Gençler

Çocuklar İçin Eğlenceli Coğrafya Oyunu ve Aktivitesi

Çocuğunuz bütün bir akşam çalışamayacak kadar sabırsız mı ve bir konudan çok kolay sıkılıyor mu? O zaman bu oyunlar ve aktiviteler size bir kurtarıcı olarak gelirdi. Çocuklar için bu eğlenceli aktiviteler ve oyunlarla coğrafyayı ve dünyadaki yerleri öğrenmek artık on kat daha ilginç ve kolay olacak.

İçindekiler

Çocuklar İçin Heyecan Verici Coğrafya Oyunları ve Aktiviteleri

Çocuklar ders kitaplarının iki sayfasını okuyarak çok kolay sıkılırlar. Fakat oyun söz konusu olduğunda, ondan asla gerçekten sıkılmazlar. Peki, eğlenceli aktiviteler ve oyunlarla onlara Coğrafya öğretmeye ne dersiniz? Çocuklar için dünya haritası oyunları sadece çocuğun dikkatini çekmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bazı bilgileri daha uzun süre saklamalarına da yardımcı olur. Kesinlikle en iyi yanı, bu oyunlardan asla sıkılmayacakları ve tekrar tekrar oynamak isteyecekleri!

1. Yerleri Bulmaca Yapmayın

Çocuklar her zaman bulmacalardan etkilenir ve bunu mükemmel bir şekilde yapana kadar onları çözmeye çalışırlar. Bu fikri, dünya kıtaları hakkında temel kavramlarını geliştirmesine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Nasıl oynanır?

Oyunun yapımı basit. Bir dünya haritası alın ve kıtaları, tüm dünya haritasını oluşturmak için yeniden birleştirilebilecek büyük bulmaca parçalarına ayırın. Şimdi onları karıştırın ve çocuğunuzun haritayı kendi başına inşa etmesi için bulmacayı çözmesine izin verin. Başarılı olduğunda, bir dahaki sefere daha hızlı yapması için onu teşvik edin.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Çocuklar sadece kıtaları bulmayı öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda yapboz parçaları ve zaman yönetimi üzerinde çalışarak motor koordinasyonunu daha erken bitirmeye çalışarak geliştirecekler.

2. Yönlendirin

Yönlendirmeler, Coğrafyanın önemli ve temel bir parçasını oluşturur ve çocuğunuzun onlarla ilgili temel kavrama en başından itibaren sahip olması, daha sonra konuyu kavramada sorun yaratmaması için son derece önemlidir. Bu aktivite, çocuğunuzun sekiz yönle ilgili temel kavramı geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Nasıl oynanır?

Çocuğunuza talimatları ayrıntılı olarak öğretmek için bir pusula çizin. Sonra onu bir oyun parkına götürün ve iyi öğrenip öğrenmediğini anlamak için belirli bir yöne doğru hareket etmesini, atlamasını veya işaret etmesini söyleyin. Bu, kendi aralarında sağlıklı bir rekabet geliştireceğinden, bir grup etkinliği olarak daha iyi çalışacaktır.

  Çocuğunuz Neden Yaz Kampına Katılmalı?

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Çocuklar talimatları izlemeyi ve farklı yönler hakkında canlı bir fikir edinmeyi öğrenirler.

3. İsim Verebilir misiniz?

Küçük çocuğunuz dünyanın 7 kıtasını yeni öğrenmişse, bu onun hakkındaki bilgilerini test etmek için mükemmel bir oyun olurdu. Çocuğunuz onu çalarken bir kronometre tutmak en iyisidir, çünkü bu, gelişimlerini aşamalı olarak izlemenize yardımcı olur.

Nasıl oynanır?

Kıtaların ayrı ayrı işaretlendiği ancak adlarının tanımlanmadığı bir harita alın. Halihazırda mevcut değilse böyle bir harita da oluşturabilirsiniz. Şimdi çocuğunuza üzerinde tüm isimlerin yazılı olduğu küçük kağıtlar verin ve mümkün olan en kısa sürede bunları haritada kıtalarla eşleştirmesini isteyin.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Çocuklar, zaman yönetimi dışında tanımlama ve eşleştirme becerilerini öğrenecekler.

4. Göster

Çocukların kıtaları, ülkeleri, eyaletleri ve hatta şehirleri tanımlamaları için en geleneksel ama etkili etkinlik, dünyayı işaret eden veya gösteren haritadır. Bu, beş ila sekiz yaş arasındaki çocukların kendilerini şımartabileceği bir etkinliktir. 5 yaşındaki çocuklar yeni öğrenilen kıtaları işaret ederken, sekiz yaşındaki çocuklar öğrendikleri şehirleri, ilçeleri ve hatta nehirleri gösterebilir. hakkında.

Nasıl oynanır?

Sadece belirli bir eyalet, şehir veya nehri adlandırın ve çocuğunuzdan onu dünya üzerinde veya bir dünya haritası üzerinde göstermesini isteyin. Ne kadar hızlı öğrenirlerse, o kadar çok puan alırlar.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Bu, çocuğun daha önce öğrendiklerini saklama kapasitesinin bir testi olacaktır.

5. Foodie Fiesta

Çocuğunuzun bir ülkenin mutfağına ilgisi var mı? Bu aktivite onun favorisi olacaktı. Bu, 8-9 yaş arası çocuklar için en uygun olanıdır ve Coğrafyanın her bölümünden keyif almalarını sağlar!

Nasıl oynanır?

Bu oyunu oynayabilmek için çocuğunuzun Hindistan gibi belirli bir ülkenin her eyaletinin temel gıda maddelerini bilmesi gerekir. Bunu öğrendikten sonra, Hindistan’ın siyasi bir taslak haritasını alın ve ona eyaletlerin her birinin temel besinini verin. Ondan bu tahılları ait olduğu yere koymasını isteyin.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Çocuklar korelasyon becerilerini öğrenecek ve öğrenilen bilgileri daha iyi koruyacaklar.

6. AZ’den Dünya Turu

Bu, birkaç eyaletin veya şehrin adlarını yeni öğrenmiş 5-6 yaş arası çocuklar için mükemmel bir etkinlik olacaktır. Çocuğunuz bu kadar eğlenceli ve ilginç bir aktiviteye başladığında konuya derin bir ilgi duyacağından emin olacaktır.

  Çocukları Eğlendirmenin Basit ve Kolay Yolu

Nasıl oynanır?

Bu oyunun kuralları basit. Sadece çocuğunuz için bir harf seçin ve ondan dünya üzerinde o harfle başlayan bir eyalet veya şehir bulmasını isteyin. Bunu ne kadar erken yaparsa, o kadar çok puan alır. Bu da bir grup etkinliği olarak oynanabilir.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Çocuklar öğrendikleri isimleri korumayı öğrenirler. Aynı zamanda dünyanın sayısız yerinden bir yeri bulma becerilerini de geliştireceklerdi.

7. Hiyerarşiyi Ezbere Öğrenin

Çocuğunuz kıtaları, ilçeleri, eyaletleri şehirleri ve benzerlerini hep birlikte ilk kez öğrendiğinde, çoğu durumda hangisinin daha büyük olduğu konusunda kafası karışabilir. Bu yüzden hiyerarşiyi doğru bir şekilde öğrenmesi son derece önemlidir ve bu oyun onun oldukça ilginç bir yol olduğunu hatırlamasına yardımcı olacaktır.

Nasıl oynanır?

Belirli bir kıtayı seçin ve çocuğunuza o kıtaya ait bazı ülke, şehir ve eyalet isimlerini verin. Onun için hiyerarşik bir tablo çizin ve isimleri bu tabloya dikkatlice yerleştirmesini isteyin.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Çocuklar, organizasyon becerilerini ve ham verilerin ele alınmasını öğrenecekler.

8. Sermaye Sayımı

Çocuğunuz tüm ülke ve eyaletlerin isimlerini hatırlama konusunda ustalaştıysa, başkentleri de öğrenmesinin zamanı gelmiştir. Bu oyun, her bir başkentin adını eğlenceli ve ilginç bir şekilde saklamalarına izin verirdi.

Nasıl oynanır?

Çocuğunuz başkentlerin adlarını öğrendikten sonra, ona dünyanın siyasi bir haritasını verin ve her bir eyalete karşı her başkentin adlarını yazmasını isteyin. Ona sabit sayıda durumu tamamlaması gereken bir zaman çerçevesi verin.

Çocuklar Ne Öğrenecek?

Çocuklar, uygun zaman yönetimi dışında organize bir şekilde düşünmeyi öğrenecekler.

Şimdi bu fikirleri verdiğinize göre, çocuğunuzun konuya aşık olmasına yardımcı olun. Onlardan zevk aldığınızda çalışmalar her zaman daha iyidir ve çocuklarınız bu eğlenceli aktiviteler ve oyunlarla kesinlikle benzersiz ve ilginç bir Coğrafya algısına sahip olacaklardır.

Sıradaki Yazı: Çocuklar için Hafıza Oyunları

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu