Gençler

Gençler ve Aile İlişkileri

Gençlerin, hayatlarındaki diğer birçok şeyin değiştiği bir zamanda ebeveynlerden sevgi ve desteğe ihtiyaçları vardır. Sıradan, günlük aktivitelerle genç çocuğunuzla ilişkinizi güçlü tutabilirsiniz.


İçindekiler

Gençler ve ebeveynler: gerçekler

Birçok insan, genç yaşta ilerledikçe ailelerin çocuklar için daha az önemli hale geldiğini düşünmektedir. Fakat çocuğunuzun ailenize ve onun daha küçükken sunduğu desteğe ihtiyacı vardır.

Ergenlik döneminde aile ilişkilerinin değiştiği doğrudur. Çocuğunuz gençken, rolünüz onu beslemek ve yönlendirmekti. Şimdi çocuğunuzla olan ilişkinizin daha eşit hale geldiğini fark ediyor olabilirsiniz.

Çoğu genç insanın ve ailelerinin bu yıllarda iniş çıkışlar vardır. Fakat çocuklar daha olgunlaştıkça işler genellikle geç ergenlik döneminde iyileşir. Aile ilişkileri güçlü olma eğilimindedir.

Gençler için ebeveynler ve aileler bir bakım ve duygusal destek kaynağıdır. Aileler gençlere pratik, finansal ve maddi yardım sağlar. Ve çoğu genç hala aileleriyle zaman geçirmek, fikir paylaşmak ve eğlenmek istiyor.

Ergenlerin huysuz veya iletişimsiz görünmeleri normaldir. Fakat yine de size ihtiyaçları vardır. Zaman zaman tutumu, davranışı veya beden dili öyle olmadığını söylese de, çocuğunuz hala hayatına katılmanızı istiyor.

Çocuğunuzun neden size ihtiyacı var?

Ergenlik zor bir zaman olabilir – çocuğunuz hızlı fiziksel ve duygusal değişikliklerden geçiyor. Gençler her zaman nereye uyacaklarından emin değiller ve hala bunu çözmeye çalışıyorlar. Ergenlerin de akran etkilerinin ve ilişkilerinin olduğu bir zamanda desteğe ihtiyacı vardır.

Birbirini desteklemek bu zorlukların üstesinden gelmek için hayati önem taşıyabilir.

Bu süre zarfında aileniz, hayatının geri kalanında ne olursa olsun, çocuğunuzun sevildiğini ve kabul edildiğini hissettirdiği güvenli bir duygusal temel olabilir. Aileniz çocuğunuzun güvenini, kendine inancını, iyimserliğini ve kimliğini oluşturabilir ve destekleyebilir.

Aileniz kurallar, sınırlar ve davranış standartları belirlediğinde, çocuğunuza tutarlılık ve öngörülebilirlik duygusu verirsiniz.

  8 Yaşındaki Çocuklar İçin En İyi Etkinlik

İster inanın ister inanmayın, yaşam deneyimleriniz ve bilginiz çocuğunuz için gerçekten yararlı olabilir – bunu her zaman bilmenizi istemeyebilir!

Destekleyici ve yakın aile ilişkileri, alkol ve diğer uyuşturucu kullanımı gibi riskli genç davranışları ve depresyon gibi sorunları azaltabilir. Ayrıca çocuğunuzun okula bağlı olma duygularını ve akademik olarak iyi yapma arzusunu artırabilirler.

Güçlü aile ilişkileri, çocuğunuzun iyi ayarlanmış, düşünceli ve şefkatli bir yetişkine dönüşmesine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Biliyor musun?
Sadece ailenin etrafında olmak, gençlerde daha az davranış problemiyle ilişkilidir. Bu durum çocuğunuzun odasındayken mutfakta olmak kadar basit olabilir, bu yüzden isterse sizinle gelip konuşabileceğini biliyor. Gençler, desteklemiyor olsalar bile, desteğin mevcut olduğunu bilmekten faydalanırlar.

Olumlu aile ilişkileri ipuçları oluşturma

Ailelerin birlikte yaptıkları sıradan, gündelik şeyler, gençlerle güçlü ilişkiler kurmaya ve sürdürmeye yardımcı olabilir. Bu ipuçları size ve ailenize yardımcı olabilir:

  • Düzenli aile yemekleri herkesin günleri hakkında ya da devam eden ya da yaklaşan ilginç şeyler hakkında sohbet etmesi için büyük bir şans. Eğer herkesi söz sahibi olmaya teşvik ederseniz, hiç kimse konuşmaya hazır olduklarını hissetmeyecektir. Ayrıca birçok aile TV davet edilmediğinde yemeklerin daha keyifli olduğunu düşünüyor!
  • Eğlenceli aile gezileri için zaman ayırmayı deneyin – Hepiniz sırayla aktivite seçebilirdiniz. Dinlendirici bir tatil ya da hafta sonu bir aile olarak birlikte beraberlik de inşa edebilirsiniz.
  • Bire bir zaman ergenlik çağındaki çocuğunuzla size birbirinizin şirketinden zevk alma şansı verir. Düşünceleri ve duyguları paylaşmak için de bir şans olabilir. Mümkünse, her ebeveynin çocuğunuzla bu zamanı geçirmesi için fırsatlar bulmaya çalışın.
  • Çocuğunuzun başarılarını kutlayın, hayal kırıklıklarını paylaşıyor ve hobilerine ilgi gösteriyor. Bunun büyük bir kısmını yapmak zorunda değilsiniz – bazen sadece çocuğunuzun spor ya da müzik çalmasını izlemek ya da ders dışı etkinliklere yönelmek meselesidir.
  • Aile gelenekleri, rutinler ve ritüeller size ve çocuğunuza düzenli tarihler ve özel zamanlar ayırmanıza yardımcı olabilir. Mesela birlikte bir film gecesi, belirli bir gecede en sevdiğiniz yemek veya yemek pişirme oturumu, öğleden sonra bir aile oyunu veya akşam yürüyüşü yapabilirsiniz.
  • Kabul hanehalkı sorumlulukları her yaştan çocuğa aile hayatına önemli bir katkıda bulundukları hissini verin. Bunlar ev işleri, alışveriş ya da ailenin yaşlı ya da genç üyelerine yardım etmek gibi şeyler olabilir.
  • Sınırlar ve sonuçlar gençlere güvenlik, yapı ve öngörülebilirlik duygusu verir. Üzerinde anlaşılan kurallar, çocuğunuzun ailenizde hangi standartların uygulandığını ve sınırları zorlarsa ne olacağını bilmesine yardımcı olur.
  • Sahip olmak aile toplantıları Sorunları çözmek için. Bunlar herkese duyulma şansı verir ve herkesin bir parçası olduğu bir çözüm bulmasına yardımcı olur.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu