Çocuklar

Evden Uzakta Sağlıklı Beslenmeyi Teşvik Edin

Çocuğunuz büyüdükçe, evden daha sık yemeye ve ne yediği hakkında kendi kararlarını vermeye başlar. Çocuğunuza evde iyi beslenme hakkında rehberlik ve bilgi vermek, dışarıdayken sağlıklı gıda seçimleri yapmasına yardımcı olabilir.


İçindekiler

Sağlıklı yiyecek seçeneklerini teşvik edin

Çocuğunuzun yemeğe ilişkin inanç ve tutumları ile yeme alışkanlıkları evde ve yaşamın erken dönemlerinde başlar.

Evde çok çeşitli besleyici yiyecekler sağlayarak sağlıklı yiyecekleri seçmek için sahneyi ayarlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza bakkal alışverişi yapabilir, farklı yiyecekler ve ailenizin sağlığı ve refahındaki rolleri hakkında konuşabilir ve onlara nasıl yemek planlayacaklarını gösterebilirsiniz.

İlk yıllardan itibaren çocuğunuz aile yemeklerini seçmekten zevk alacaktır. Yaşlandıkça, yiyeceklerin öğle yemeğinde neler gittiğine dair bazı bilgiler isteyecektir. Sonunda, birlikte seçtiğiniz farklı sağlıklı seçenekleri kullanarak kendi öğle yemeğini ve atıştırmalıklarını yapacak.

Çocuğunuza aile yemeği hakkında söz vermek, iyi seçimler yapmak için harika bir uygulama sağlar, bu da evden uzakta olduğunda işe yarayacaktır.

Sağlıklı yiyecek seçimlerini evden uzaklaştırın

Çocuklarınız ve aileniz aktif bir sosyal yaşama sahip olabilirler; yağ, şeker ve sodyum bakımından daha yüksek gıdaların bulunduğu evden çok fazla yemek yiyebilirler. Çocuklarınız ayrıca okul kafeteryasından atıştırmalık ve öğle yemeği satın almak ya da okuldan eve giderken atıştırmalık veya içecek için mola vermek isteyebilirler.

Bunların hepsi çocuğunuzun sağlıklı seçimler yapmayı öğrenmesi için harika fırsatlardır. Çocuğunuzu beslenme konusunda yönlendirmek ve bilgilendirmek, bu durumlarda iyi seçimler yapmasına yardımcı olabilir.

Biraz yemek çok miktarda yağ, sodyum ve şeker içerir. Dondurma, çikolata, patates cipsi veya şekerli içecekler gibi şeyler olabilir. Gıda ile denge kurmak önemlidir. Gençlerinizin dengeli bir yaklaşım sergilemelerine yardımcı olabilirsiniz:

  • yiyecekleri “iyi” veya “kötü” olarak etiketlememek
  • çeşitli gıdaların teşvik edilmesi.
  Çocuklar İçin Yılbaşı Kartı Fikirleri

Dışarıda yemek yerken sağlıklı seçimler yapın

Restoranlarda yemek yemek ve yemek satın almak, evde yediğinizden daha yüksek yağ, sodyum ve şeker içeren yiyeceklerin tüketilmesine neden olabilir. Dengeli bir yaklaşım, çocuğunuzun bu durumlarda daha sağlıklı yiyecek seçimleri yapmasına yardımcı olabilir.

Porsiyon boyutları genellikle çocuğunuzun evde yiyeceğinden çok daha büyüktür. Dışarıda yemek yiyor olsanız bile, çocuğunuzun tabaktaki her şeyi bitirmesi gerekmez.

Sık sık yemek yiyorsanız, bilinçli yemek seçenekleri yapmaya çalışın.

Dışarıda yemek gençler

Ergenlik çağınız büyüdükçe, muhtemelen arkadaşlarıyla daha sık yemek yiyecektir. Ucuz, kolay veya popüler olduğu için gençler genellikle çok fazla sağlıklı seçeneği olmayan restoranları seçerler.

Gençlerin eğlenceye devam ederken daha sağlıklı seçimler yapmanın yollarını bulmasına yardımcı olabilirsiniz. Mesela arkadaşlarıyla dışarıdayken, daha sağlıklı seçeneklere sahip yerler önerebilir, mevcut yiyeceklerden daha iyi seçimler yapabilir ve alkolsüz içecekler ve meyve suyu gibi şekerli içeceklerden kaçınabilir. Bu özellikle çocuğunuzun özel diyet ihtiyaçları varsa yararlı olabilir.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu