Çocuklar

Çocuklarla Zor Konular Hakkında Konuşma

Boşanma, hastalık, ölüm, evlat edinme, seks ve dünya felaketleri gibi zor konular hakkında konuşmaktan rahatsızlık duymanız normaldir.


İçindekiler

Zor konular hakkında konuşmak neden iyidir?

Boşanma, hastalık, ölüm, evlat edinme, cinsiyet – hepsi hayatın bir parçası. Zor konular hakkında konuşmak, çocuğunuzun hayatın zorluklarıyla baş etmesine yardımcı olmanın bir yoludur.

Zor konular hakkında açık iletişimi teşvik ederseniz, çocuğunuz sizinle her zaman konuşabileceğini öğrenir. Bir şey onu endişelendiriyorsa dinlemek için orada olacağınızı anlayacak. Çocuğunuz gençken bu mesajı alırsa, ergenlik yıllarına giderken sağlam bir iletişim üssüne sahip olursunuz.

Çocuğunuzla ilgili zor konular hakkında konuşmak, aileniz için önemli olan değerleri ve inançları açıklama şansı da verir.

Zor konular hakkında konuşmak çocuğunuzun refahı için önemli olabilir.

Konuşmaya başlamadan önce

Seks, ölüm veya boşanma gibi şeyler hakkında konuşmanın çocuğunuzu rahatsız edeceğini düşünebilirsiniz. Aslında, muhtemelen göğsünden bir şeyler almaktan mutluluk duyacaktır. Fakat zorlu konuları ele alma şekliniz çocuğunuzun yaşına ve gelişim aşamasına bağlı olabilir.

Mesela çocuğunuz bir çocuk veya okul öncesi bir çocuksa, kendiniz yetiştirmek yerine sizinle konularını gündeme getirmesini bekleyebilirsiniz. Ama çocuğunuzun yaşamında neler olup bittiğinin farkında olmakta fayda var. Çocuk bakımında, televizyonda, çevrimiçi veya büyük kardeşlerden ne duyduğunu veya gördüğünü biliyorsanız, onu endişelendiren bir şey olup olmadığını bilme olasılığınız daha yüksektir.

Çocuğunuz okuldaysa, arkadaşlarından veya okul topluluğundan zor konular hakkında bilgi alabilir. Onlara sormadan önce, özellikle davranışlarında herhangi bir değişiklik gösterirse veya okulda bir şey olursa, onunla ilgili bazı zor konuları gündeme getirmeyi seçebilirsiniz.

Çocuğunuz medyaya ilgi duyacak kadar büyük olduktan sonra, haber, güncel olaylar, ünlü dedikoduları ve her türlü şey hakkında sosyal medya tartışmalarından haberdar olmasını bekleyebilirsiniz.

  Yeni Yürümeye başlayan Çocuğunuzda Olumlu Davranışları Teşvik Etmek

Bu tür şeylerle ilgilenmese bile, sıcak medya konularıyla iletişim kurmaya değer olabilir. Popüler eğilimler ve konular iyi bir konuşma başlatıcı olabilir. Bu şekilde çocuğunuzun ne duyduğuna dair bir fikriniz olur ve onu size getirirse kör edilmeyebilirsiniz. Ve eğer bazı şeyleri kendiniz yetiştirirseniz, çocuğunuzu daha zorlayıcı konular boyunca yönlendirebilirsiniz.

Sorun yaşadığınız konular

Belki de kendi geçmişiniz ya da kültürel ve dini değerlerinizden bahsetmek gerçekten zor bulduğunuz şeyler olabilir. Bu iyi. Bu size benziyorsa, eşinizin veya bir arkadaşınızla bazı sorunların sizin için neden zor olduğu hakkında konuşmayı düşünebilirsiniz. Zor konular hakkında konuşmak önemlidir. Çocuğunuz gerçekleri yaşına uygun bir şekilde anlamıyorsa, gerçeklerden çok daha kötü şeyler hayal edebilir.

Zorlu konuşmaları yönetmeye yönelik ipuçları

Çocuğunuz sormadan önce bu konulardan bazılarını düşünmek iyi bir fikirdir. O zaman zorlu bir konu ortaya çıktığında hazırlıklı olursunuz.

Bu sohbetleri yönetmenize yardımcı olacak bazı yollar:

  • Ailenizde üzgün veya korkutucu bir şey olursa (hastalık, ölüm, boşanma), çocuğunuzun önce sizden duyun. Bu aynı zamanda çocuğunuzu gerçekten etkileyebileceğini düşündüğünüz olaylar için de geçerlidir – örneğin deprem veya tsunami gibi dünya felaketleri. Çocuğunuz için biraz zaman ayırmanız, bu şeyler hakkında çocuğunuz için en iyi şekilde konuşma şansı verir.
  • Çocuğunuzla zor konular oluşturmak, bir zaman seç siz ve çocuğunuz rahatladığında. Ayrıca sizin ve çocuğunuzun özel olabileceği ve çocuğunuzun kendini rahat hissettiği bir yer de seçebilirsiniz.
  • Yanıtlarınızı basit tutun. Çocuğunuzun yaşına uygun cevaplar verin. Basit bir cümle yeterli olabilir. Bir çocuğun sorusunun altında, güvenliği konusunda endişeli olabilir, bu nedenle güven verin.
  • Basitçe açıklayın ölüm gibi zorlu konuları açıklarken çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurun. Mesela iki yaşında bir çocuğa, “Büyükanne öldü ve artık onu görmeyeceğiz. Çok üzgünüm”. Yedi yaşında bir çocuk için daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz. Mesela “Ölüm artık yaşamamak anlamına geliyor, çiçekler ölüyor, böylece artık büyümiyorlar. Ya da köpek öldü, artık yemek yemiyor ve oynamıyor. Tüm canlılar bir süre ölür”.
  • Dürüst ol ve çocuğunuzla olabildiğince doğru ve doğru bir şekilde konuşun. Mesela “İnsanlar boşandığında, artık birlikte yaşamadıkları anlamına geliyor. Seni artık sevmedikleri anlamına gelmez”.
  • Konuya geri dön. Çocuğunuzun anlaması için zamana ihtiyacı var. Size sorular sorabileceğini bildirin. Henüz başlamamışsa, konuyu birkaç gün veya bir hafta içinde tekrar belirtmek isteyebilirsiniz.
  • Dinleyin. Konuşmaya başladıktan sonra, gerçekten çocuğunuzu dinleyin. Göz teması kurun ve çocuğunuzun seviyesine inin. Ne dediğini anladığınızı kontrol etmek için duygularını ona geri söylemek yararlı olabilir.
  • Sakin ol. Çocuğunuz tepkinizi sık sık üzücü veya zor konulara kopyalayacaktır, bu yüzden sakin olun. Ama aynı zamanda duygulara sahip olmak ve çocuğunuza ne olduğunu bildirmek de sorun değil.
  Çocuklara Makas Nasıl Kullanılacağını Öğretmek

Öykü kitapları genellikle her yaştan çocuklar için iyi bir konuşma başlatıcısı olabilir. Kitaplar için fikirlere ihtiyacınız varsa, yerel kütüphanenizdeki veya okul kütüphanenizdeki bir kütüphaneciyle veya çocuğunuzun okul öncesi, kinder veya okul öğretmeni ile konuşabilirsiniz. Ayrıca çevrimiçi arama da yapabilirsiniz.

Kaynaklar ve Linkler: Çocuk Eğitim Merkezi

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu