Bebekler

Bağımsız Aktiviteler Yeni Yürüyen Çocuklar Yapabilir

Çocuğunuzun bağımsız olarak oynamasını sağlamak sadece çocuğun zihnini keskinleştirmekle kalmaz, aynı zamanda size biraz boş zaman bırakır. Tanıtabileceğiniz aktivitelerin farkına vardığınızda, 14 aylık bir bebeğin kendi başına yapabileceği pek çok şey sizi şaşırtabilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar bir şeyleri kendi başlarına keşfetmeyi ve yapmayı severler ve genellikle bu konuda ısrar ederler. Ve neden olmasın? Bağımsız oyun, bir şeyler öğrenmenin en iyi yoludur. İster kendi elleriyle yemek yemek ister bardaktan süt içmek olsun, çocuğunuzun işleri kendi başına yapmasına izin vermenin faydaları ölçülemez.

İçindekiler

Yeni Yürümeye Başlayan Çocukların Bağımsız Olarak Yapabilecekleri Etkinlikler

1. Yemek yemek eğlencelidir

14 aylık olduğunda, çoğu küçük çocuk kaşığı almaya başlar. Onlara doku bakımından daha kalın ve yemesi kolay çocuk boy kaplar ve ısırık büyüklüğünde yiyecekler sağlayarak kendi başlarına yemelerine yardımcı olun. Çocuğunuz yiyecekleri aralıklı olarak ağzına koysa da ona yardım edin ve bunu teşvik edin. Bu, çocuğunuza kendi kendine nasıl besleneceğini öğrenme fırsatı verecektir. Ayrıca bu aktivite motor becerilerin geliştirilmesine yardımcı olur ve yemeğinizin tadını çıkarmanız için size zaman verir.

2. Su oyunları

Çocuklar suyu sever ve ondan büyülenirler. Fakat oyunu dışarıya veya lavaboya götürmek her zaman iyidir. Bitkileri sulamak için onlara küçük bir kupa ve yarıdan az dolu bir kova su verin. Aksi takdirde, farklı büyüklükte kaplar ve bir fincan verin ve bir kaptan diğerine su dökmeyi denemeleri için onları teşvik edin. Yine de verimli bir iş beklemeyin.

3. Oyuncak sepeti ile meşgul olma

Bu yaşta, herhangi bir şeyle dolu olan şeyleri boşaltmak, bazı daha ince hareketleri mükemmelleştirmeye çalışan bir çocuğun en sevdiği eğlencedir. Ama onlara sepeti oyuncaklarla doldurmayı öğretin. Oyuncakları toplarken onlardan yardım isteyin ve oyuncak sepetine koymayı öğretin. Ne kadar mükemmel yardımcılar olduklarını görünce şaşıracaksınız. Yakında oyuncak sepetlerini hiçbir yardım almadan boşaltıp dolduracaklar.

  Küçük Çocuğunuzun Yapmayı Seveceği 6 Şey

4. Fincandan içmek

14 ay, yürümeye başlayan çocuğunuzu bir bardak kullanarak tek başına içmeye teşvik etmek için en iyi zamandır. Bu aynı zamanda şişeden içme alışkanlığını bırakmasına da yardımcı olacaktır. Çok uzun süre şişeleme, konuşmada da gecikmeye neden olabilir. Onlara kaliteli plastik kupalar verin ve başlangıç ​​için biraz sıvı dökün. Çok yakında bağımsız olarak içtiklerini göreceksiniz.

14 aylık bir yürümeye başlayan çocuk merakla dolu bir beyne sahiptir. Öğrenmesi ve keşfetmesi için onu destekleyin. Evet, elbette, küçük olan her şeyi mükemmel bir şekilde yapamaz ama biraz sabırla neler başarabildiğini görünce şaşıracaksınız ve bu sizin için de eğlenceli olabilir. Umarım bu ipuçları, çocuğunuzun ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu