Gençler

Gençlere Özel Gizlilik ve Güven

Daha fazla mahremiyet arzusu ergenliğin doğal bir parçasıdır. Aynı zamanda, gençler iyi kararlar almak için hala desteğinize ihtiyaç duyarlar. Güven, çocuğunuzun gizlilik ihtiyacı ile neler olduğunu bilmeniz arasında bir denge bulmanın anahtarıdır.


İçindekiler

Temeller

Gizlilik
Çocuğunuz büyüdükçe daha fazla mahremiyete, daha kişisel ve psikolojik alana ihtiyaç duyacaktır. Bunun nedeni, ne tür bir insan olduğunu bulmak gibi büyük genç zorluklarla uğraşmasıdır. Ayrıca yeni fiziksel ve düşünme kapasiteleri kazanıyor ve yeni sosyal çıkarlar geliştiriyor. Yetişkin olmanın bir parçası, bu zorlukları bağımsızlık ve sorumlulukla ele almayı öğrenmektir.

Gizlilik
Yalnız daha fazla gizlilik ve zaman istemek, çocuğunuzun gizleyeceği bir şey olduğu anlamına gelmez. Gizlilik, bağımsızlığın gelişmesiyle birlikte gider – ergenliğin doğal bir parçasıdır.
Aşırı gizlilik bazen daha ciddi bir sorunun işareti olabilir. Bir çocuk odasında uzun saatler geçiriyorsa, konuşmak istemiyorsa veya çok geri çekilmiş gibi görünüyorsa yardım isteyebilirsiniz. Bir doktor veya okul danışmanı başlamak için iyi bir yerdir.

İzleme
Gençler yetişkin dünyasıyla başa çıkmaya hazır değil – genç beyin hala gelişiyor, bu da gençler dürtüsel ve riskli davranışlara daha yatkın olduğu anlamına geliyor. Gençler hala tavsiye ve desteğe ihtiyaç duyar. Onlarla ve neyle ilgili olduklarını öğrenmek için onlara ihtiyaç duyuyorlar – buna izleme deniyor.

Fakat gençler de mahremiyete ve bağımsızlığa ihtiyaç duyduklarından, çocuğunuzu genç yaşlarından farklı bir şekilde izlemeniz gerekir. Daha fazla hassasiyet ve takdir yetkisi kullanmanız gerekebilir.

Çocuğunuzun gizliliğine saygı duymak

Kendinize gerçekten bilmeniz gereken şeyleri sormak, çocuğunuzun gizliliği söz konusu olduğunda sınırın nerede olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir. Bilmeniz gereken bazı şeyler var, örneğin çocuğunuzun Cumartesi gecesi nerede olacağı ve oraya nasıl geri döneceği. Diğer şeyler çocuğunuz ve arkadaşları arasında gizli kalabilir – örneğin, bir partide neler konuştukları veya kiminle dans ettikleri.

Pratik yollar çocuğunuzun gizliliğine saygı duyabilirsiniz:

 • odasına girmeden önce çalıyor
 • okul çantasına bakmadan önce sormak
 • çocuğunu doktora görünce orada olmanı isteyip istemediğini kontrol etmek
  Gençler ve Aile İlişkileri

Ayrıca çocuğunuzla mahremiyeti tartışmaya, bazı temel kurallar koymaya ve bazı sınırlar çıkarmaya yardımcı olabilir. Bunlar çocuğunuz büyüdükçe değiştirilebilir. Ayrıca kabul edilen sınırları aşmanız gereken durumlar hakkında konuşmak isteyebilirsiniz.

Çocuğunuzun gizliliğine saygı duyduğunuz mesajı göndermek için aşağıdakilerden kaçınabilirsiniz:

 • telefon konuşmalarını dinlemek
 • odasındaki şeylere bakmak
 • çekmecelerinden veya okul çantasından geçiyor
 • günlüğünü okumak
 • e-posta hesabını kontrol etme
 • Facebook veya Twitter gibi sosyal ağ sitelerinde “arkadaşlık” yapmak veya “takip etmek”
 • onu her zaman kontrol etmesi için cep telefonuna çağırıyor.

Çocuğunuzu başarıyla izleme

En iyi izleme düşük anahtardır ve çocuğunuzla güven ve bağlı kalmaya dayanır. Günlük bağlantılarınız ve iletişiminiz iyi olduğunda, çocuğunuzun ne yaptığını paylaşması daha olasıdır.

Başarılı izleme için bazı fikirler:

 • Çocuğunuz bir konuşma başlattığında, yaptığınız işi durdurun ve aktif olarak dinleyin. Bu durum hayatında neler olup bittiğini merak ettiğiniz mesajı gönderir.
 • Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak ve onlara evinizde bir yer bırakmak, çocuğunuzun arkadaşlıkları ve ilişkileri ile her zaman sormak zorunda kalmadan iletişim kurmanıza yardımcı olur. Çocuğunuzun arkadaşlarının ebeveynleriyle iletişim kurmak, çocuğunuz ve arkadaşları için güvenli bir ortam oluşturmanıza ve etkinliklerini izlemenize yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuz küçükken bilmeniz gerekenler hakkında bazı beklentiler ayarlarsanız, bu beklentileri yaşlandıkça devam ettirir.
 • Bir aile yemeğine olabildiğince sık oturmak, herkesin gün ve gelecek hakkında sohbet etmesi için iyi bir fırsat olabilir.
 • Okulda, çocuğunuzu mikro yönetmeden okulun ilerleyişini, ev ödevlerini ve son teslim tarihlerini genel olarak takip edebilirsiniz. Çocuğunuzun okulu ve öğretmenleri ile iyi bir ilişkiniz olduğunda bunu yapmak daha kolaydır.
 • Çocuğunuzun “ücretsiz”, denetimsiz zamanda neler yapabileceği hakkında bazı temel kurallar koyarsanız, omzunun üzerinden her zaman bakmak zorunda kalmazsınız.
 • Çocuğunuzun ne okuduğunu, televizyonda izlediğini ve bilgisayarda veya internette ne yaptığını unutmayın. TV’leri ve ağa bağlı bilgisayarları evinizin paylaşılan alanlarında tutmak yardımcı olur.

Çocuğunuzun güvenini kırmaktan veya gizliliğini ihlal etmekten kaçının. Fakat kesin olarak bilgi istemeniz gereken zamanlar olabileceğini unutmayın – örneğin, “Neredeydiniz?” Veya “Nereye gidiyorsunuz?”

  Çocuklar İçin Komik Dinozor Şakası

Güven ihlallerini ele alma

Çocuğunuz güveninizi kırabilir veya gizliliğini kötüye kullanabilir. Bir kerelik bir ihlal için, bir ayrıcalığı geri çekebilirsiniz – örneğin, biraz TV veya bilgisayar zamanını alın. Güveni yeniden oluştururken çocuğunuzu bir süre daha yakından izlemeniz gerekebilir.

İçin büyük güven ihlalleriveya devam eden ihlaller durumunda, siz ve çocuğunuz zamanla güveni yeniden oluşturmanız gerekir. Ayrıca aşağıdaki gibi stratejileri kullanmanız gerekebilir:

 • “Topraklama” (sosyal faaliyetleri bir süreliğine yasaklamak)
 • ayrıcalıkların geri alınması
 • zorunlu olmayan nakliyat stopajı
 • çocuğunuzun ödeneğini durdurmak

Çocuğunuzun güveninizi geri kazanabileceği pratik yollarla pazarlık yapmaya çalışabilirsiniz – örneğin, belirli bir süre boyunca belirli görevlerden sorumlu olabileceğini göstererek. Davranışlarında hayal kırıklığına uğramış olsanız bile çocuğunuzun onu hala sevdiğinizi bilmesine izin vermek, geri dönmesine ve hatalarından ders almasına yardımcı olacaktır.

İzlemenin faydaları

Çocuğunuzu izlemek çabaya değer. Ebeveynleri onları iyi izleyen gençler:

 • antisosyal davranışlara katılma olasılığı daha düşüktür (örneğin çalma veya şiddet)
 • reşit olmayan içki veya sorunlu madde kullanımı ile daha az uğraşmak
 • daha sonra seks yapmaya başlayın ve cinsel olarak aktif olduklarında daha güvenli seks yapın
 • depresyona girme olasılığı daha düşüktür
 • yüksek benlik saygısına sahip olma olasılığı daha yüksektir
 • daha iyi okul sonuçları ve daha düşük okul okulu ve askıya alma oranları
 • zor zamanlardan geri dönme olasılığı daha yüksektir

Güven anahtardır – gençler ebeveynlerinin güvenini kazanmaya değer verirler ve kaybetmek istemezler. Araştırmalar, güvendiğini düşünen gençlerin sizinle bağlantıda kalma, açık ve dürüst olma, kurallara bağlı kalma ve beklentilerinizi karşılamaya çalışma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

İpucu: İletişim hatlarını açık tutmak ergen çocuğunuzla olan ilişkiniz için önemlidir.

Çok az izleme, gençleri davranış ve ilişkiler hakkında güvenli kararlar vermek için ihtiyaç duydukları destek olmadan bırakabilir. Fakat çok fazla izleme, çocuğunuza güvenmediğiniz mesajı gönderebilir. Çocuğunuzu güvenilir bir ortamda izlediğinizde, nasıl iyi kararlar alacağını ve sorumlu davranacağını öğrenecekse ona ihtiyacı olan şeyi veriyorsunuz.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu