Gençler

Gençlerde Risk Alma Durumu Nasıl Ele Alınır?

Risk almak, ergenliğin normal ve yaygın bir parçasıdır. Çocuğunuzun güvende kalmasına yardımcı olmak ve kendi kaygınızı hafifletmek için yapabileceğiniz şeyler vardır.


İçindekiler

Gençler neden risk alır?

Ebeveynler için stresli olsa da, ergenlik ve risk alma el ele gider. Bunun nedeni, gençlerin kendi sınırlarını ve yeteneklerini ve belirlediğiniz sınırları keşfetmeleri gerektiğidir. Bağımsız genç yetişkinler olma yollarının bir parçası. Gençlerin kendilerini kimliklerini geliştirmenin bir parçası olan bireyler olarak ifade etmeleri gerekir.

Ayrıca genç beyninin dürtü kontrolünden sorumlu kısımları yaklaşık 25 yaşına kadar tamamen olgunlaşmaz. Bu durum gençlerin sonuçları düşünmeden dürtüsel, duygusal kararlar alma olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Ve gençler akranları tarafından kabul görmek istiyorlar. Bazı gençler akran baskısı nedeniyle risk alır.

Ortak gençlik risk alma davranışı ebeveynlerin endişesine neden olabilecekler arasında şunlar vardır:

 • savaş
 • okulu asma
 • riskli cinsel davranış
 • alkol kullanımı
 • yasa dışı maddelerin kullanımı (çoğunlukla esrar)
 • tütün içmek
 • tehlikeli sürüş
 • izinsiz giriş veya vandalizm gibi yasa dışı faaliyetler

Risk almayı azaltmak

Normal olduğunu bilmek, gençlerin risk almayı daha kolay yaşamasını sağlamaz. Risk almayı sınırlamak ve çocuğunuzu daha güvenli tutmak için bazı fikirler:

 • Çocuğunuzun riski değerlendirmeyi öğrenmesine yardımcı olun. Başkalarının davranışları ve sonuçları hakkında konuşabilirsiniz (örneğin, filmlerde veya haberlerde). Çocuğunuza sonuçlarının ne olabileceğini düşündüklerini sorun. Emin değilseniz, fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Mesela “Hız yapmasaydı lisansını kaybetmezdi.”
 • Üzerinde anlaşmaya varılan bazı temel kurallar belirleyin çocuğunuzla. Ona, onu güvende tutmanın yollarını bulmak istediğinizi açıklayın. Kurallar ihlal edilirse sonuçların ne olması gerektiğine birlikte karar verin. Çocuğunuz büyüdükçe ve daha fazla sorumluluğa hazır olduğunu gösterdikçe esnek olmanız ve temel kuralları uyarlamanız gerekir.
 • Değerler hakkında konuşun – ne kadar erken o kadar iyi. Aileniz için neyin önemli olduğunu bilmek, çocuğunuzun sorumluluk duygusu ve kişisel değerler geliştirmesine yardımcı olacaktır.
 • Çocuğunuza bir göz atın. Kiminle ve nerede olduğunu bilmek, bazı risk alma davranışlarını önlemenize yardımcı olabilir.
 • İletişim hatlarını açık tutun. Çocuğunuzla bağlantıda kalmaya çalışın. Ebeveynlerle güçlü bağlantılar, gençlerin cinsel davranış riskini azaltır.
 • iyi bir rol model olun. Gençler, ebeveynlerinin davranışları ile yönlendirilir. Çocuğunuz sizi hızlandırmadan aşırı içme veya saldırgan davranışa kadar çifte standart uyguladığını görürse kurallarınıza uymayabilir.
 • Geniş bir sosyal ağı teşvik edin. Muhtemelen çocuğunuzun belirli bir kişi veya grupla arkadaş olmasını engelleyemezsiniz – ancak ona spor, topluluk veya aile etkinlikleri aracılığıyla başka arkadaşlar edinme şansı verebilirsiniz. Çocuğunuzun arkadaşlarını evinizde karşılayın – en azından nerede olduğunu bileceksiniz.
 • Gençlere bir çıkış yolu verin. Çocuğunuz uyum sağlaması için risk almak konusunda baskı hissediyorsa, güvenilirliğini kaybetmeden devre dışı bırakmanın yollarını düşünmesine yardımcı olabilirsiniz. Mesela arkadaşlarına sigara içmenin astım verdiğini söyleyebilirdi. Sinirlenmenizden endişe etmeden, alınması gerektiğinde size bir kısa mesaj gönderebileceğini bildirin.
  Çocuklarınıza Anlatabileceğiniz En Korkunç Hikayeler

“Güvenli” risk almayı teşvik etmek

Gençlerin kendileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve yeteneklerini test etmek için bazı riskler almaları gerekir. Çocuğunuzun risk alma eğilimlerini daha güvenli ve daha yapıcı faaliyetlere yönlendirmeyi deneyin. Kaya tırmanışı, dövüş sanatları, snowboard veya dağ bisikleti gibi adrenalin yüklü sporlar bolca heyecan verebilir. Bazı gençler drama veya yaratıcı sanatlarda sahne almanın “acele” sini sevdiklerini görebilirler.

Diğer bir strateji, gençlere bazı alanlarda özerklik ve bağımsızlık kazandırmaktır, böylece isyanlara başvurmadan özgürlüklerini keşfedebilirler. Özerklik, çocuğunuzun düşünme, hissetme, kararlar verme ve kendi başına hareket etme yeteneğidir.

Çocuğunuzun saç modeli, okul sonrası aktiviteler ve yatmadan önce kendi kararlarını vermesine izin verin.

Destek alma

Risk almak, ergenliğin oldukça normal bir parçasıdır ve çoğu genç bunu aşırıya çekmez.

Çocuğunuz zaman zaman sokağa çıkma yasağı dışında kalırsa, çok fazla endişelenmeyebilirsiniz. Fakat düzenli olarak alkol veya diğer uyuşturucuları kullanmak, kavga etmek veya yasaları çiğnemek gibi tehlikeli sonuçlara sahip olan şeyler yapıyorsa, yardım ve destek almayı düşünün. Ayrıca çocuğunuzun davranışının kendi kendini yok edeceğinden veya daha derin bir sorunun işareti olabileceğinden endişe duyuyorsanız yardım alın.

Risk alma konusunda çocuğunuzla konuşmakta zorlanıyorsanız, akraba veya güvenilir bir aile arkadaşınızdan konuyu açması istenebilir. Bazı gençler, ebeveynleri ile seks ve uyuşturucu kullanımı gibi hassas konular hakkında konuşmakta zorlanırlar. Fakat başka biriyle konuşmaya istekli olabilirler. Ayrıca çocuğunuzun okul danışmanından tavsiye isteyebilirsiniz.

Biliyor musun: Risk almak, gençlerin kendilerini öğrenmeleri için önemli bir yoldur. Paten parkında yeni numaralar denemek veya popüler olmayan bir görüşü ifade etmek gibi daha az ilgili davranışları içerebilir. Yaklaşık 15-16 yıl içinde zirve yapar ve erken yetişkinlik döneminde kuyruğa girme eğilimindedir.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu