Gençler

Çocukların Oynaması İçin En İyi Sporların Listesi

Hareketsiz bir yaşam tarzı, bugün çocukların ailelerini, herhangi bir enerji yakmak veya herhangi bir fiziksel egzersiz yapmak için hiçbir çaba sarf etmeden rahatsız ediyor. Çocuklar okula gidiyor, eve dönüyor, yemek yiyor ve ellerinde bir aletle saatlerce kanepede oturuyor ve hareket etmeyi reddediyorlar.

Obezite ve tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer yaşam tarzı hastalıkları artan bir endişe nedenidir. Birkaç yıl önce, herhangi bir yaşam tarzı hastalığından muzdarip çocukları duymazdınız. Fakat bugün, çok genç yaşta bu tarz hastalıklardan muzdarip olan çocuk vakaları artmaktadır. Bunun birincil nedeni sağlıklı bir yaşam tarzının olmamasıdır. Çocukların içlerinde doğal enerji vardır ve sağlıklı bir büyüme grafiği için her gün tüketilmesi gerekir. Bununla birlikte ebeveynler çalışırken ve çocuklarının faaliyetlerini izlemek için zaman ayırmadığından, çoğu çocuğa kendilerini meşgul edecek bir tür alet hediye edilir.

Daha önce uygun ekipman olmasa bile çoğu çocuk küçük sokaklarda kriket oynadı, birkaç kilometrekarelik alanda futbol ya da içine atacak ağ yoksa duvara nişan alarak basketbol oynadı.

Önceleri çocuklar saklambaç, ben casusluk, köpek ve kemik ve daha pek çok şey aktif kalmak için kendi oyunlarını tasarlardı. Fakat bugünün çocukları, ne tür oyunlar oynayacakları konusunda neredeyse hiçbir fikre sahip değiller ve cihazlarındaki oyunlarla daha bağlantılı görünüyorlar. Bu, büyümelerini verimli bir şekilde maksimize etmek için zamanlarını yapılandırma ihtiyacıyla sonuçlandı. Ebeveynler, daha sonra yaşamları için zararlı olabilecek herhangi bir yaşam tarzı hastalığının kurbanı olmaları için artık onları zorla fiziksel aktivitelere dahil etme ihtiyacı hissediyorlar.

İçindekiler

Çocuklar için En İyi 11 Spor

Çocuklar için spor aktiviteleri ve oyunlar, onları bir ömür boyu desteklemek için gereken her şeyi kapsayan becerileri geliştirme kaynağıdır. Günümüzde çocukların hayatlarına nüfuz eden teknolojinin bazı feci sonuçlarla etkilerine karşı fiziksel aktiviteye dahil olmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Çocukların potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelerine yardımcı olmak için en iyi açık hava spor oyunlarına bir göz atın.

1. Futbol

En popüler olanlardan biri olan futbol, ​​çocukların oynayabileceği en iyi sporlardan biri olarak kabul edildi. Çocuklara dört yıl gibi erken bir zamanda öğretilebilecek bir spor, birkaç çocuğun şampiyon olmak için eğitim görmesiyle hızla popülerlik kazanıyor. Dünyanın yıldız futbolcuları da sporla ilişkili bir adrenalin patlaması yarattı.

Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlayacak

Oyun takım çalışmasını, adaleti, disiplini kolaylaştırır ve birçok fiziksel faydaya sahiptir. Kasların gücünü, esnekliğini, koordinasyonunu, kilo kontrolünü ve kardiyovasküler dayanıklılığı destekler. Topla hokkabazlık yapmak ayak becerisini geliştirir, denge kazanır ve kardiyovasküler sürdürülebilirliği iyileştirir.

2. Yüzme

Yükseklik ve su korkusunun üstesinden gelmek için harika bir spor ve ayrıca bir kez öğrenilen bir spor asla unutulmayacak. Kimseyle rekabet etmeden çocuğunuzun yeteneğini tek bir temelde geliştirmeye yardımcı olur.

Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlayacak

Yüzme, sudayken nefes kontrolünü öğreterek akciğer gücünü artırır ve ayrıca farklı vuruş stilleri uygulayarak kas gücünü artırır.

3. Bisiklet

Bütün çocuklar bisikletten sonra çıldırır ve bisiklet sahibi olmayı sever. Neden onu özgürlük, bağımsızlık ve gurur duygusu aşılayan bir spora dönüştürmüyorsunuz? Mevcut farklı bisiklet türleriyle artık çocuğunuzla çeşitli bisiklet aktivitelerine katılabilirsiniz.

Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlayacak

Bir çocuğun bisikletten öğrendiği ilk şey yol güvenliği ve dayanıklılıktır. Sosyal olarak sabır, disiplin ve özgüven öğrenirler. Fakat fiziksel faydalar, sosyal faydalardan ağır basmaktadır. Bisiklet, bacakların gücünü, reflekslerin koordinasyonunu geliştirir, dengeyi geliştirir, ağırlığı kontrol eder ve kardiyovasküler fonksiyonları güçlendirir.

4. Sıralı Paten

Biraz pahalı olmasına rağmen, bugün çocuklar arasında paten popülerliği artıyor ve sporu yapılandırılmış bir şekilde öğreten birkaç profesyonel var. Çocukların katılımı için harika bir etkinlik.

  Çocuklar İçin Harika Yaz Kampı Aktivitesi

Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlayacak

Paten yapmak sabır geliştirir ve reflekslerin koordinasyonunu teşvik eder. Vücut çeviklik geliştirir, kas gücünü arttırır, kardiyovasküler zindeliği geliştirir ve vücudun dengelenmesine yardımcı olur.

5. Basketbol

Sadece bir top ve bir çember ile oyun, çocukları fiziksel olarak aktif hale getirmenin harika bir yoludur. Utangaç çocukları bir takımla oynamaya teşvik etmenin harika bir yolu olan sporun birçok faydası vardır.

Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlayacak

Çocuklar savunma ve hücum yoluyla vücutlarını kontrol etmeyi öğrenirler. Hızlı paslar yapmak düşünme ve refleksleri geliştirir ve topu sürmek göz-ayak koordinasyonunu teşvik eder. Topla koşmak kas gücünü artırır ve çevikliği geliştirir.

6. Koşu

Çeşitli kuruluşlar tarafından düzenlenen Maratonlar ile bugün büyük bir popülerlik kazanan harika bir etkinlik, çocukların da dahil olması için mükemmel bir etkinlik. Neredeyse hiçbir maliyet içermeyen spor, çocukların alabileceği en iyi egzersiz türlerinden biridir.

Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlayacak

Koşmak odaklanma, konsantrasyon, dayanıklılık sağlar, kas gücünü ve ayrıca kardiyovasküler zindeliği artırır. Düzenli uygulama seansları çocuklarda bağışıklık sağlar ve akciğer gücünü geliştirir, böylece soğuk algınlığı ve grip riskini azaltır.

7. Yürüyüş

Yürümek kulağa bir spor gibi gelmeyebilir. Fakat çocukların gerçekleştirmesi için teşvik edilebilecek en iyi fiziksel aktivitelerden biri olarak onaylanmıştır. Batı ülkeleri, birçok faydası olduğu için çocukları okula giderken ödüllendiriyor.

Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlayacak

Çocuğunuzla birlikte yürürseniz, aile bağını artırır. Açık alanlarda yürümek çevre ile bağ kurmaya yardımcı olur ve fiziksel olarak yürümek bacakları güçlendirmeye, ağırlığı kontrol etmeye ve vücudu dengelemeye yardımcı olur.

8. Jimnastik

Popüler bir olimpiyat sporu, bugün çocuklar arasında hızla popülerlik kazanıyor. Eğitimli uzmanlar, çocuklara doğru ekipmanı öğretir ve çocuklarda yetenekleri besler.

Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlayacak

Jimnastiğin ilk ve en önemli faydası denge ve esnekliktir. Spor, kişinin çevik ve çevik olmasını talep ettiği için çocuğun olabildiğince esnek olmasına yardımcı olur. Sosyal olarak çocuğu güçlü ve korkusuz olmaya teşvik eder.

9. Tenis

Roger Federer ve Rafael Nadal gibi oyuncular uluslararası haritaya tenis koydular ve spor çocuklar arasında da çok popüler oldu. Çocuklar, rekabetçi bir ruh içerdiği için sporu sevdiler.

Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlayacak

Spor, oyuncunun çevik ve hızlı düşünmesini gerektirir. Çocukları hareketlerini geliştirmeye, uygun teknikleri öğrenmeye, kol gücünü geliştirmeye ve doğruluk geliştirmeye teşvik eder. Aynı zamanda kas gücü oluşturmaya ve kardiyovasküler zindeliği geliştirmeye yardımcı olur.

10. Amigoluk

Genelde sporla ilgilenmeyen kızlar için ideal olan bu, onları enerji harcamaları ve sosyal beceriler öğrenmeleri için harika bir yol olabilir.

Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlayacak

Şevkli bir spor, pozitif ve coşkulu bir tutum gerektirir. Ekip çalışmasını beslemek için mükemmel olan amigo, aynı zamanda esneklik, çeviklik ve doğal bir ritim duygusu geliştirmeye yardımcı olur. Vücudun sürekli hareketi, ağırlığı kontrol etmeye ve dengeyi geliştirmeye yardımcı olur.

11. Judo

Artan sayıda okul, faydalarını kademeli olarak fark ettikleri için Judo’yu Beden Eğitimi etkinliklerine dahil etmeye başladı. Judo, bir çocuğun fiziksel, duygusal ve ruhsal gelişimi açısından çok yönlü gelişimini kolaylaştıran bir spordur.

Çocuğunuza Nasıl Fayda Sağlayacak

Judo, disiplin duygusu aşılamaya yardımcı olur. Çoğu bunu sadece savaşmak veya kendini savunmakla ilişkilendirir. Ama aynı zamanda öğrettiği şey özdenetim ve odaklanmaktır. Atış ve yumrukların tekrarlarını içerirken, çocuk aynı zamanda bu spor için belirlenen kuralları takip ederek bunları farklı becerilerle nasıl uygulayacağını da öğrenir.

Çocuklar Neden Spor Yapmalı?

Günlük rutinde biraz fiziksel aktivitenin şart olduğunu söylemeye gerek yok. Bir çocuk için zorunludur ve zarar vermekten daha iyidir. Çocuğunuzu spora dahil etmek, zindeliği yaşamlarına dahil etmenin ve gelecek için kendi sistemlerine yerleştirmenin harika bir yoludur. Her türlü sporu oynamanın ölçülemez faydaları vardır.

  Çocuklarınızın Boş Zamanlarında İzleyebilecekleri İngilizce Filmler

1. Fitness

Spor yapmak, çocuğunuzun formda ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bağışıklık geliştirir ve hastalık veya herhangi bir yaygın hastalık riskini azaltır. Araştırmalar, aktif çocukların fiziksel olarak aktif yetişkinlere dönüşme olasılığının yüksek olduğunu ve bu süre boyunca aynı kalmaya devam edeceklerini de kanıtladı.

2. Sosyal Gelişim

Fiziksel aktivite ve spora katılım, çocukların her seviyedeki insanlarla etkileşime girmesini sağlar. Spor yapmak takım çalışmasını, iletişimi, liderlik becerilerini ve talimatları takip etmeyi içerir. Tüm bunlar, herkese hitap edecek cana yakın bir kişilik geliştirmeyi öğrenmeye götürür.

3. Artan Güven ve Benlik Saygısı

Koçlar, her seviyedeki öğrencilerini performans açısından sınırları zorlamaya teşvik eder. Koçlarından veya ebeveynlerinden bir teşekkür sözü, çocukların ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için yeterlidir. Düzeltici önlemleri uygulamaya koymak için iyi yapılandırılmış tavsiyelerin eşlik ettiği yapıcı eleştiri, küçük çocukların moralini artırır.

4. Akademisyenler Üzerindeki Olumlu Etki

Her türlü sporu oynamak, bir çocuğun bilişsel becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Spor yapmak, bir hedefe ulaşmak için kararlılık, özveri ve azim gerektirir. Aynı yöntemsel yaklaşım, olumlu sonuçlar almak için akademisyenlere de uygulanabilir. Araştırmalar, sporda iyi olan çocukların yüksek konsantrasyon seviyelerine sahip oldukları için akademisyenlerde de başarılı olduklarını kanıtladı.

5. Saygı Protokolü

Herhangi bir spor, kurallara göre oynanır. Bir oyun oynarken disiplin önemlidir ve genç olanınız talimatları takip etmek istemiyorsa, onu bir spor etkinliğine kaydettirmek iyi bir fikirdir. Talimat almak, talimatları izlemek ve hakemin kararını kabul etmek, bir çocuğa disiplin aşılamada uzun bir yol kat eder.

6. Duygusal Yönlendirme

Çocuklar, yüzeyin altında, serbest bırakma araçlarına ihtiyaç duyan çok fazla stres yaşayabilir. Spor aktiviteleri, çocukların altında yatan duyguları olumlu bir şekilde kanalize eder. İyi bir koç, çocuğun olumsuz tarafını deneyecek ve kontrol edecek ve bu enerjiyi bir hedefe ulaşmaya yönlendirecek ve böylece onlara sabır aşılayacaktır.

7. Anti-Sosyal Faaliyetlerden Sapma

Günümüz çocukları sigara, uyuşturucu ve hatta sosyal medyanın tehlikeleri gibi anti-sosyal aktivitelere kolay bir av olabilir. Spora dahil olmak, odaklanmalarına ve bu faaliyetlerin vücutları ve performansları üzerinde feci etkilere yol açabileceğini anlamalarına yardımcı olur.

8. Stresi ve Depresyonu Azaltır

Artan akademisyenler ve yaşam tarzı hedefleri nedeniyle bugün çocukların çok fazla stresle karşı karşıya kaldıklarına şüphe yok. Araştırmalar, bugün çoğu çocuğun depresyonla karşı karşıya olduğunu ve akademisyenleri ile baş edemedikleri için intihara meyilli olduklarını göstermiştir. Bir çocuk spor yaparak tüm bastırılmış stresi ve depresyonu serbest bırakabilir ve akademisyenlerle mücadele etmek için gençleşmiş hissedebilir.

9. Disiplin

Bugün çocuklar hayatlarında disiplinden yoksundur. Yatmak ya da uyanmak ve işleri salyangoz hızında yapmak için sabit saatleri yoktur. Bir spor yapmak, belirli aralıklarla düzenli egzersiz seansını içerdiğinden disiplini getirir. Çocuklar bir rutini izlemenin önemini öğrenir ve bunu takip etmek için kendilerini disipline ederler.

10. Güven Artırıcı

Spor yapan çocuklar, insanlarla ilgilendikleri ve talimatlara uydukları için yüksek düzeyde özgüvene sahiptirler. Bir güven artırıcı görevi gören bir sporu oynarken dahil edilen bir başarı duygusu vardır ve çocuklar kendilerine verilen herhangi bir zorluğun üstesinden gelme konusunda kendilerine güvenirler.

Çocuğunuzun sporda mükemmel olması gerekmez. Fakat oynayarak ya da bir sporla ilgilenerek, hoş bir kişiliğe sahip iyi bir birey haline gelebilir.

Çocukları fiziksel çaba gerektiren herhangi bir aktivite için bir araya getirmenin gelişimleri için yararlı olduğunu kanıtlamak için yeterli kanıt var. Spor aktivitelerini ve etkinliklerini yaşam tarzlarında teşvik ederek sağlıklı bir çocuk yetiştiriyor olacaksınız…

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu