Çocuklar

Çocuklarla Boyamanın Kolay ve Yenilikçi Yolları

Çocuklar sadece eğlenceli zanaat fikirlerini severler, özellikle de renkleri ve bazı DIY’leri içeren fikirleri. Bu yazıda, çocuklar için bazı kolay ve yenilikçi batik tekniklerine sahibiz. Öyleyse ne bekliyorsunuz, onu çocuklar için yaz kovası listenize ekleyin! Bu batik aktivitelerinin hem siz hem de çocuklarınız için eğlenceli bir öğrenme ve interaktif oturum olacağını garanti ediyoruz!

İçindekiler

Tie-Boyama nedir?

Batik boyama tekniğini duymadıysanız, o zaman adından da anlaşılacağı gibi. Suyu sıkıyormuş gibi bezi bükmeniz, farklı noktalara lastik bantlarla bağlamanız ve sonra boyamanız yeterlidir. Kumaşın katlanmış kısmını bitirdiğinizde, süper havalı ve havadar görünen bir tasarım veya desen ortaya çıkıyor! Şimdi, havalı ve klasik bir moda parçası yapmak için bezi iyice durulayıp sonra kurutabilirsiniz. İşte bu ve bitirdiniz! Batik boyamada belirli bir desen veya tasarım yoktur ve birisi çok haklı olarak, kravat boyasını yanlış yapmanın imkansız olduğunu söylemiştir! Öyleyse devam edin ve bir deneyin. Siz ve çocuklarınızın buna bayılacağına eminiz!

Batik Boyamaya Nasıl Hazırlanılır

Çocuklarla evde nasıl batik gömlek yaparsın? Çocukların havalı ve klasik gömlekler yapması için aşağıdaki batik talimatlarını okuyun!

 • Proje için kullandığınız yeni bir gömlekse, önceden yıkayıp kurulayın. Gömleğin üzerinde mürekkebin itilmesine neden olabilecek herhangi bir kalıntıyı önlemek için herhangi bir kumaş yumuşatıcı kullanmadığınızdan emin olun. Mümkünse, çalışma alanını dış mekanda kurun, böylelikle ortaya çıkan karışıklık yönetilebilir. İç mekanda hazırlıyorsanız, çalışma alanını plastik bir örtü ile örtün.
 • Projeden önce mürekkebin hazırlanması gerekiyor. Bir batik seti satın aldıysanız, mürekkebi üzerinde verilen talimatlara göre hazırlayın. Toz veya sıvı boya olması durumunda, verilen talimatlara göre mürekkebi hazırlayın ve fışkırtma şişelerine koyun.
 • Üzerine sprey şişesinden biraz su serperek kuru gömleği hazırlayın. Bu gömleği nemlendirecek ve artık lastik bantları seçtiğiniz desenlere göre büküp bağlayabilirsiniz.
 • Verilen talimatlara veya seçtiğiniz desene göre mürekkebi gömlek üzerine sıkarak gömleği boyayın. İşiniz bittiğinde gömleği 24 saat boyunca kapalı plastik bir kaba koyun. Bu durum mürekkebin içeri sızmasını ve renklerin daha canlı olmasını sağlar.
 • 24 saatin bitiminden sonra gömleğinizi durulayabilirsiniz. Bir çift lastik eldiven giyin ve gömleği lastik bantları çıkarmadan soğuk akan suda durulayın. Boya olmadan su berraklaşana kadar yıkayın. Şimdi lastik bantları çıkarın ve tekrar durulayın. Ardından gömleği yıkayın ve güneş altında kurutun. Boya kanayarak diğer giysileri mahvedebileceğinden, diğer giysileri bu yükle yıkamayın ve kurutmayın.
  Çocuğunuza Yönergeleri Kolayca İzlemeyi Öğretin

Bunun için İhtiyacınız Olan Her Şey

İşte proje için ihtiyaç duyacağınız tüm malzemelerin bir listesi:

 • Beyaz pamuklu gömlek
 • Squirt şişeleri
 • Lastik bantlar
 • Lastik eldivenler
 • Zip plastik torbalar (galon büyüklüğünde)
 • Su
 • Dökülenleri temizlemek için kağıt havlu veya bir şey
 • Su serpmek için sprey şişesi

Çocuklarla Batik Gömlekleri İçin Yaratıcı Fikirler ve Adımlar

Batik tişörtler için bazı yaratıcı ve kolay yolları takip etmek için okumaya devam edin:

1. Çizgili Desen Batik

Gömleği, uzun ve ince bir kütük gibi görünene kadar aşağıdan yukarıya doğru küçük kıvrımlarla katlayın. Şimdi, yaklaşık beş ila sekiz tane lastik bantları alın ve bunları pileli gömleğe eşit şekilde bağlayın. Şimdi, bir çift lastik eldiven giyin ve gömleği boyayın, bantlar arasındaki her bölüm için farklı bir renk seçebilirsiniz. Mürekkebin gömleğin katmanlarından ve çevresinden tam olarak sızdığından emin olun.

2. Daire Desenli Batik

Çocuklar için en kolay kravat boyalarından biri daire desenidir! Bu modelde, daire veya boğa gözü şeklini alacaksınız. Bunun için forma üzerinde desenin ortaya çıkmasını istediğiniz alanı seçin. Sonra, bezi çok az sıkın ve bir lastik bantla bağlayın. Dairelerin olmasını istediğiniz diğer alanlarda bu deseni takip edin. Ardından, dairelerin içinde olmasını istediğiniz rengi seçin ve renkleri koymak için gömlek şişelerini kullanın. Gömleğin renginin iyice doygun olduğundan emin olun. Ardından gömleğin içinde olmasını istediğiniz bir renk seçin ve gömleğin önünü ve arkasını bu renkle daire boyasından kaçınarak boyayın. Ve hazır!

3. Benekli Desenli Batik

Bu model aynı zamanda buruşuk bir model olarak da adlandırılabilir. Bunun için gömleği rastgele buruşturun ve yaklaşık 4-6 lastik bantı gelişigüzel bir şekilde gömleğin üzerine bağlayın. Yapması o kadar basit ki, bu kalıbı bozamazsınız! Boyayı gömleğin üzerine püskürtün; tek bir renk veya çok renkli seçebilirsiniz. Fakat gömleğin tamamının boyaya batırıldığından emin olun. Ve bitirdik!

  Çocuklarımızın öğrenmesi Gereken İyi Alışkanlıklar

4. Puantiyeli Batik

Kişisel favorimiz, puantiyelerin çocuklar üzerinde çok sevimli göründüğünü hissediyoruz! Yine de bu proje için fazladan boncuklara ihtiyacınız olacak. Bazı plastik ambalajları boncuklardan yaklaşık 3-4 kat daha büyük parçalar halinde kesin. Şimdi boncuğu gömleğin içine ve plastik sargıyı gömleğin üstüne yerleştirin. Gömleğin ön kısmından boncuk etrafına lastik bir bantla sıkıca sarın. Deseni gömleğin üzerindeki diğer boncuklarla tekrarlayın. Gömleği ıslatın ve en sevdiğiniz rengi kullanarak boyanmaya hazır.

5. Girdap Desenli Batik

İlginç bir batik deseni ve son ürünü seveceğinizden eminiz! Bunun için gömleği düz bir yüzeye yatırmanız gerekir. Bir çatal kullanın ve gömleğin ortasından tutun ve çevirin. Dönmeye devam edin ve daireler halinde toplayın. Şimdi bu yuvarlak gömleğin üzerine 4-6 lastik bant sarın. Gömleği ıslat ve boyayı sık. Ve gitmeye hazırız!

6. Rozet Desenli Batik

Bu desen için gömleği düz bir yüzeye koyun. Her iki katmandan 2 inçlik bir bölümü sıkıştırın ve etrafına bir lastik bant bağlayın. Parmağınızı lastik banttan iterek düğümden bir halka şekli çıkarmaya çalışın. İşlemi tekrarlayın ve biraz daha rozet yapın. Artık boyanmaya hazır. Bitmiş ürün, minik korkak çiçekler gibi süper sevimli ve şık görünüyor!

7. Zil Desenli Batik

Sevimli ve basit bir tasarım, bunu oluşturmak oldukça basit! Gömleğin ortasını (yalnızca üst katman) yaklaşık 1-2 inç kadar sıkıştırın ve bezi bir noktaya sıkıca çekin, gömleğin kalan kısmının düşmesine izin verin. Kumaşın sıkışan kısmını bir koni şekline getirin ve etrafına lastik bandı sıkıca bağlayın. Daireyi küçültmek veya büyütmek için lastik bandı yukarı veya aşağı hareket ettirebilirsiniz. Daha geniş bir halka yapmak istiyorsanız, aynı noktanın etrafına 2-3 lastik bant daha sarın. Gömleği ıslatın ve boyanmaya hazır!

Batik, her birine sanatsal yeteneklerini keşfetmenin bir yolunu veren, aileyle yapmak çok kolay bir eğlencedir. En iyi yanı, kreasyonlarınızı giymeniz ve onları gururla dünyaya göstermeniz! Tembel bir yaz öğleden sonra çocuklarla yukarıdaki kolay batik desenlerini beğeneceğinizi umuyoruz! Mutlu tatiller!!

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu