Bebekler

Çocuğunuza Lego Seti Vermek

Çocuklarda STEM sevgisine ilham vermeye ve hatta ebeveynleri bağlamaya çalışan birçok aktivite, oyun, oyuncak ve uygulama var. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve benzeri öğeler için inşaat oyuncaklarının yararı, çocukların gelecekte kesinlikle ihtiyaç duyacakları bilim ve mühendislik ile ilgili becerileri geliştirmelerine yardımcı olmalarıdır.

Günümüzde ebeveynler çok daha bilinçliler ve çocukları için oyuncak seçerken çok fazla kafa yoruyorlar. Çoğu çocuklarına bir şekilde yardımcı olacak bir oyuncak veya oyun vermek ister. Çocukların bir şeyler tasarlamasına ve inşa etmesine izin veren oyuncaklar, onlara bir başarı duygusu vermekle kalmaz, aynı zamanda hayal güçlerini de genişletmeye yardımcı olur. STEM oyuncakları, eleştirel düşünmeyi geliştirmenin yanı sıra tasarım ve inşa etme konusunda güveni artırmaya yardımcı olabilir.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklarda STEM Becerilerini Artıran Oyuncaklara Bir Bakış

1. STEM Becerileri nelerdir?

STEM, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiği ve kişinin bunlarla ilgili anlayışını ifade eder. Bu konuları eğlenceli bir şekilde keşfetmek, ilgi uyandırabilir ve çocukları STEM etkinliklerine katılmaya teşvik edebilir. Ayrıca bu konularda okulda ve ötesinde onlara avantaj sağlayabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar görsel öğrenenlerdir ve etraflarındaki şeyleri gözlemleyerek, dokunarak, koklayarak ve dinleyerek öğrenirler. Parlak renkler, farklı şekiller ve ses çıkaran oyuncaklar dikkatleri üzerine çekiyor. Bu yüzden duyularını geliştirmek için kullanılabilirler.

2. STEM Becerileri Nasıl Kazanılabilir?

Çocuklarda STEM becerilerini geliştirmeye yönelik popüler eğitici oyuncaklardan bazıları şunlardır:

1. LEGO

LEGO blokları veya benzer yapı taşları, çocuklarda STEM becerilerini geliştirmeye yardımcı olacak oyuncaklar arayan ebeveynler için çok popüler bir seçimdir. Sosyal beceriler geliştirir, kritik okuma ve yazma becerilerini geliştirir ve hatta İngilizce Öğrenenlere dil öğretmeye yardımcı olurlar.

  Küçük Çocuklara Günlük Nesneleri Öğretmek

2. Şekil Sıralayıcılar

Farklı renkler ve şekiller arasında sıralama yapmak, çocuklara renkleri, simetriyi, şekli ve boyutu öğretir. Bebekler için bu STEM oyuncakları ayrıca el-göz koordinasyonunu, IQ’yu, motor becerileri ve hafızayı geliştirir.

3. Ahşap Bloklar

Tahta bloklarla oynamak sadece uzamsal becerilere sahip bir çocuğa yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda problem çözme becerilerini ve matematiksel akıl yürütmeyi geliştirir.

4. Genç Mimar

Genç Mimar Yeniden kullanılabilir bir tasarıma sahiptir ve her şey, 3D modeller oluşturmak için kolayca karıştırılabilen ve eşleştirilebilen önceden kesilmiş bloklardan ve şablonlardan yapılmıştır.

5. Teknoloji

Günümüzün teknoloji meraklısı çocukları için dijital oyunlar gitmenin yolu. Crazy Gears, Numbers League, Robot Factory ve Bugs and Bubbles gibi STEM becerilerini artıran uzun bir oyun listesi var.

Oyuncak Blokların Faydaları

Çocuklar kolayca sıkılır ama oyuncak bloklardan sık sık değil. Blok şeklindeki STEM oyuncakları, onlara önemli dersler öğretirken ve aile zamanını teşvik ederken onları uzun süre bağlı tutabilir. Bu oyuncaklar bir grupta kolayca oynanabilir ve hatta yetişkinler tarafından da oynanabilecek kadar zordur.

Başlangıçta, birçok STEM oyuncağının erkekler için olduğu düşünülüyordu. Fakat artık durum böyle değil. Oyuncak şirketleri her iki cinsiyete de hitap edecek daha fazla oyun üretmeye başladı. ‘Kız gibi’ renkler ve temalarla çizilmiş kızlar için LEGO Friends (pastel, karakter merkezli LEGO blokları), inşaat kitleri ve hatta Mega Bloks Barbie (Barbie temalı yapım kitleri) bulabilirsiniz.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu