Çocuklar

Yeni Yürümeye başlayan Çocuğunuzu Sokaktan Koruma

Yeni yürümeye başlayan çocuklar kendi başlarına sokak zekası olamayacak kadar küçüktür.

Kendilerini koruma becerilerini geliştirmelerine ve temkinli olmayı öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz. Fakat bebeğinizin güvenliği için de sorumluluk almanız gerekir.


Yeni yürümeye başlayan çocuğunuza ‘yabancılarla asla konuşma’ demenize yardımcı olmaz, çünkü maalesef, çocukların tanıdığınız biri – bir arkadaş, aile üyesi veya çocuğunuzun hayatındaki başka biri tarafından zarar görme olasılığı yüksektir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun korunmasına yardımcı olmak için:

  • Her zaman nerede olduğunu bilin.
  • Kişiye iyice güvenmedikçe, yürümeye başlayan çocuğunuzu asla kimseyle bırakmayın.
  • Toplumdaki olası tehlikeler hakkında bilgi sahibi olun.

Sokak yalıtımı, trafik yakınında, yabancıların çevresinde veya kaybolmuşken iyi bir anlam öğreterek yürümeye başlayan çocuğunuzu daha fazla bağımsızlığa hazırlamaya yardımcı olabilir. Tehlikeli olabilecek durumlara nasıl tepki verileceğini öğreterek sokaktan küçük çocuklara yardımcı olabilirsiniz. Siz ve yürümeye başlayan çocuğunuzun öğrettiklerinizi uyguladığınızdan emin olun, bunlar aşağıdakileri içermelidir:

  • Adı ve soyadı.
  • Adınız ve soyadınız.
  • Cinsel organlar için uygun isimler.
  • Yaşadığınız sokağın adı.

Önce Benimle Kontrol Et!

Yeni yürümeye başlayan çocuklar genellikle insanlarla konuşmayı ve küçük hediyeler ve ikramlar vermeyi ve almayı sever. Desteğiniz ve gözetiminizle, yürümeye başlayan çocuğunuzun bilmediği insanların etrafında olmak olumlu bir deneyim olabilir – nasıl güveneceğinizi öğrenmek normal gelişimin bir parçasıdır. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun dünyayı öğrenmesine yardımcı olmanın bir yolu “önce benimle kontrol et” yaklaşımıdır:

  • Çocuğunuza, herhangi bir yere gitmeden veya bir hediye veya ikram kabul etmeden önce sizinle veya bir bakıcıyla kontrol etmesini öğretin.
  • Diğer bakıcıların bu sistemi kullandığınızı bilmelerini sağlayın, böylece yürümeye başlayan çocuğunuzun güvenliği öğrenmesine yardımcı olabilirler.

Kaynaklar ve Linkler: Acil

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu