Çocuklar

Çocuklara Satranç Oynamayı Öğretmenin Yolu

Ebeveynler çocuklarına ödevlerinde veya diğer yaşam becerilerinde yardım etme konusunda becerikli olabilirken, bazıları bir çocuğa satrancı nasıl doğru şekilde öğreteceklerini merak ediyor. Oyunun getirdiği faydaların zaten farkında olabilirsiniz. Fakat onu çocuğunuza öğretmek, tamamen rahat olduğunuz bir öneri olmayabilir. İşte başlayıp çocuğunuzun oradan devam etmesine izin vermenin birkaç yolu.

İçindekiler

Çocuklara Satranç Nasıl Öğretilir

Çocuğunuza satrancı nasıl öğreteceğinizi anlamak, oyunu kendiniz bilmiyorsanız göründüğünden bile zor olabilir. Yapsanız bile, sayısız teknik ve oyun, nereden başlayacağınızı bulmakta sizi biraz şaşırtabilir. Herhangi bir beceride olduğu gibi, bir oyuna başlamadan önce temel bilgilerle başlamak ve çocuğunuzu oyunla tanıştırmak en iyisidir.

1. Savaşçılar ve Savaş Alanı ile Tanışın

Satrancın kurallarını ve kurallarını anlamadan önce, çocuğunuzun satranç tahtasının neyi temsil ettiğini ve farklı taşların gerekliliğini bilmesi gerekir. Her parçayı ve adlarını ona tanıtın. Hareket kalıpları hakkında konuşmayın. Fakat bir çeşit güç yapısı atamaya çalışın. Düzenlemelerini tahtada da belirtin.

2. Satranç Oynamanın Amacı

Çocuğunuz oyunun parçalarının farkına vardığında, ona her satranç oyununun nihai hedefini bildirme zamanı gelmiştir. Parçaları varsayılan başlangıç ​​konumlarında kurarken, bir çeşit arka plan hikayesi oluşturabilir ve her iki tarafın kendi şahını korurken karşı tarafın şahını yenme ihtiyacını belirleyebilirsiniz.

3. Ayak Askerleriyle Başlayın

Tüm parçalarla aynı anda başlamak çocuğunuz için son derece kafa karıştırıcı olabilir. Bunun yerine, sadece piyonlarla başlayın ve temel kurallarını kullanarak küçük bir oyun oynayın. Çocuğunuzun bir parçayı ele geçirmenin ve başkalarını savunmanın temellerini anlamasına izin verin. Çapraz harekete de alışacak.

4. Atların Kontrol Etmesine İzin Verin

Piyonlar, yanal ve çapraz hareketleri kolayca anlamaya yardımcı olabilir. Çocuğunuz bunlarda ustalaştıktan sonra, şövalyeleri getirebilir ve hareket şekillerini bozabilirsiniz. Tahtada yalnızca şövalyeleri tutarak başlayın ve çocuğunuzdan belirli bir kareye ulaşmasını isteyin.

5. Piskoposları Getirin

Çocuğunuz şövalyelerin hareketine alıştıkça, filleri oyuna dahil edin. Çocuğunuz bunları bir şekilde güçlü piyonlar olarak yorumlayabildiği için anlaşılması kolaydır. Şövalyeler ve piskoposlar arasında küçük bir savaş başlatmayı deneyin.

6. Kaleleri Hatırlayın

Komutadaki ordu setini tamamlayan son parça kaledir. Piyonlar, şövalyeler ve fillerle etkileşime giren çocuğunuz kaleyi de kolayca kullanabilir. Şimdi, birkaç ilginç savaş düzenlemesini denemek ve her bir parçanın güçlü yönlerini uzun uzun kullanmak mantıklı.

7. Kralı Güvende Tutun

Bazıları önce Kraliçeyi getirmeyi seçse de, çocuğunuzun satrancın özünü silahlı taşlarla Kralın birleşiminden anlaması en iyisidir. “Çek” ve “şah mat” kavramlarını kolayca açıklamaya yardımcı olan senaryolar oluşturun. Parçaları birden fazla aranjman oluşturmak için kullanın ve çocuğunuzdan diğer kralı kontrol etmenin ve kendi kralını korumanın bir yolunu bulmasını isteyin.

  Çocuklar İçin Yuvalama Oyuncaklarının Önemi

8. Oyunun Efendisi

Satranç öğretirken Kraliçe’nin mümkün olduğunca geç tanıtılmasını sağlamak çok önemlidir. Kraliçe’nin özel yeteneklerinin katıksız gücü, birçok çocuğun başından beri onunla oynamayı tercih etmesine neden olabilir. Diğer parçaları daha iyi anlamak, çocuğunuzun savaşı stratejik bir anda tersine çevirmek için bir Kraliçe’yi en iyi nasıl kullanacağını bulmasına yardımcı olabilir.

9. Oyun Başlasın

Çocuğunuz için bir referans sayfası olarak tüm parçaların ve olası hareketlerinin bir listesini yapın ve bir oyunla başlayın. Ona zaman verin ve yanlış bir taşı hareket ettirdiğinde onu düzeltin. Hata yapmasına izin verin ve ona bir yakalamanın neden önemli olduğunu ya da bir yakalanmayı nasıl önleyebileceğini öğretin. Birden fazla oyun ve uygulama, farklı stratejiler görmeye başlamasına izin verecektir.

Çocuk Gelişiminde Satranç Oynamanın Faydaları

Satranç sadece bir tahta oyunu değildir. Sadece birkaç parça ve alternatif olarak renkli ızgaralardan oluşan bir pano ile oyun, stratejik düşünme, takım çalışması ve tamamen farklı bir seviyede beyin egzersizi için bir öğretim yöntemi olarak gelişiyor. Satranç oynamanın faydaları alışılmışın ötesindedir, bu yüzden çocuklarınıza erken yaşlarda öğretmeye başlamanız önerilir.

1. Yaratıcılığın Teşvik Edilmesi

Katı kural seti ve parçalar için sabit hareket modelleri göz önüne alındığında satranç yüzeyde son derece mantıklı bir oyun gibi görünebilir. Fakat bu kesin düzenleme, beyni mantık içinde yaratıcı fikirler ve stratejiler üretmeye bırakan ve tanık olduğumuz en üstün satranç oyunlarından bazılarının ortaya çıkmasına neden olan şeydir. Tüm bunlar, gelişmiş yaratıcılık nedeniyle bu oyun sırasında sağ beynin devreye girmesinin bir sonucudur.

2. Geliştirilmiş Okuma Becerisi

Satranç oynamak, taşların hareketlerini not etmeyi ve gösterimin ne önerebileceğini çabucak bulmayı içeriyordu. Notasyon yapılmasa bile, gözler belirli bir oyun düzenlemesinin olası hareket modellerini tanımaya alışır. Bu, yaşamın erken dönemlerinde birçok çocuğun gelişmiş okuma becerilerine yansımıştır.

3. Daha İyi Dikkat Süresi

Video oyunlarının, dijital cihazların ve isteğe bağlı yaşam tarzının istilası, birçok çocuğa daha az dikkat süresine neden oldu. Bu, derslerde veya çalışmalarda dikkat etme konusunda büyük bir soruna neden oldu. Satranç bu bakımdan zorlu bir oyundur ve düzenli olarak oynamak ve beyninizin çeşitli yönlerden faydalı olan iyi bir dikkat süresi oluşturmasına yardımcı olur.

4. Stratejik Düşünce Süreci Oluşturmak

Çocuklar içgüdüsel olarak şu anda en iyi nasıl yaşayacaklarını bilirler ve çoğu yetişkinin geç öğreneceği bir gelecek planını işleyemezler. Bir satranç oyunu ancak rakibinizin önünde düşündüğünüzde ve hamlelerinizi buna göre planladığınızda kazanılabilir. Tekrarlanan oyunlar, beynin çocuğun hayatının diğer yönlerinde de benzer bir beceriyi aşılamasına yardımcı olabilir.

  Çocuklar Neden Kil İle Oynamalı?

5. Planlamanın Önemini Anlamak

Satrancın gerçek hayatla olan en iyi paralelliklerinden biri, bir hamle yaptıktan sonra geri dönüşün olmamasıdır. Her kararın bir sonucu vardır ve yanlış bir hareket oyun için felaket olabilir. Düzenli olarak satranç oynamak, çocuklara işleri doğru bir şekilde planlamanın ve gelecekte belirli eylemlerin nasıl sonuçlanacağını anlamanın önemini öğretebilir.

6. Çocuğunuzun IQ Seviyesini Yükseltmek

Satranç oynayan çocukların çoğunun çalışmalarında veya hayatlarının diğer yönlerinde oldukça akıllı olduklarını fark etmek zor olmayacak. İyi satranç oynama yeteneği, bir çocuğun zeka bölümündeki bir gelişme ile doğrudan bağlantılıdır ve diğer davranışsal yönlere de damlar.

7. Tüm Beyni Düşünmek İçin Kullanmak

Satranç sadece kurallardan ibaret değildir. Mantıklı olarak en güçlü çocuklar bile satranç oynamada zorluklarla karşılaşabilir. Uzamsal bir anlayış unsuru da var, bu da beynin sağ yarım küresinin desteğini sağlaması gereken yerdir. Her oyunun yeniliğiyle birleşen satranç, düşünme gücünüzün tüm kapasitesini kullanmanıza yardımcı olur.

8. Bir şeyleri Hatırlama Yeteneğini Geliştirme

Satranç oyuncularının rakiplerinin yanı sıra hamlelerine de dikkat etmelerinin bir nedeni var. Rakibin hareketlerini hatırlamak, kalıpları tanımak ve stratejilerinin ne olabileceğini anlamak için önemlidir. Eylemin kendisi hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur ve olayları daha iyi hatırlayabilen daha güçlü bir beyin ağı oluşturur.

9. Sorun Çözme ile İlgili Daha İyi Beceriler

Satrançta kendi davranışlarınızdan tövbe etmek veya yarı yolda pes etmek için zaman yoktur. Eldeki problemi çözme tutumu oyun boyunca sabittir. Birden fazla satranç oyununa katılmak, çocuklara da benzer bir tavrı aşılayabilir, bu da onlara okulda ve diğer sporlarda yardımcı olabilir.

10. Yüce Konsantrasyon Gücü

Zihniniz başka bir yerdeyse veya televizyon seyrederken veya telefonunuzla meşgulseniz satranç asla oynanamaz. Oyun uzundur ve birkaç saatten tüm güne kadar sürebilir. Çocuğunuz daha iyi bir dayanıklılık ve uzun süre konsantre olma kapasitesi geliştirecek ve karmaşık sorunları daha iyi çözmesine olanak sağlayacaktır.

Çocuklar için satranç oynamanın faydaları gerçekten sonsuzdur. Okulunuzun spor müfredatının bir parçası olarak satranç yoksa, çocuklarınıza evde öğretmeniz veya onları oyuna olan sevgisini geliştirebilecekleri bir sınıfa göndermeniz önerilir.

Sıradaki Yazı: Çocuğunuza Saati Okumayı ve Saati Anlatmayı Nasıl Öğretebilirsiniz?

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu