Çocuklar

Çocuklara Makas Nasıl Kullanılacağını Öğretmek

Okul öncesi çocuklar için kesme becerileri, onları koordinasyon becerilerini yazmaya ve geliştirmeye hazırladıkları için önemli bir gelişim kilometre taşıdır. Ayrıca makası doğru kullanmayı öğrenen küçükler, zanaat faaliyetlerine daha iyi hazırlanır. İşte çocuğunuza makas becerilerini öğretmenin bazı kolay yolları.

Okul öncesi çağındaki bir çocuğun minik elleri makas becerilerinde ustalaşmak için zamana ve yardıma ihtiyaç duyar. Okul öncesi dostu makas en çok 3 yaşındaki çocuklar için kullanılır, böylece okula başladıklarında uygun makas kullanmayı öğrenirler. Makası çocuğunuza tanıtırken, ona makas tutmak için işaret parmağını, orta parmağını ve başparmağını nasıl kullanması gerektiğini göstererek başlayın.

Bir Çocuğa Makasla Kesmeyi Öğretme

1. Okul Öncesi Çocuklar İçin Makas Güvenliği

Ebeveynler bu gelişim kilometre taşını öğretmeye başlamadan önce, onlarla bazı güvenlik kuralları belirlemelidir. Çocuğunuza bir makası nasıl doğru tutacağını gösterin. Makasını size dönük olarak kapalı metal bıçaklarla verin ve başparmağını bir halka, işaret parmağı ve orta parmağını diğerinde birleştirmesini isteyin. Çocuğunuza, onlarla birlikte koşmaması gerektiğini ve bıçakları kapattıktan sonra aleti her zaman belirlenen yerine koyması gerektiğini açıkça belirtin.

2. Kademeli İlerleme

Çocuğunuzun makasını düzgün bir şekilde tuttuğundan emin olduktan sonra, kalın ve geniş bir çizgi boyunca bir parça kağıt kesmesini isteyin. Bundan sonra, okul öncesi çocukların kesmesi için şekiller verebilirsiniz. Önce kesmesi için daha büyük şekiller verin ve şekillerin boyutunu yavaşça küçültün. Okul öncesi çocuklar dayanıksız kağıtları kesmekte zorlanacaklarından, kağıdın yeterince sağlam olmasına bakın. Çocuğunuz kesmeye başladığında, el tercihine dikkat edin; Sağ el hakimiyeti varsa, kağıdı tutmak için sol elini kullanması için onu cesaretlendirin.

  Çocuklar İçin Jimnastik - Yararları, Riskleri ve Aktiviteleri

3. Gelişmiş Teknikler

Çocuğunuz makas kesme becerilerini oldukça geliştirdikten sonra, ona basit elle kesme tekniklerini, katlanmış kağıtları kesme yöntemlerini vb. tanıtın. Çocuğunuz keserken ellerini kullanmayı öğrendikten sonra, artık makası ile manevra yapmaya çalışmayacaktır. Tepe taklak. Karıştırma hareketlerinizi gözlemleyerek, kesmesi gereken kağıdı kontrol etmeyi de öğrenecektir.

4. Okul Öncesi Çocuklar İçin İlginç Kağıt Kesme Faaliyetleri

Yılan dilimleme, saçaklar ve kolajlar, çocuğunuzun kesmeye olan ilgisini korumaya yardımcı olacaktır. Çocuklar da oyun hamurunu kesmekten hoşlanırlar. Oyun hamurunu kullanarak bir yılan yapın ve çocuğunuzun onu dilimleyerek eğlenmesine izin verin. Çocuğunuza renkli kağıtlar verin ve saçaklar yaratmasını isteyin. Gazete veya dergilerden eski resimler alın ve bir kolaj yapmak için bunları kesin. Her zaman, çocuklar için kırılmalardan ve kesilmelerden kaçınmak için makas güvenliğini sağlayın.

5. Uyarlanabilir Makas

Tüm çabalarınıza rağmen, çocuğunuz hala bir çift makası düzgün bir şekilde tutamıyor veya kullanamıyorsa, ona uyarlamalı bir makas verin. Okul öncesi çocuklar, kağıtları keserken bu özel makasları kontrol etmeyi kolay bulurlar. Tutulması ve açılıp kapanması çok daha kolaydır. Çocuklar için de makas güvenlik kuralları sağlarlar.

Unutmayın, çocuklara makas kullanmayı öğretmek çok fazla pratik gerektirir. Çocuklarda makas becerilerini geliştirmenin başka kolay bir yolu var mı? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu