Çocuklar

DEHB’li Çocuklar İçin İşlevlerine Yardımcı Olmak ve Daha İyi Hissetmek İçin Etkinlikler

DEHB veya Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar uzun süre konsantre olmakta zorlanırlar. Çocuklar okula konsantre olamıyor ve hatta oyun oynayamıyor. Organize olmayı zor buluyorlar ve adından da anlaşılacağı gibi her zaman hiperaktifler.

İçindekiler

DEHB’li Çocuklar İçin En İyi Faaliyetler

DEHB olan bir çocuk için dahil edebileceğiniz etkinliklerden bazıları şunlardır:

1. Yüzme

Yüzme, DEHB olan çocuklar için en iyi açık hava etkinliklerinden biridir. Harika bir egzersiz ve çocuklarınızla eğlenceli anlar geçirmenin harika bir yoludur.

Michael Phelps’e dokuz yaşında DEHB teşhisi konduğunu biliyor muydunuz? Yüzmek ona yardımcı olduysa, çocuğunuza da yardımcı olabilir.

Yüzme, benlik saygısı ve odaklanmayı geliştirirken aynı zamanda enerjiyi atmanın harika bir yoludur. Çocuğunuzu sadece yüzmekten hoşlanıyorsa yüzme derslerine kaydettirmeyi düşünebilirsiniz. Derslerin, çocuğunuzun hedefler belirlemesine ve onlara ulaşmasına yardımcı olacak şekilde yapılandırılması gerekecektir. Yüzme, büyük bir güven artırıcı görevi görecektir.

2. Takım Sporları

Her tür takım sporu, sosyal beceriler geliştirmenin harika bir yoludur. Doğru seçilmiş bir spor aynı zamanda çok fazla fiziksel egzersiz de sağlayacaktır. Bireysel oyuncular için çok fazla kesinti içeren beyzbol gibi oyunların aksine, tüm oyuncuları oyun boyunca meşgul tutan futbol veya basketbol gibi DEHB’li çocuklar için oyunlar seçin.

3. Bisiklet

Bisiklet, DEHB olan çocuklar için kanıtlanmış sonuçlar verdi. Her gün bisiklet sürmenin faydalarından bazıları şunlardır:

  • Dürtüselliği azaltır ve dikkati geliştirir
  • Ruh halini iyileştirir
  • Bilgi işlemeyi geliştirir
  • Çocukların duygularını daha iyi anlamalarına yardımcı olun
  • Bilişsel performansı iyileştirin
  • Bel çevresini azaltarak sağlıklı bir BKİ’yi korumaya yardımcı olur

4. Sanat ve Müzik Dersleri

Çocuğunuzun müzikle veya çizim ya da drama gibi başka bir sanatla ilgilendiğini fark ederseniz, bu tutkuyu beslemesini sağlayın.

Şarkı söylemek, zaman öldürmenin harika bir yoludur. Sosyal beceriler ve konsantrasyon ile birlikte çocuklarda dil gelişimini geliştirmeye yardımcı olur.

Öğrenme araçları, DEHB olan çocuklar için başka bir seçenektir. Stresi azaltır, odaklanmayı artırır ve güven oluşturmaya yardımcı olur.

Bunlar, okul öncesi çocuklar için en iyi DEHB aktiviteleri arasındadır.

Rol yapma ve oyunculuk, çocuğunuzu başka birinin bakış açısından düşünmeye zorlar. Öğrenme hatları ve sahne performansları öz disiplini öğretir. Çocuğunuz bir karaktere girecek ve tüm engelleri geride bırakacaktır. Çocuğunuzun kendine güvenmesine ve konsantrasyonunu geliştirmesine yardımcı olmanın harika bir yoludur.

  Aktif Dinleme

5. Koşu

Koşmak, okul sonrası en iyi DEHB aktivitelerinden biridir. Parkın etrafında tek başına bir koşu veya çocukların bir yarışa katıldığı bir grup etkinliği olabilir. Koşmak sürekli hareketi içerir ve enerjiyi boşaltır. Çocuğunuza bir başarı hissi verecektir. Tek başına koşuyorsa, yeterince yeri kapladıktan sonra kendini iyi hissedecektir. Ve yarışlarda, yarışları kazanmak isterdi.

Koşmak aynı zamanda zihni sakinleştirir ve okul sonrası DEHB aktivitesi harikadır.

6. Masa Oyunları

İç mekan aktiviteleri arıyorsanız, masa oyunları harika bir seçenektir.

Bir masa etrafında oturmak ve bazı eğlenceli masa oyunları oynamak passe değildir. Masa oyunları çocuğunuza sırayla oynamayı öğretir ve daha kısa dikkat süreleri için uygundur. Basit bulmacalar, DEHB olan bebekler için harika aktivitelerdir.

Çocuğunuzun bundan hoşlandığını fark ederseniz, daha uzun dikkat gerektiren tahta oyunları oynayabilirsiniz. Masa oyunları, çocuklarda bilişsel performansı ve konsantrasyonu artırmanın kolay bir yoludur.

DEHB Olan Çocuklar İçin Kaçınmanız Gereken Aktiviteler

Çocuğunuzun sevdiği tüm aktiviteler onun için iyi değildir. DEHB olan çocukları soğutmak için kaçınılması gereken bazı aktiviteler şunlardır:

1. Filmler ve Televizyon

Çok fazla televizyon veya video oyunu tüm çocuklar için kötüdür. Bu tür faaliyetler enerjilerini olumlu şeylere yönlendirmek için hiçbir şey yapmaz. Ayrıca çocukları ödev ve daha fazlası gibi sorumluluklarından uzaklaştırabilirler.

Çocuğunuzu kanepede patates olmaya teşvik etmeyin. Bunun yerine, onu fiziksel aktivitelere dahil edin ve televizyon karşısında oturduğu zamanı sınırlayın. Televizyon izlemek, bir işi tamamlamanın ödülü olabilir.

2. Uzun Bekleme Süresiyle Gelen Aktiviteler

DEHB olan çocuklar için uzun bekleme süresi olan veya tamamlanması çok fazla adım gerektiren herhangi bir faaliyetten kaçınılmalıdır.

Bu yüzden çocuğunuzu uzun kuyruklar olan herhangi bir eğlence parkına götürmekten kaçının. Çocuğunuzun uzun süre beklemesi gereken karmaşık kart oyunları veya başka bir oyun oynamayın.

3. Video Oyunları ve Uygulamaları

Birçok ebeveyn, her tür oyunun, özellikle aksiyon oyunları olmak üzere, bir çocuğun enerjisini tüketmenin harika bir yolu olduğunu düşünür. Fakat bu doğru değil.

Dijital oyunlar çocuklarda davranış, dikkat ve uyku sorunlarına neden olabilir.

Çocuğunuz için DEHB Aktiviteleri Seçerken İpuçları

Anlamanız gereken önemli şeylerden biri, her çocuğun benzersiz olmasıdır ve bu, DEHB olan her çocuğu da içerir.

DEHB olan çocuklar için terapi faaliyetlerine karar verirken, her çocuğun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Aktiviteleri seçerken esnek olun ve bir rutine bağlı kalmaya çalışın. Faaliyetler, çocuğunuzun çevresindeki diğer faaliyetlere öncelik vereceği şekilde olmalıdır.

  Ev Yapımı Babalar Günü Hediyesi ve Çocuklar İçin El İşi Fikirleri

DEHB teşhisi konan çocuklar için aktiviteler seçerken akılda tutulması gereken bazı yollar:

1. Bir Rutin izleyin

DEHB’den muzdarip çocukların uygun bir rutinden fayda sağladığı kanıtlanmıştır. Bu rutin, çocuğunuzun sevdiği ve katılmak isteyeceği aktiviteleri içermelidir. Okula ayak uydururken evde bir rutini sürdürmek zorsa, hafta sonları rutini takip etmeyi deneyin. Bu, çocuğunuzun stresli olmamasını sağlayacaktır.

2. Çocuğunuzun Belirli Hedeflere Ulaşmasına Yardımcı Olun

Çocuğunuzu çok fazla aktivite ile aşırı strese sokmayın. Okulu ve çok fazla ders dışı etkinliği dengelemek onun için kolay olmayacak. Biriyle başlayın ve sonra zaman izin verirse diğerlerini ekleyin. Öyleyse çocuğunuzun müzik derslerini ve okul çalışmalarını kolayca yönetebildiğini anladığınızı varsayalım. Daha sonra onu futbolla tanıştırabilirsiniz.

3. Daha Az Dikkat Dağınıklığı

DEHB’li çocuklar, görevlerini yerine getirmede sorun yaşarlar ve çok fazla dikkat dağıtıcı şey varsa bu daha geçerli hale gelir. Grup faaliyetlerini düşünüyorsanız, küçük bir grupla başlayabilirsiniz. Bu, daha az dikkat dağıtacak ve çocuğunuzun odaklanmasına yardımcı olacaktır.

4. Bir Destek Ekibiniz Olsun

Çocuğunuz ders alıyorsa veya spor yapıyorsa, öğretmen veya koçun DEHB’ye aşina olması yardımcı olur. Bu tür çocukların hedeflerine ulaşmak için sürekli teşvik ve övgüye ihtiyaçları vardır.

Umarım artık hangi etkinlikleri dahil edeceğinizi ve neleri dahil etmeyeceğinizi daha iyi anladınız. Öğrenme faaliyetleri de faydalı olabilir. Uzun süre meşgul olmalarını sağlamak için DEHB olan çocuklar için eğlenceli aktiviteler ekleyin. Bunu iç ve dış mekan aktivitelerinin bir kombinasyonu haline getirin. Fakat çocuğunuzu strese sokmayın. Mutlu olduğundan emin ol ama onu meşgul et.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu veya DEHB, bir çocuğun dikkatli olmasını ve dürtülerini kontrol etmesini zorlaştırır. Azami özen gösterilerek ve deneyimli tıp uzmanlarına danışarak tedavi edilmelidir. DEHB ergenlik ve yetişkinliğe de devam edebilir. Fakat uygun terapi ile yönetilebilir. Doktorunuzla tartışın ve çocuğunuz için uygun bir rutin tasarlayın. Mutlu ebeveynlik!

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

DEHB’li Çocukla Başa Çıkmak İçin Ebeveynlik Stratejileri
Çocuğunuzda DEHB Varsa Kaçınılması Gereken Gıdalar
Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklarda DEHB’nin Belirtileri ve Belirtileri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu