Eğitim

Nankör Bir Çocuk Yetiştirmek

Bir çocuğun nankör tutumunu gösterdiğinde, bir ebeveynin bazı utanç verici anlar yaşaması nadir değildir. “Doğum günümde aldığım tek şey bu mu?” diye inleyen nankör bir oğul veya kız. Hediyelerini açtıklarında ya da “Şanslı arkadaşlarımın aksine ben asla istediğimi yapamam.” ebeveynlerin korktuğu ve duymak istemediği bir şeydir. Çocukların anları olması tamamen normal olsa da, davranışlarını kontrol etmek akıllıca olacaktır çünkü şükran eksikliği sinir bozucu olabilir. Çocuğunuzun tutumu düşüyor gibi görünüyorsa ve nankörlük görüntüsü kalıcıysa, bunu düzeltmenin yolları vardır.

İçindekiler

Çocuğunuzun Nankör Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Çoğu çocuk, özellikle maddi ihtiyaçlar söz konusu olduğunda, duygularını düzenlemekte zorlanır. İster yeni bir cihaz, ister daha büyük bir dondurma talebi olsun; patlamaları bazen sizi hazırlıksız yakalayabilir. Bu kibar olmayan davranışlar sürekli bir varoluş hali haline gelirse, daha büyük bir sorun vardır – şımarık bir çocuk. Bunu ortaya çıkaracak birkaç işaret var:

1. Çocuğunuz “Hayır” Sözünü Duyamıyor

Çocuğunuzun nankör olup olmadığını belirlemenin en iyi yollarından biri, bir şeye erişiminin engellenmesiyle nasıl başa çıktığını görmektir. Çocuklar “Hayır”ı ne kadar çok duyarsa, gerçeği kabul etmede o kadar iyi olur. Çocuklar kendi yollarına gitmeye tahammül edemezlerse, bu onların şımarık veya nankör olduklarının kesin bir işaretidir.

2. İstemedikleri Hediyeleri Küçümseme

Çocuklar beğenmese veya istemese bile bir hediyeyi minnetle kabul etmek, çocukların ustalaşması gereken bir şeydir. Değilse, o zaman nankör olma ihtimalleri vardır. Öfkeli ve düşmanca bir tepki, nankörlüklerinin bir işareti olabilir.

3. Kurallara Uymayı Reddetme

Çocuğunuz televizyonun kumandasını verme veya video oyununu kapatma zamanı geldiğinde sinir krizi geçiriyorsa veya nöbet geçiriyorsa, bu, zevk alabildiği şeylerden dolayı minnettar olmadığının her şeyi açık bir işaretidir.

4. Tekrarlanan Öfke nöbetleri

Öfke nöbetleri, çocukların memnuniyetsizliklerini ve herhangi bir şeyden hoşlanmadıklarını iletmeleri için etkili bir yoldur. Çocuğunuz bir şeyi inkar ettiğinde tekrar tekrar öfke nöbeti geçiriyorsa, bu elindekiler için şükretmediğini gösterir.

5. Çocuk Şükran Göstermiyor

Görgü ve nezaket, bir çocuğun tavrının anahtarıdır. Çocuğunuz en ufak bir jest için teşekkür etmiyorsa veya istendiğinde bile minnettarlığını ifade etmiyorsa, bu onun minnettarlığın önemini bilmediğinin bir göstergesidir.

  Çocuklara Liderlik Niteliklerini Yerleştirmenin En İyi Yolları

Çocuğunuz Neden Nankör Görünebilir?

En yaygın nedenlerden bazıları ebeveynlerin kendileri tarafından satın alınabilir. Bunlardan birkaçına bakalım:

1. Yetki

Çocuğa istediği zaman istediği her şeyi vermek, yanlış bir yetki duygusu yaratabilir. Aşırı düşkünlük, gerçekçi olmayan, hak edilmeyen ve uygunsuz bir yaşam koşulu ve tedavi beklentisi yaratan bir salgın haline gelebilir. Ebeveynler, çocuklarını mutlu etmek için her talebe boyun eğerler ve aşırı bir öz-önem duygusu yaratırlar.

2. Korumalı Bir Balonun İçinde Yaşamak

Karşılaştırmalardan yoksun bir hayat bir çocuk için tehlikeli olabilir. Dışarıda olup bitenlerden habersiz olduğu bir dünyada yetiştirilirse, hayatın gerçekte ne olduğuna dair gerçekçi olmayan bir tablo oluşturabilir. Çocukların oyuncaklarını bağışlamayı öğrenmelerini sağlamak ve herkesin eşit derecede ayrıcalıklı olmadığının farkında olmalarını sağlamak önemlidir.

3. Ödül

Minnettarlık duygusu ile ödül arasında bir bağlantı vardır. Çocuklar, çabaları için ödül olarak aldıkları bir şeyin değerini takdir etme olasılıkları çok yüksektir ve daha müteşekkir olacaktır. Araştırmalar, verilen doğum günü hediyelerinin bile davranışları ve artan olgunluk seviyeleri ile ilişkilendirilmesi gerektiğini göstermiştir. Çocuklar daha sonra çabalarının ödüllendirileceğini anlarlar ve verenin cömertliği için daha minnettar olurlar.

4. Özerklik İhtiyacı

Bazen çocuklar, müteşekkir olup olmadıklarına karar vermek için bağımsızlığa ve özerkliğe ihtiyaçları olduğunu düşündükleri için nankördürler. Bu durum yaşamlarında yeni bir aşamaya giren ergenler ve gençler arasında yaygın olabilir. Hangi yaşta olursa olsun herkes sahip olduklarına şükretmeli. Çocuklar veya gençler istisna değildir.

Nankör Bir Çocuğu Disiplin Ettirmenin Yolları

Yukarıdaki nedenlerden herhangi biriyle özdeşleşirseniz ve çocuğunuzun nankörlük belirtileri gösterdiğini tespit ederseniz, daha fazla endişelenmeyin. Nankör bir çocukla başa çıkmanın yolları vardır. Onu çevirebilir ve tomurcukta kıstırabilirsin. Çocuğun daha minnettar olmasına yardımcı olabilecek bazı disiplin stratejileri:

1. İşaret Edin

Çocuğunuzun nankörlük gösteren bir şey söylediğini veya yaptığını işittiğinizde, ona dikkat edin. Sert olmana gerek yok. Sadece iddialı ve kararlı olun ve elindekiler için şükretmesi gerektiğini ona hatırlatın.

  Çocuklarda Davranış Problemleri ve Disiplin Stratejileri

2. Empatiyi Öğretin

Çocuklar, sözlerinin ve eylemlerinin başkalarını etkilediğini bilmelidir. Çocuğunuza, davranışının başkalarının duygularını etkileyebileceğini öğretin. Ondan bir dakika ayırmasını ve kendisiyle böyle konuşulursa nasıl hissedeceğini düşünmesini isteyin.

3. Gecikmiş Tatmin

Çocuklar, talepleri hemen karşılanırsa, asla minnettar olma ve minnettar olma fırsatı bulamazlar. Ödüllerini bir veya iki gün geciktirmek, beklemenin önemini anlamalarını sağlayacaktır. Memnuniyeti geciktirmenin başka bir yolu da ayrıcalıkları davranışa bağlamaktır. Küçük çocuğunuza, ekran başında kalma süresini, oyun tarihini ve hatta en sevdiği oyuncağını ancak kabul edilebilir davranışlar gösterdiğinde kazanacağını anladığından emin olun.

4. Minnettar Bir Doğayı Destekleyin

İyi bir rol model olarak, çocuğunuzda bir şükran duygusu geliştirebilirsiniz. Çocuğunuzla zaman geçirdiğinizden emin olun ve ona minnettar olmanın önemini öğretin. Her gün onunla birkaç dakika geçirin ve sahip oldukları için şükretmesini sağlayın.

5. Cömertlik ve İyilik Duygusu Geliştirin

İyiliği alışkanlık haline getirin. Ailenin yaşlı bir üyesi veya komşular için bir ayak işi yaparken çocuğunuzun size eşlik etmesini sağlayın. Çocuğunuzun gönüllü çalışmalara katılmasını sağlayın. Başkalarına yardım etmek, küçük çocuğunuzun daha az bencil bir bakış açısı geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Çocukların zaman zaman benmerkezci olmaları normaldir. Dünyanın kendi etraflarında döndüğüne inanmaları da son derece normaldir. Bunun cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Unutmayın, nankör tavrı gözetimsiz bırakırsanız, zamanla durum daha da kötüleşebilir. Çocuğunuzun komik davrandığını gördüğünüzde, geri çekilin ve sebebini düşünün. Bunu belirledikten sonra, bir plan yapın ve tutumlarını değiştirmeye yardımcı olacağını düşündüğünüz çeşitli stratejileri uygulayın. Ebeveynlik asla kolay değildir ve özellikle gadget’ların ve materyalist ihtiyaçların insani değerleri geride bıraktığı günümüz çağında çok çaba gerektirir. Fakat insanlık çökmekte olan bir değer değildir ve ebeveynler yine de sosyal olarak bilinçli ve sorumlu çocuklar yetiştirebilirler.

Ayrıca Okuyun:

Kinder Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir?
Zor Bir Çocukla Başa Çıkmak İçin İpuçları
Fedakar Bir Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu