Eğitim

Çocukların Ebeveynlerini İzleyerek Aşk Hakkında Öğrendikleri Şeyler

Çocuklar her zaman izliyor ve dinliyor. Sünger gibidirler, sürekli olarak ebeveynlerinin davranışlarını emerler. Çocuklar ebeveynlerine hayranlıkla bakarlar ve evde gördükleri davranışları normal olarak görme eğilimindedirler. Bu yüzden partnerinizle etkileşim biçiminiz, çocuğunuzun kişiliği ve hayata bakış açısı üzerinde, özellikle de aşk kavramına bakışı üzerinde ince ama uzun süreli bir izlenim bırakır.

İçindekiler

Evlilik İlişkiniz Çocuğunuzun Yetiştirilmesini Nasıl Şekillendiriyor?

Bazı insanlar eşlerine olan sevgilerini ve şefkatlerini kayınpederlerinin ve çocuklarının önünde göstermekten çekinirken, bazıları da aynı fikirden utanabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, ebeveynlerini izleyerek ilk öğretmenleri gibi büyürler – evet, ebeveynleri! İşte bir çocuğun ebeveynlerinden öğrenebileceği sevgi ve ilişkilerin farklı yönleri.

1. Sevgi Gösterisi

Bazı ailelerde, diğer fiziksel temas biçimlerini açıkça kucaklamak ve başlatmak normaldir. Bu tür ailelerde yetişen çocuklar, bu yüzden sevgi jestleri sergileme konusunda çok açık fikirli olabilirler ve arkadaşlarıyla kolayca anlaşabilirler.

Muhafazakar ailelerde büyüyenler, duygularını utangaç hissetmeden ifade etmekte zorlanırlar.

2. Bağışlama

Yüksek sesle tartışan, çığlık atan ve birbirlerine bir şeyler fırlatan ebeveynler çocuklarına bu tarz agresif jestlerin sevgiyi ifade etmenin iyi bir yolu olduğunu öğretiyor olabilir.

Oysa bir çocuk, ebeveynlerinin eylemleri için birbirlerini affettiğini görürse, ilişkilerine değer vermesi ve hatalı olduğunda özür dilemesi muhtemeldir.

3. İletişim

Her iki partner de diğerinin gününün nasıl geçtiğini bilmekle ilgileniyorsa, çocuk sevginin büyümesi için iletişimin gerekli olduğunu anlar. Daha sonra daha iletişimsel, kibar ve dürüst olma eğilimindedir.

Her iki ebeveyn arasında iletişim eksikliği olması durumunda, çocuk duygularını dile getirmenin ne kadar önemli olduğunu anlayamayabilir ve duygularını partnerine veya arkadaşlarına ifade etmekte tereddüt ederek büyüyebilir.

4. Saygı ve Destek

Anne-baba saygı gösterir ve birbirlerine destek olurlarsa, çocuk sevgiyle saygının geldiğini anlayabilir.

  Çocuklar İçin 12 Yenilikçi Ceza Fikri

Bununla birlikte bir partner sürekli olarak diğerinin davranışını değiştirmeye çalışıyorsa, insanlara oldukları gibi sevgi geliştirmeyi zor bulabilir ve her zaman onlarda hatalar bulur.

5. Fiziksel ve Duygusal Yakınlık

Eğer her iki partner de ara sıra bir ‘zamana’ öncelik verirse, çocuk muhtemelen iki kişi birbirinden biraz zaman ayırdığında sevginin zayıflamadığını anlayacaktır.

İlaveten ebeveynler her zaman birbirleriyle bir şeyler yapma ihtiyacı hissederlerse ve arkadaşlarıyla (ve kendi hayatlarındaki diğer insanlarla daha az zaman harcarlarsa), çocuk sevginin var olması için fiziksel yakınlığın gerekli olduğunu hissederek büyüyebilir. .

6. Güven

Evlilik ilişkinizde karşılıklı güveni ifade ederseniz, çocuk bunu anlayacak ve fazla düşünmeden ve korkmadan insanlara güvenmeyi kolay bulacaktır.

İlaveten ebeveynlerinin istikrarlı bir ilişkiden hoşlanmadığını hisseden bir çocuk, “Herkes kötü!” Diye düşünebilir ve eşinden bir şeyler saklama ihtiyacıyla büyüyebilir, bu da sonu bir ilişkinin işaretidir.

7. Paylaşım ve Ekip Çalışması

Bazı aileler, erkek eşin ev işlerini paylaşmasını uygun görmez ve bu tarz davranışlara kaşlarını çatabilir. Buna göre çocuk, egosunun sevgiden daha önemli olduğunu öğrenebilir.

İlaveten ev işlerini paylaşan ebeveynler, güçlü bir eşitlik mesajı gönderiyor olabilir. Bu sadece ev işleri için geçerli değildir; her iki ortak da birbirlerinin görevlerine ve günlük işlerine saygı göstermeli ve mümkün olduğunca birbirlerine yardım etmelidir.

Söylediği gibi, “Bir çocuk ne öğrettiğinizden çok kim olduğunuzu öğrenir.” Kişiliği, ebeveynlerinin birbirine nasıl davrandığını görerek şekillenir. Çocuğunuz sizin ve eşinizin bir yansımasıdır; doğru ayna olduğunuzdan emin olun.

Ayrıca Okuyun:

Erken Çocukluk Gelişiminde Ebeveynlerin Rolü
Çocuğun Gelişiminde Ailenin Rolü
Çocuğunuza Öğretilecek Hayat Dersleri ve Değerler

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu