Gençler

Gençlerin Değişen Bedeni

Çocukluk ve genç yetişkinlik arasındaki dönem hızlı bir değişim dönemidir – fiziksel, duygusal, bilişsel ve sosyal. Bu süre zarfında, çocukların bedenleri farklı zamanlarda farklı şekillerde değişir. Hiçbir iki genç beden aynı değildir.


İçindekiler

Ergenlik döneminde fiziksel değişiklikler

Kızlar için, yaklaşık 10 ila 11 yaş arasındaki erken fiziksel değişiklikleri görmeye başlayabilirsiniz. Fakat 8 yaş kadar genç veya 13 yaş kadar başlayabilirler. Ergenlik etrafındaki fiziksel değişiklikler şunları içerir:

 • göğüs gelişimi
 • vücut şekli ve boyunda değişiklikler
 • kasık ve vücut kıllarının büyümesi
 • dönemlerin başlangıcı (menstruasyon).

Erkekler için fiziksel değişiklikler genellikle 11 veya 12 yaşlarında başlar. Fakat 9 yaş kadar genç veya 14 yaş kadar başlayabilirler. Fiziksel değişiklikler şunları içerir:

 • penis ve testislerin büyümesi (testisler)
 • vücut şekli ve boyunda değişiklikler
 • boşalma ile ereksiyon
 • vücut ve yüz kıllarının büyümesi
 • ses değişiklikleri.

Biliyor musun?
Gençler çok çeşitli zamanlarda fiziksel değişiklikler göstermeye başlar. Fakat çocuğunuzun gelişimi hakkında endişeleriniz varsa, bir sağlık uzmanıyla görüşün.

Diğer fiziksel değişiklikler: içte ve dışta

Çocuğunuzun bedeni fiziksel olarak olgunlaşır. Fakat beyin gelişimi, düşünme becerileri ve duygusal gelişim kendi hızlarında gerçekleşir. Yüzeyde gördükleriniz her zaman içeride olanlarla uyuşmuyor.

Beyin
Ergenlik, çocuğunuzun beyin gelişimi için önemli bir zamandır. Ergen beyindeki değişiklikler çocuğunuzun davranışını ve sosyal becerilerini etkiler. Böylece çocuğunuz planlama, problem çözme ve karar verme konularında gelişmiş öz kontrol ve beceriler geliştirmeye başlayacaktır. Bu süreç çocuğunuzun 20’li yaşların başında devam edecektir.

Kemikler, organlar ve vücut sistemleri
Çocuğunuzun organlarının çoğu boyut ve kapasitede değişecektir. Akciğer performansı iyileşir, uzuvlar büyür ve kemikler kalınlık ve hacimde artar. Çocuklarda göğüs ve omuzlar genişler. Kızlarda kalça ve leğen kemiği genişler.

Beceriksizlik ve koordinasyon
Çocuklar bu dönemde çok hızlı büyüdükleri için, ağırlık merkezleri değişir ve beyinlerinin ayarlanması biraz zaman alabilir. Bu çocuğunuzun dengesini etkileyebilir. Bir süre daha fazla sakarlık veya zayıf koordinasyon görebilirsiniz ve bu süre zarfında çocuğunuzun yaralanma şansı da artabilir.

Fiziksel güç ve spor becerileri
Bu dönemde kas gücü ve büyüklüğü artar. Çocuğunuzun el-göz koordinasyonu, top yakalama ve fırlatma gibi motor becerilerle birlikte zaman içinde gelişmeye devam edecektir.

Biliyor musun?
Çok erken veya çok geç gelişen kız ve erkekler daha bilinçli hissedebilir, alay edebilir ve beden imajı endişeleri yaşayabilir. Kızlar, vücut imajı ve cinsiyete dayalı öz imaj endişeleri nedeniyle, gelişmiş güçlere rağmen genellikle fiziksel aktiviteyi azaltır. Erken fiziksel gelişimi olan erkeklerde büyüme artışı olur. Bir süre akranlarından daha büyük ve daha güçlü olabilirler. Daha sonra gelişen erkekler alay veya zorbalık riski daha fazla olabilir ve fiziksel aktivite ile daha az ilgilenebilirler. Çocuğunuza, gücün ve yüksekliğin tüm aktiviteler için önemli olmadığını hatırlatın. Sadece yükseklik ve güç isteyen sporları değil, diğer ilgi alanlarını teşvik edin.

  Çocuklarla Oynamak İçin En İyi Bebek Bakıcılığı Oyunları

Beslenme ve kilo
Çocuğunuz kilo alacak ve yeni beslenme ihtiyaçları geliştirecektir. Gençlerin mide ve bağırsaklarının büyüklüğü artar ve enerji, protein ve minerallerde bir artışa ihtiyaçları vardır. Bol miktarda kalsiyum ve demir içeren yiyecekler, özellikle kemik büyümesini ve kan dolaşımını desteklemek için önemlidir.

Uyku ve dinlenme
Uyku düzenleri değişir, birçok çocuk geceleri daha sonra uyanık kalmaya başlar ve daha sonra güne kadar uyur. Ayrıca beyin ergenlik döneminde vücut saatini yeniden ayarlar. Ergenlik döneminden geçen çocukların ergenlik başlamadan hemen önce uyduklarından daha fazla uykuya ihtiyaçları vardır.

Temizlik
Koltukaltı ve kasık bölgesindeki ter bezleri ergenlik döneminde ilk kez aktive edilir ve bu da vücut kokusunun artmasına neden olabilir. Çocuğunuzu günlük olarak yıkamaya ve düzenli olarak çamaşır yıkamaya teşvik edin. Terlemeyi önleyici bir deodorant kullanmak da yardımcı olabilir.

Akne ve cilt problemleri
Yüzdeki derideki bezler, omuzlar ve sırt ergenlik döneminde daha aktif olmaya başlar ve daha fazla yağ üretir. Bu sivilce ve akne gibi cilt koşullarına yol açabilir. Çocuğunuzun cildi hakkında endişeleriniz varsa, öncelikle sivilce veya sivilce çocuğunuzu da endişelendiriyor mu kontrol edin. Eğer öyleyse, doktorunuzla konuşmayı düşünün.

Gençler saçlarının yağlandığını görebilir ve daha fazla yıkaması gerekir. Bu normal. Çocuğunuz yağlı saçlar için bir şampuanla değiştirmek isteyebilir.

Diş bakımı
Çocuklar ikinci azı dişlerini yaklaşık 13 yılda kazanacaklar. Üçüncü azı dişleri – “bilgelik dişleri” – 14-25 yıl arasında ortaya çıkabilir. Bu dişler bekarlarda, çiftlerde, dört bilgelik dişinin tam bir seti olarak ortaya çıkabilir – ya da hiç görünmeyebilir. Herkesin bilgelik dişleri yoktur. Çocuğunuzu günde iki kez fırçalamaya ve günde bir kez diş ipi kullanmaya teşvik edin.

Fiziksel değişiklikler yoluyla çocuğunuzu desteklemek

Gençler, zaman zaman kendilerini bilinçli veya utanç verici hale getirebilecek değişen bedenlerine uyum sağlıyorlar. Ayrıca vücutlarını arkadaş ve kardeşlerle karşılaştırırlar. Arkadaşlarıyla karşılaştırıldığında gelişimi uzun süren çocuklar hayal kırıklığına uğramış veya duygusal görünebilir.

Siz veya başka bir uygun yetişkin size yardımcı olabilir:

 • fiziksel değişikliklerin desteklenmesi, güvence altına alınması ve gerçeğe ilişkin açıklamalarının sağlanması
 • fiziksel değişimlerin her çocuk için farklı olduğunu güçlendirmek
 • kalkınma söz konusu olduğunda “doğru” veya “yanlış” gibi kelimelerden kaçınmak
 • çocuğunuzu başkalarıyla karşılaştırmamak.
  Çocuklar İçin Şeker Mi Şaka Mı - Hazırlık ve Güvenlik Yolları

İşte çocuğunuza değişikliklerde yardımcı olacak bazı fikirler ve stratejiler.

Sağlıklı bir rol modeli olun
Çocuğunuzun ve çocuğunuzun beden imajı ve tutumu için sağlıklı bir rol model olmak için her fırsatı kullanın. Vücudun tüm şekil ve boyutlarda olduğunu güçlendirmek yardımcı olabilir. Çocuğunuzun vücudunu diğer insanlarla karşılaştırmaktan kaçının.

Çocuğunuza yaşa uygun bir şekilde davranın
Dışarıda, çocuğunuzun olgun bir vücudu olabilir. İçeride, çocuğunuz yetişkinlerin kendini kontrol etme ve düşünme becerilerini geliştirmemiş olabilir. Bazen, çocuğunuz çok büyümüş olabilir ve bazen de daha çocuksu ve size bağımlı görünebilir.

Bu tür uyumsuzluklarla, çocuğunuza yaşlı bir kişi olarak davranmamak zor olabilir. Çocuğunuzun gerçek yaşını unutmayın ve yalnızca bu yaş grubuna uygun davranış ve sorumluluk düzeyi isteyin.

Sağlıklı beslenmeyi teşvik edin
Çocuğunuzun iştahı artar ve daha fazla yiyeceğe ihtiyacı vardır. Çocuğunuzun genç beslenme ihtiyaçlarını en iyi şu şekilde karşılayabilirsiniz:

 • evde sağlıklı yiyecek ve içecekler sağlamak
 • dışarıdayken sağlıklı seçimleri teşvik etmek
 • sağlıklı beslenme.

Çocuğunuzun fiziksel aktivitesini destekleyin
Çocukluk ve ergenlik döneminde kurulan sağlıklı fiziksel aktivite alışkanlıkları genellikle yetişkinliğe taşınır. Günlük hareketleri ve ekip ile bireysel ve açık hava ilgi alanlarına katılımı teşvik ederek çocuğunuzu aktif tutabilirsiniz. Kendiniz aktif olmaya çalışın – örneğin, kısa yolculuklar için araba sürmek yerine yürümeyi deneyebilirsiniz.

Sağlıklı uyku rutinlerini teşvik edin
Gençler yeterince uyumaya ve dinlenmeye ihtiyaç duyarlar. Uyku eksikliği veya düşük kaliteli uyku, okuldaki düşünme becerileri, konsantrasyon ve performans üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Yardımcı olabilirsiniz:

 • düzenli bir yatmadan önce
 • yatmadan önce “sarılmayı” teşvik etmek – yatmadan en az bir saat önce hiçbir ekran zamanı denemeyin ve yüksek şekerli yiyeceklerden ve kafeinli içeceklerden kaçının
 • çocuğunuzun sessiz ve rahat bir uyku ortamına sahip olduğundan emin olun ve çocuğunuzu cep telefonunu kapatmaya teşvik edin.

İyi uyku alışkanlıkları ve iyi uykuyu teşvik etmek için ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Çocuğunuza diş bakımı konusunda yardımcı olun
Bu, diş hekiminizin çocuğunuzun dişlerinin konumunu kontrol etmesi için iyi bir zamandır. Düzenli diş muayenelerinin ve düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımının önemini pekiştirebilirsiniz. Çocuğunuz temas sporları oynuyorsa, olası spor yaralanmalarına karşı korunmak için diş hekiminizle ağız koruyucuları hakkında konuşun.

Yardım almak

Her çocuk farklı bir oranda fiziksel değişiklikler yaşar. Çocuğunuzun gelişme hızı veya çocuğunuzun vücudunun nasıl değiştiği konusunda endişeleriniz varsa, bir sağlık uzmanıyla görüşün.


Kaynaklar ve Linkler:

Acil: Büyüme ve Kalkınma

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu