Çocuklar

Çocuklara Soyut Dili Anlamayı ve Kullanmayı Öğretmek

Dil, özellikle çocuklar için karmaşık bir şeydir! Örneğin bir top ya da kedi gibi bir şeyi görüp etiketlediklerinde her şey çok iyi, ama başlarını gerçekten belaya sokan soyut olandır. Sıfatlar, zarflar, zamirler ve edatlar içeren soyut dilden bahsediyoruz. Çocuğunuzun bu konuşma bölümlerinde ustalaşmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Araştırmalar, bu konuşma bölümlerinin, esas olarak göreceli oldukları için isim gibi bir şeyin aksine çocuklar için daha zor olduğunu kanıtlamıştır. Bu kelimelerle ilgili sabit kurallar yoktur. Örneğin sıfatlar alırsanız, diğer nesnelere göre değişirler. Elinizdeki top, yerdekinden “daha büyük” ancak süpermarkettekinden “daha küçük”. Benzer şekilde, aynı anda hem masanın üzerinde “hem de komodinin” yanında “yatıyor olabilir – çok kafa karıştırıcı!

Şimdi sorunu tanımladığımıza göre, çocuğunuzun soyut dilin temel yönlerini anlamasına yardımcı olacak bazı çözümlere göz atalım:

Sıfatları Öğretmek

 • Etiketlemeye çalıştığınız hissi yaşamalarına yardımcı olun. Örneğin, bir şeker “tatlı” iken bir bardak soğuk su “soğutulur”. Bu hisleri gerçek zamanlı olarak deneyimlemek, bağlantıyı daha iyi hale getirmeye yardımcı olur.
 • Çocuğun kafasını karıştırabileceğinden, birden fazla özelliğe sahip nesnelere atıfta bulunurken dikkatli olun. Örneğin, “çizgili” sıfatını açıklamaya çalışıyorsanız, daha önce başka bir kelimeyi, örneğin “büyük” kelimesini tanımlamak için kullanmadığınız bir nesneyi kullanmak daha iyidir.
 • Sıfatlar kullanarak sorular sormaya ve cevap vermeye teşvik edin. Örneğin, dondurma istiyorlarsa, “çikolatalı dondurma” isteyip istemediklerini kontrol edin veya onlara “Bu dondurmayı tarif etmek için bana bir kelime verin” şeklinde sorun. Hiçbir şey konuşmayı sevmez!
 • Edatları Öğretmek

 • Çocuğunuza kullanabileceği çiftler halinde edatları öğretin. Örnek: içeride ve dışarıda, yukarıda ve aşağıda. Bu aynı zamanda daha sonra bu kelimelerin farklı bağlamlarda kullanıldığını bulduğunda kafa karışıklığını da azaltmaya yardımcı olur…
 • En sevdiği nesneleri ona edatların konumsal yönünü öğretmek için kullanın. Örneğin, oyuncak ayısını masanın “üstüne” ve kırmızı pijamalarını yatağın “altına” koyun. Ardından, bu şeylerin nerede saklandığına dair bir tartışma yapın.
 • Açık hava aynı zamanda çocuklara edatları öğretmek için mükemmel bir yer olabilir. Bunun nedeni, hareket etmek için çok fazla alan olmasıdır! Sonra parmaklıkların üzerinden tırmanabilir, salıncağa atlayabilir ve ağaçların dallarının altında kayabilir!
 • Zarfları Öğretmek

 • Çocuğunuzun belirli bir şeyin nasıl yapılmasını istediği hakkındaki soruları yanıtlamasını sağlamak, zarfları anlamasına yardımcı olmanın en iyi yoludur. Yani sizden ona bir top atmanızı isterse, bunu yavaş mı yoksa hızlı mı yapacağınızı sorabilirsiniz. Size benzer sorular sorması için onu cesaretlendirin.
 • Birlikte dışarı çıktığınızda, diğer insanları ve şeyleri fark edin ve birbirinize hareketleri hakkında sorular sorun. Zarfları çalışırken görmek, çocuğunuzu onlara alıştırmanın harika bir yoludur.
 • Karşılaştırma, zarfları anlamak için mükemmel çalışır. Örneğin, bir maymunun davulu çok hızlı çalıp diğerinin yavaş yaptığı iki oyuncağınız varsa, çocuğunuza aktivitelerin hızını sorun. Farkı fark edeceğinden ve bunu kelimelerle açıklamaya çalışacağından emin.
 • Zamirleri Öğretmek

 • Zamirleri günlük konuşmalarınızın bir parçası yapın. Çocuğunuza bütün gün ne yaptığını sorun. İlk kez “Babamla Oynamak” veya “Arkadaşım Raman ile Oynamak” dedikten sonra, onu daha sonra “onu” veya “onu” kullanmaya teşvik edin.
 • Vücut parçaları oyunu, resimli kitaplar ve şarkılar zamirleri anlamak için çok işe yarar. Bu öğrenmeyi hızlandırmak için bunları kendi yararınıza kullanın.
 • Çocuğunuzun ilk şahıs şahıs zamirlerini hayatının erken dönemlerinde anladığından emin olun. Birçok anne-baba, çocuklarının adını onun hakkında konuşmak için pekiştirir ve bu o kadar çok yapılır ki çocuğunuz üçüncü şahıs olarak kendisine atıfta bulunmaya alışır!
 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu