Çocuklar

Çocuğunuza Yönergeleri Kolayca İzlemeyi Öğretin

Yani küçük insanlarınız sizi tekrar dinlemeyi reddediyor? Çocuğunuzun tasmasını takmak zorunda kalmadan talimatları kolayca takip etmesini sağlamak için bu teknikleri kullanın.

Çocuklar kendilerine söyleneni yapmaları gerektiğini bilerek doğmazlar. Bunu yapmayı öğretmek ebeveynlere kalmıştır. İşte adım adım yapmanız gerekenler:

İçindekiler

2 Yaşına Kadar Yenidoğan

Küçük çocuğunuz, onunla etkileşim kurma şekliniz sayesinde dünya ve onun rolü hakkında çok şey öğrenir. Yeni doğan bebeğinizin ağlamalarına yanıt vererek işbirlikçi davranışın temelini oluşturun. Ve temel ihtiyaçları karşılandığında, eylemlerinize cevap vermesi için onu teşvik edin. Mesela gözlerinin içine bakarsanız ve komik suratlar yaparsanız, onu güldürmeye çalışın. Yeni yürümeye başlayan bir çocuğa geçerken, çocuğunuzun en sevdiği kelime hayır olan bir çocuğa tamamen itaatkar olmak arasında gidip geleceğini fark edeceksiniz. Çocuğunuza sadece basit talimatlar vererek ve onları izlediğinde onu överek dinlettirin. Onayınız onu iyi davranmaya teşvik edecektir.

Üç ila Dört Yaş Arası

Yine, çocuğunuz basit talimatlar verildiğinde ve çokça takdir edildiğinde harika davranacaktır. Kelime hazinesi büyüdükçe yönlerin karmaşıklığını da buna göre artırın. Kapak tarafında, çocuğunuzun dikkat süresi azalacaktır, bu nedenle onunla konuşurken gerçekten dinlediğinden emin olun.

5-6 Yaş Arası

Şimdi, çocuğunuzun dikkat süresinin ve kelime hazinesinin gerçekten gelişeceği zamandır. Artık daha uzun talimatları anlayabilecek tek yapmanız gereken onları doğru sırayla verdiğinizden emin olmak. Bilişsel gelişimi henüz bitmediğinden, bir dizi talimatı karıştırmak sadece kafasını karıştırır ve sonunda bunların hiçbirini yapmayabilir. Yine, takdir onun işbirliği yapmasına yardım etmede uzun bir yol kat edecektir.

Yedi ila Dokuz Yaş

Çocuğunuz artık büyük bir insan olarak büyüyor ve onun itaati, büyük ölçüde arkadaşlarının, özellikle de ebeveynlerine karşı ne kadar iyi davrandıklarına bağlı olacaktır. Çocuğunuzun ne tür bir eşlik edeceğini bilmeniz önemlidir. Kamusal bir alanda, mesela bir alışveriş merkezinde bir yetişkine uygunsuz davranışlarda bulunan bir çocuk görürseniz, ona bu çocuğun davranışının neden yanlış olduğunu açıklayın. Basitçe davranışın yanlış olduğunu ilan etmek pek bir işe yaramayacaktır.

  Çocuklar İçin Yazma Oyunları ve Aktiviteleri

10-12 Yaş Arası

Çocuğunuz on yaşına girerken, arkadaşları onun ne kadar itaatkar olduğu konusunda büyük bir etkiye sahip olmaya devam edecek. Ayrıca ruh hali değişimleri, söylediklerinizi yapmak isteyip istemediğini de belirleyecektir. Yine, çocuğunuzun ne yapması veya yapmaması gerektiğini açıklamayın. Yukarıdakileri önceki yıllarında izlediyseniz, sizi dinleyen bir çocuk sahibi olma olasılığınız daha yüksektir. Tabii ki, tipik isyan patlamaları olacak. Onlarla nasıl başa çıktığınız ya çocuğunuzun daha çok isyan etmesine ya da zaman zaman isyan etmesine neden olur. Genel bir kural olarak, onlarla mantık yürütmeye çalışın ve aşırı cezalar vermeyin.

Bu teknikler çocuğunuzu itaatkâr bir çocuk haline getirmeye kesinlikle yardımcı olacaksa da, gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmayın. Çocuklar çocuk olacak. Ne olursa olsun, sizi dinlemeyi reddedecekleri durumlar olacaktır. Böyle zamanlarda yapabileceğiniz tek şey, bir gün kendi çocuklarına sahip olacağına dair kendinize güvence vermek!

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu