saatten fazla olmamalıdır.

Farklı aileler için farklı kurallar ve sınırlar geçerlidir. Aileniz için işe yarayabilecek olumlu ekran süresi alışkanlıkları ayarlamak için bazı fikirler:

 • Okul sonrası ekran süresinde sınırlar belirleyin – örneğin, bir TV programı ve ardından dışarıda oynatmak için.
 • Her hafta birkaç “ücretsiz ekran” gününüz olsun.
 • En sevdiğiniz TV şovlarını kaydedin ve aktif oyunla çok fazla rekabet etmeyen zamanlarda [örneğin karanlık olduğunda] izleyin.
 • Ekrandaki sınırlarınız hakkında çocuğunuzu denetleyen diğer yetişkinlerle konuşun. Mesela çocuğunuz bir arkadaşınızın evini ziyaret ederse, arkadaşınızın ebeveyninden çocuğunuzun orada ne kadar ekran süresi olduğunu size bildirmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra çocuğunuzun o gün evde ne kadar ekran süresi olabileceğini ayarlayabilirsiniz.
 • “Arka planda” ne kadar TV veya başka ekran etkinliğinin sınırlandığını. TV arka planda açıksa, yine de sosyalleşmeye ve yoğunlaşmaya müdahale edebilir.
  Çocuklar İçin Yazma Oyunları ve Aktiviteleri

Çocuğunuzun ekran süresinin ne kadar olduğunu takip ederken, okul ve ödevler için bilgisayar, tablet ve diğer cihazları kullanarak harcanan zamanı saymak önemlidir.

Bazı video oyunu türleri çocukların kalkmasını ve hareket etmesini içerir. Bu oyunlar sadece oturmaktan daha aktif olsa da, aktif açık hava oyununun faydalarının yerini almazlar.

Bebek arabaları ve bebek koltukları

Bebek arabalarında ve bebek koltuklarında çok uzun süre oturmak, bebekler ve bebeklerin aktif olmasını zorlaştırabilir. Mümkünse, bebek arabası veya bebek koltuğu yerine çocuğunuzun yürümesine izin verin.

Küçük çocuklar için fiziksel aktivite için daha fazla fikir okuyabilirsiniz.

Fiziksel aktivite için alan

Evinizin çevresindeki ortam, sizi ve ailenizi aktif tutmada büyük bir rol oynayabilir.

Mesela evinizde çok fazla oyun alanınız olabilir veya olmayabilir, mahallenizdeki güvenlik konusunda endişelenebilir veya evinize rahat bir yürüme mesafesinde olmayan okul ve dükkanlarınız olabilir.

Bu engellerin bazılarını aşmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Çocuğunuzu bir parka, spor alanına, plaja, arkadaşınızın veya aile üyesinin evine, kütüphanesine, okuluna, toplum merkezine veya oyun alanı olan başka bir yere götürün
 • diğer küçük çocuklarla komşularla dışarıda veya sokakta denetim paylaşımı hakkında konuş
 • otobüse binin veya ihtiyacınız olandan biraz daha uzakta inin ve çocuğunuzla birlikte gideceğiniz yere kadar yürüyün

Çalışma programları

Meşgul çalışma programları da çocuklarınızla dışarıda oynamak için zaman bulma yolunda ilerleyebilir.
Bu sorunun üstesinden gelmek için birbirinize yardım etmek konusunda diğer ebeveynlerle veya mahallenizdeki insanlarla konuşmak yararlı olabilir. Mesela farklı günlerde dışarıda aktif olarak oynayan bir grup çocuğu denetlemek için sırayla gidebilirsiniz.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu