Çocuklar

Çocuklara Kendisine ve Kendisine Zamirleri Nasıl Öğretilir?

Artık çocuğunuz durmaksızın konuşmaya başladığına göre, ona dili doğru konuşmayla ilgili eğlenceli şeyler öğretmenin zamanı geldi. “O” ve “o” kelimelerinin cinsiyet tanımlayan temel zamirlerini anlaması kolaydır ve dilbilgisi yolculuğuna harika bir vuruş başlar.

Çocuğunuzun bir erkek ve bir kız arasındaki farkı görsel ve zihinsel olarak anlaması önemlidir. Bunu kitaplardaki resimleri kullanarak ve gerçek hayattaki insanları işaret ederek ve çocuğunuzdan size kız mı erkek mi olduğunu söylemesini isteyerek yapabilirsiniz. Bonus ipucu – araştırmalar çizgi film karakterlerinin burada gerçekten iyi çalıştığını kanıtladı!

1. Zamirleri Çok Kısa Cümlelerde Kullanmasını Öğretin

Artık çocuğunuz bir erkek ve bir kız arasındaki farkı bildiğine göre, onlar için sırasıyla “o” ve “o” zamirleri arasındaki ilişkiyi kurmaya çalışın. Bunu günlük konuşma ve aktivite süresinin bir parçası olarak yapabilirsiniz. Mesela resim kitabındaki iki karakteri işaret edin. bir erkek ve bir kız. Şimdi içtiği çorba kasesini göster. Peki çorbayı kim paylaşmak ister? Ya “o” ya da “o” yapar.

2. O ve O’nu Basit Fiillerle Kullanın

Bu zamirleri eylem halinde görmek, çocuğunuzun bunları kullanmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bu uygulama için kullanabileceğiniz bir dizi basit fiil vardır; yemek, yürümek, şarkı söylemek, dans etmek vb. söz konusu şeyleri yapan birini gördüğünüzde, “O yiyor” veya “Dans ediyor” gibi basit cümleler kurun. Aynı şey kitaplar aracılığıyla da yapılabilir. Çocuğunuz yakında farkı anlayabilecek ve bu tarz cümleleri kendisi kullanmaya başlayacaktır.

3. Zamirleri Günlük Konuşmada Kullanmaya Başlayın

Son olarak, artık çocuklarınız tüm konsepti daha iyi anladığına göre, onu normal konuşmada kullanmaya başlama zamanı! Parktayken, aileyle tanışırken veya alışveriş merkezindeyken bu zamirleri her zaman deneyin ve kullanın. “Ne yiyor?” Gibi sorular sorun “o” veya “Dondurma salonunda o kişi için onu kullanmalı mıyız?”

  Fiziksel Aktivitede Yaralanmaları Önleme

4. Yanlışsa Çocuğunuzu Düzeltin

Çocuğunuz, en başından itibaren kesinlikle yapacağı gibi hatalar yaparsa, bunları açık bir şekilde düzeltin. Mesela cümlesini ona doğru zamirle tekrarlayın. Ya da ona zamirlerle doğru olanı kullanmayı unuttuğunda ona yardım edeceğinizi söyleyin. Bu şekilde seni bir arkadaş olarak görecek ve her şey çok daha eğlenceli olacak! Lütfen “onun” ve “onun” gibi sahiplenici varyasyonların çocuğunuz için “o” konusunda ustalaşıncaya kadar hala çok karmaşık olduğunu unutmayın.
Bu yüzden onu bu aşamada zorlamayın.

Zamirleri öğretme ve öğrenme süreci, uzun da olsa eğlenceli bir egzersiz olabilir. Çocuğunuz hala dilin birçok yönüyle uzlaşmayı öğreniyor. Sadece sabırlı olun, pratik yapmaya devam edin ve ikinizin de harika bir iş çıkardığını unutmayın!

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu