Gençler

Çocuklar Arasında Sert ve Takla Oyununu Yönetme

Oynak biçimindeki düşmanca davranış, kaba ve yuvarlanma oyunu olarak adlandırılabilir. Birçok çocuk böyle oynamayı sever. Sert oyunun faydaları vardır. Fakat çocuğunuz agresif davranmaya başlayabileceği için çirkin bir yanı da vardır. Bu yüzden oyun sırasında çocuğunuzun mizacını sürekli kontrol etmek önemlidir.

Oyun oynamak çocukları daha sosyal hale getirir, motor becerilerin gelişimine yardımcı olur, yaratıcılığı ve hayal gücünü artırır. Kaba oyun, doğru zamanda keskin bir denetim ve hızlı müdahale yapılmazsa, çocuğun davranışının kaba ve saldırgan davranış olarak ortaya çıkabilen kısmıdır. Sert oyunun tehlikeli olduğunu inkar etmek mümkün değildir. Fakat ebeveynler bu yatağın bile yürümeye başlayan çocuk için gerekli olduğunu anlamalıdır. Duyguların gerçek hayatta akış şeklindeki daha ince farklılıkları anlamasına yardımcı olur. Çocuğa, karanlık duyguların işleyişini anlamazsa, sadece hayatın daha parlak tarafını göstermek asla yardımcı olmaz.

İçindekiler

Ebeveynlerin Çocuklarda Sert ve Takla Oynama Hakkındaki Yanılgısı

Bazı ebeveynler, sert oynamalarına izin verilirse çocuklarının şiddete başvuracağından korkarlar. Bununla birlikte kaba oyun şiddet eğilimlerine neden olmaz. Aslında çocuğun olumlu duygular geliştirmesine ve gerçek sosyal etkileşimleri pekiştirmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Kaba ve yuvarlanma oyunu kovalamak, güreşmek, gıdıklamak, boks yapmak, vurmak ve koşmak gibi çeşitli şekillerde kendini gösterir – ama eğlenceli bir şekilde kimseye zarar vermeden.

Ebeveynlerin Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklarda Sert Oyun Oynamaktan Vazgeçmesinin Nedenleri

  • Ebeveynler, başkalarının çocuğunuzu kaba veya şiddet içeren olarak yanlış anlayabileceğinden korkarlar.
  • Çocuğun, sağlığını etkileyebilecek yüksek düzeyde fiziksel aktiviteye sahip olmasına izin vermekte tereddüt ediyorlar.
  • Evde aşırı agresif bir davranış çocuk tarafından sergilenebilir.
  • Çocuğun diğer çocukların önünde zorba veya saldırgan olarak tanınmasından korkun.
  • İnatçı hale gelen çocukların endişesi
  • Ebeveynler, öğretmenlerin sınıftaki çocuğu kontrol edemeyeceğinden korkabilir.
  • Çocuk yaralanmalara duyarlı hale gelebilir.
  Çocuklar İçin Eğlenceli El Alkışlama Oyunu

Ebeveynlerin kaba oyunla ilgili kendi çekinceleri olsa da, çocuklar bu konuda oldukça heveslidir.

Çocuklar Neden Sert Oynamayı Seviyor?

  • Hepimizde mevcut olan temel bir insan içgüdüsüdür. Fakat bu, güçlerinin nadiren farkında oldukları için, yeni yürümeye başlayan çocuklarda en kontrolsüz şekilde ortaya çıkar.
  • Modern toplumdaki insanlar, kaba oyunun bir çocuğun motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olduğuna inanır. Fakat çocukların bakış açısından, bu sadece eğlencelidir!
  • Yuvarlanmak ve birbirinin üzerinden tırmanmak, çocukların eğlence ve keyif için oynadıkları bir oyundur.

Günümüz genç neslinin hareketsiz yaşam tarzı göz önüne alındığında, çocukların bu fiziksel aktiviteler sırasında biraz eğlenmesi zorunlu hale geliyor. Ebeveynlerin endişelenmesi gereken tek şey, oyunların tehlikeli veya şiddet içeren bir şeye dönüşmemesi gerektiğidir. Çocuk başkalarına kasıtlı olarak acı vermek istiyorsa, oyunun kurallarını anlamasını sağlamanın zamanı gelmiştir.

Çocuklarda Sert ve Takla Oyunun Faydaları

1. Gelişmiş motor becerileri

Yeni yürümeye başlayan çocuklar motor hareketlerini daha iyi bir şekilde düzenlemeye başlarlar. Vücutları daha esnek olmaya başlar ve refleksleri gelişir.

2. Sosyal açıdan yetkin

Yeni yürümeye başlayan çocuklar bir rekabet duygusu oluşturmaya başlar. Sınırlarını, yeteneklerini ve güçlerini anlamaya başlarlar. Ayrıca yeteneklerini kanıtlayabilecekleri yollar bulmalarına da yardımcı olur.

3. Akranlarla ilişkiler

Sert oynamak, çocuğun akranlarıyla olumlu bir ilişkisi olmasını sağlar. Bu, esas olarak sağlıklı ve eğlenceli dövüşün anlamını anladıkları için olur. Ayrıca etkileşimleri kodlayarak ve çözerek sosyal sinyallerini nasıl geliştireceklerini öğrenirler.

4. Yaşamı üstlenecek bir ruh geliştirin

Bu çocuklar daha cüretkar. Hassas olma eğiliminde olan diğer çocuklar gibi değiller. Bunun arkasındaki sebep, kaba oyuna girdiklerinde geliştirdikleri ve sağlıklı anlamda kazanmayı veya kaybetmeyi öğrendiklerinde geliştirdikleri güvendir.

5. Aktif

Sürekli hareket ederek çevrelerindeki dünyayı keşfetmeye başlarlar. Sert oyun, çocukların bir köşeye yapışmasına ve oynamasına izin vermez. Daha aktif olmalarının nedeni budur.

  Çocuklar İçin En İyi Öğretmenler Günü El Sanatları Fikirleri

Akranlarıyla pozitif duygusal bağ kurmanın önemini anlıyorlar: Çocuklar, diğer çocukların birlikte kaba oynamalarına ve oynarken sırayla oynamalarına yardım ederek sosyal ilişkiler kurmaya çalışırlar. Bu sadece duygusal zekalarında bir artış meydana getirmekle kalmaz, aynı zamanda liderlik gibi önemli yaşam becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olur. Artıları ve eksileri dengeleyerek, çocuğunuzun en iyi faydaları elde etmesi ve kaba oyunun kötü yönlerine yönelmemesi için bazı temel kurallar oluşturabilirsiniz. Çocuğunuza diğer çocuklara vurmanın veya çimdiklemenin büyük bir “Hayır-Hayır” olduğunu söyleyin. Diğer çocuklar çocuğunuzun davranışından dolayı rahatsızlık veya acı gösterdiğinde, çocuğunuza durmasını söyleyin. Çocuğunuz sizi dinlemezse kararlılık ve disiplin kullanın. Her zaman ona rehberlik etmek ve onu tehlikeden uzak tutmak için yanınızda olduğunuzdan emin olun.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu