Gençler

Çocuklarla Oynamak İçin En İyi Kelime Oyunu

Görme Kelime oyunları, ebeveynlerin çocuklarıyla oynaması gereken önemli oyunlardır. Görme Kelimeleri, herhangi bir okuma materyalinde yer alan basitçe yaygın kelimelerdir. ‘Yapıyor’, ‘Görüyor’, ‘Yapabilir’, ‘At’, ‘Büyük’ ​​ve ‘Git’ gibi kelimeler birkaç örnektir. Çocuklar kelimeleri tanımayı öğrendiklerinde, daha hızlı okuyup yazabilecekler. Fakat öğrenmek oldukça sıkıcı olabilir. Bu yüzden ebeveynlerin çocukları için öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek için çaba göstermesi gerekir. Bazı görme kelimeleri oyun fikirleri için okumaya devam edin.

Küçük Öğrenciniz için Sight Words Oyunları

İşte çocuklar için, küçüklerinizin profesyoneller gibi tüm görme kelimelerini telaffuz etmesini sağlayacak bazı görme kelime oyunları.

1. Asıl Görme Kelimeleri

Bu, çocuklar öğrenirken zıplatacak, okuyacak ve eğlenecek.

Nasıl Oynanır?

Birkaç flamalar, işaretçiler, bantlar ve bazı indeks kartları alın. Her dizin kartına bir kelime yazın. Ardından, her kartı bir yayınlayıcıya bantlamanız gerekecektir. Kapı aralığından başlayın ve odanın içinde ilerleyin. Daha ilginç hale getirmek için bunları farklı uzunluklarda bantlayabilirsiniz.

Ya kelimeyi yüksek sesle söyleyebilirsiniz ve çocuklarınızın doğru kelimeyi bulmak için tanımlamaları ve zıplamaları gerekecek ya da yakaladıkları kelimeyi yüksek sesle ve net bir şekilde telaffuz etmelerini sağlayabilirsiniz.

2. Karşıtlar Çekiyor

Bu oyun eğlencelidir, sadece çocuklarınıza görme sözcüklerini öğretmek için değil, aynı zamanda onlara zıt yönlerini de öğretmek için. Bu, anaokulları için biraz karmaşık olduğu için birinci sınıf görme kelime oyunlarından biridir.

Nasıl Oynanır?

Küçük kartlara birkaç kelime yazın. Destenizde her kelimenin tam tersi olduğundan emin olun. Kartları tek tek yerleştirmeye başlayın. Çocuklarınızın “çabuk!” Diye bağırması gerekecek zıtlardan biri diğerinin üzerine geldiğinde. Daha sonra her iki kelimeyi de okumalarını sağlayabilirsiniz.

3. Fener Sözleri

Bu oyun çok basittir ve en iyi hava karardıktan sonra oynanır.

Nasıl Oynanır?

Önce görme kelime bilgi kartları hazırlamanız ve bunları evin etrafına bantlamanız gerekecek. Hava karardıktan sonra, çocuklarınızı el feneri ile bir maceraya çıkarın. El feneriyle bilgi kartlarını bulmaya çalışarak evin etrafında dolaşın. Işık bir kelimeye konduğunda, çocuklarınızın kelimeyi okumasını sağlayın.

4. Kokmuş Peynir

Bu oyun oldukça eğlenceli ama biraz hazırlık gerektiriyor.

Nasıl Oynanır?

Sarı ve turuncu renkli kağıtlar almanız gerekecek. Hepsini üçgen şekillere ayırın ve ardından görme kelimelerini sarı kağıtlara yazın. Sarı üçgenler iyi peynirler, turuncu üçgenler ise kokmuş peynirlerdir. Tüm üçgenleri bir çantada saklayın. Çocuklarınızın körü körüne ellerini çantaya koyması ve bir üçgen çıkarması gerekecek. İyi peyniri alırlarsa, önce üçgenin üzerindeki kelimeyi okumaları ve ardından peyniri ellerinde tutmaları gerekecektir. Kokmuş bir peynir alırlarsa, tüm iyi peynirlerini geri vermek zorundadırlar.

  Çocuk Odası İçin Basit ve Eşsiz Dekorasyon Fikri

Oyun bir zamanlayıcı ile oynanmalıdır. Zamanlayıcı kapandığında, en yüksek sayıda iyi peynire sahip olan çocuk kazanır!

5. Bilgi Kartlarını Gizle ve Ara

Birkaç görsel kelime bilgi kartına ve bunlarla birlikte gelen bazı resimlere ihtiyacınız olacak. Eğlenceli ve kolay olan bu oyun, çocukları bir süre eğlendirebilir.

Nasıl Oynanır?

Her bir bilgi kartının altındaki resimleri saklayın ve çocuklarınızın onları aramasını sağlayın. Onları bulmanın tek yolu önce kelimeyi okumaktır. Kelime doğru bir şekilde okunduktan sonra, çocuklarınız onu ters çevirebilir ve resmi görebilir veya elde edebilir.

6. Krepleri Döndürmek

Çocuklar bir şeyleri değiştirmeyi severler, bu yüzden bu oynamak için oldukça ilginç bir oyun olmalı. Bu oyun aynı zamanda teslimat kutularınızı kullanmanın harika bir yoludur.

Nasıl oynanır?

Kutulardan küçük daireler kesin ve ardından her daireye bir görme kelimesi yazın. Bunları, yazılı kısımları aşağıdaki yüzeye bakacak şekilde masaya veya zemine yerleştirin. Sonra, çocuklara her krepleri çevirmelerini sağlayın. Her gözleme ters çevrildiğinde, kelime yüksek sesle okunmalıdır.

7. Hafıza

Bu, bir kart oyununa benzeyen başka bir görme kelime oyunudur.

Nasıl oynanır?

Kartları bir masaya yayın (kelime tarafı aşağı gelecek şekilde). O zaman çocukların bir seferde iki kart çevirmesini sağlayabilirsiniz. Bir seferde iki kartı sırayla çevirebilirler. Bir çift bulduklarında, onu okuyabilmelidirler. Eğer başarırlarsa çifti alabilirler. Değilse, ters çevirip tekrar denemeleri gerekir. En çok çift alan kazanır.

8. Duyusal Kelime Avı

Çocuklarınız duyusal oyunu seviyorsa, bu oyun onlara görme sözcüklerini öğretmenin gerçekten harika bir yolu olacaktır.

Nasıl Oynanır?

Duyusal fasulye, pirinç veya kum dolu bir küvete gömebileceğiniz birkaç mektup alın. Başka bir şeyiniz yoksa harf mıknatıslarını kullanabilirsiniz. Daha sonra çocukların okuma seviyesine bağlı olarak bazı kartlara birkaç kelime yazarsınız. Daha sonra, her bir kartı okuma alıştırması yapın ve duyusal fasulye, pirinç veya kumla birlikte küvetteki alfabeleri araştırın ve kelimeyi oluşturun.

9. Kelime Topunu Atın

Çocuklarınız okuyabilir ya da okuyamaz, bu oyunu çocuklarınızın belirli kelimelerin nasıl göründüğüne alışması için yine de kullanabilirsiniz.

Nasıl Oynanır?

Farklı renklerde bir plaj topu alın. Topun üzerindeki tüm görme kelimelerini yazın. Topla pas veya yakalama oynayın. Çocuklarınızın topu yakaladıklarında kendilerine bakan belirli bir renkteki kelimeyi veya kelimeleri okumasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarınız henüz okumuyorsa, her zaman bir kelimeyi göstermelerini sağlayabilir ve kelimeye bakıp sizden sonra tekrar etmelerini sağlayarak onu okuyabilirsiniz.

10. Popsicle Kelime Bulmaca

Çocuklarınız bunu yaparken size katılabilir.

  Çocuklar İçin Hikaye Anlatma

Nasıl Oynanır?

Çocuklarınız aynı renkteki iki buzlu şeker çubuğunu boyayarak size yardımcı olabilir. Daha sonra onları düz bir şekilde yatırarak birleştirebilirsiniz. Bu şekilde görme sözcüğünü yazıp çubukları ayırdığınızda, sözcüğün üst yarısı bir buzlu şeker çubuğunda ve alt yarısı diğerinde olur. Her şeyi karıştırdığınızda, tüm kelimeyi elde etmek için çocuklarınızın eşleşen buzlu şeker çubuklarını bulması gerekecek. Çiftleri bulduktan sonra onları bir araya getirin ve çocuklarınızın okumasını sağlayın.

11. Görme Kelime Kupası İstifleme Yarışması

Bu, çocuklarla oynamak için eğlenceli bir görme kelime aktivitesidir.

Nasıl Oynanır?

Bir deste kağıt bardak alın ve alt tarafa görme sözcüklerini yazın. Düşmeden önce çocukların piramidi ne kadar yükseğe dizebileceklerini görün. Çocuklarınız fincandaki kelimeyi okuduğunda, istiflenecek bardağı alırlar. Çocuklar için daha eğlenceli ve zorlu hale getirmek için bir zaman sınırı belirleyebilirsiniz.

12. Muffin Tepsisi Sight Words

Bu, anaokulu çocukları için eğlenceli görme kelime oyunlarından biridir.

Nasıl Oynanır?

Kağıt muffin kaplarından birkaç tane alın ve her bir bardağa bir şeyler yazın. Bunları bir çörek tepsisine koyun ve çocuklarınıza bir şişe kapağı verin. Muffin tepsisine bir şeyler atsınlar. Şişe kapağı hangi bardağa konursa konsun, yüksek sesle okunmalıdır.

13. Görme Kelime Bingo

Bunu çocuklarınız için daha eğlenceli hale getirmek için tüm aile katılabilir.

Nasıl Oynanır?

Bir kağıt parçası üzerine on beş ızgara (5×3) yapın ve bazılarını boş bırakarak bazılarına birkaç kelime yazın. Kelimeler, çocuklarınızın okuma becerilerine uygun olmalıdır. Kelimeleri yüksek sesle okuyun ve tombala almaya çalışın. Çocuklarınız söylenen kelimeleri eşleştirmeye çalışırken daha iyi öğrenecekler.

14. Sihirli Görüş Kelimeleri

Bu biraz sanatsal bir eğlence olacak. Fakat çocuklarınızın kelimeleri renkli bir şekilde tanımayı öğrenmelerini sağlayacak.

Nasıl Oynanır?

Büyük beyaz renkli bir karton veya poster panosu alın. Beyaz bir mum boya ile kağıda farklı görme sözcükleri yazın. O zaman çocuklarınızın grafikte sulu boya kullanmasını sağlayın. Farklı kelimeler kendilerini gösterecek ve çocuklar ortaya çıkan kelimeleri okuyabilecek.

15. Kelime Yakalama

Bu öğrenme yöntemi, hiçbir şey öğrenmek için hareketsiz kalamayan çocuklar için harikadır.

Nasıl Oynanır?

En az on küçük top alın. Tenis topları veya ping pong topları olabilirler. Üzerine yazılabilecek küçük bir kağıt veya kağıt bant alın ve her topun üzerine bir kelime yapıştırın. Yakalama oyunu oynayın. Çocuklarınız bir topu yakaladığında, okumalarını sağlayın.

Çocuklar zekidir ama kolayca sıkılırlar. Bu görme kelime oyunları, temel bilgileri iyi öğrenmelerine yardımcı olacak ve ayrıca hayatlarının geri kalanında yanlarında taşıyacakları harika anılar oluşturacak.

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklar İçin İlginç Kelime Oyunları
Çocuklar İçin Oyun ve Aktiviteler Yazma
Çocuklar İçin İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Oyunlar

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu