Bebekler

Çocuklarda Erken Müzik Yeteneği Testi

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda müzik yeteneğinin belirtileri nadiren uzun süre gizli kalabilir. Müzik dinledikleri ya da en sevdikleri şarkıları dans ettikleri şekillerde, gelecekteki müzik dehalarını ele veren işaretler çoktur. İşte hayatınızdaki küçük çocuklarda da müzik yeteneğini nasıl ölçeceğiniz.

Normalde küçük çocuklar en sevdikleri notaları duyduklarında zıplamayı ve bacaklarını sallamayı severler. “Dört Küçük Maymun” gibi kendi tür müziklerini duyar duymaz, ayak parmaklarına vurduklarını veya kendilerini tatlı bir şekilde salladıklarını göreceksiniz. Fakat müziğe daha az eğilimli çocuklar kısa sürede tempolarını kaybederler. Onların yarı yolda durduğunu, başkalarına çarptığını veya dans adına komik hareketler yaptığını göreceksiniz. Müziğe meyilli olanlar farklı, tamamen müzikal açıdan ilgi çekici bir tavır sergileyecekler. Öyleyse tencere tava dövmekten çok hoşlanan küçük veledinin gelecekteki bir rock yıldızı olacağını nasıl anlarsın? Bir göz at.

İçindekiler

Müzikal Yetenekli Yeni Yürümeye Başlayan Çocukların En İyi İşaretleri

 • Ritmik Hareketlerin Varlığı

  Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun dans adımlarındaki ritmik hareketleri izleyin. Müzikal olarak gelişmiş çocuklar zamanla müziğe sallanır, ayak parmaklarına doğru şekilde vurur ve bazı doğru hareketler yapar. Çoğu durumda, müziği seven çocuklar bir tefe dokunur veya doğal olarak davul çalar. Bu yetenekler genellikle 3 yaşından önce gösterilir;

 • Seslerin Farkındalığı

  Özellikle çevresinde duyduğu her şeyle ilgili konularda çocuğunuzun konuşmasını dikkatlice dinlemelisiniz. Uzmanlara göre, yeni yürümeye başlayan çocukların müzik yeteneği, büyük ölçüde diğer çocukların seslerinden, akan sulardan, gürültülü arabalardan, arabanızın stereosundan gelen müzikten vb. haberdar olmaları şeklinde değerlendirilebilir.

 • Tune dışında olanı yakalamak

  Yeni yürümeye başlayan çocuklarda müzikal yeteneğin en önemli işaretlerinden biri, akort dışı çalınan müziği fark etmesi mi? Seçtiği bir şarkıyı çalmayı deneyin ve melodisinde veya melodisinde hata yapın. Küçük çocuğunuz müzikal olarak yetenekliyse, bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder. Ayrıca bu tarz çocuklar şarkıları kolayca yakalayacak ve muhtemelen daha önce duyulan müzik aletlerinin seslerini akortlu bir şekilde taklit edecekler.

 • Beats and Melody’nin Yeniden Üretimi

  16 aylık çocuğunuzu enstrüman çalmaya teşvik etmek iyi bir fikirdir. Mesela bir klavye veya piyano çalmayı deneyin ve bir vuruş mu yoksa melodi mi üretebildiğini görün. Tamamen orijinal veya duyduklarına yakın bir şey duyduğunuzda şaşırabilirsiniz!

 • Bir Müzik Uzmanı Tarafından Olumlu Değerlendirmeler

  16 aylık çocuklarda müzik yeteneği en iyi şekilde bir müzik öğretmeni veya profesyonel tarafından değerlendirilebilir ve geliştirilebilir. Dolayısıyla, bir müzik programı olan bir okulun yakınında ikamet ediyorsanız, çocuğunuzun müzik yeteneğinde gözünüze çarpandan daha fazlası olup olmadığını öğrenin.

  DIY Play-Doh Kelebek

Unutmayın, eğer bebeğiniz özellikle yetenekliyse, onu her zaman yapılandırılmış müzik derslerine kaydedebilirsiniz. Zamanında üstün yetenekli çocukları destekleyen bir okula da başvurabilir.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu