Çocuklar

6 Yaşındaki Çocuklar İçin En İyi Etkinlik

Bir çocuk her zaman bir öğrenme modundadır. Fakat altıya ulaştığında zirve yapar. Bu noktada bilişsel veya duygusal beceriler kazandıracak oyunlar veya etkinlikler sunmanın zamanı geldi. İşte deneyebileceğiniz bazı aktiviteler.

Öğrenme aktiviteleri

6 yaş hassas ama yeni şeyleri kavramak için olgunlaşmış. Onlara 6 yaşındakiler için aşağıdaki en verimli eğitim etkinliklerini öğretin.

1. Yeni Kelimeler Yaratmak

Kelimeler her zaman eğlencelidir ve doğru kullanılırlarsa çocuğunuza çok şey öğretmek için kullanılabilirler.

Nasıl yapılır?

3 harften oluşan küçük kelimeler içeren bazı kartlar hazırlayın. Çocuğunuzdan aynı harflere sahip yeni kelimeler bulmasını isteyin.

Ne Öğretiyor?

Çocuğunuz şimdi yeni kelimeler öğreniyor. Bu yüzden yazımları ezberlemesine ve kendi sözlerini bulmasına yardımcı olacaktır.

2. Ayna

Oyun sadece bir ayna gerektiriyor, başka hiçbir şey gerektirmiyor. Olabildiğince basit.

Nasıl yapılır?

Oyun çok fazla taklit gerektiriyor. Aynanın önünde bir şey yapın ve çocuğunuzdan onu taklit etmesini isteyin.

Ne Öğretiyor?

Oyun, motor becerilerini geliştirmek için mükemmel. Taklit etme eylemi, kemiklerini ve motor becerilerini geliştirmenin yanı sıra ona hızlı yanıtlar vermeyi öğretir.

3. Okurken Tartışın

Küçük bir geçmiş kontrolü çocuğunuza her zaman fayda sağlayabilir ve işleri daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Bu durum 6 yaşındakiler için çok iyi bir okuma etkinliği.

Nasıl yapılır?

Onun ilgisini çekecek hikayeler veya şeyler okuyun. Çocuğunuza sorular sormaya devam edin veya eğer bir şeyler bulurlarsa, açıklığa kavuşturmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Ne Öğretiyor?

Süreç onu meraklandırırdı. Bir şeyleri hayal etmesini sağlar ve ne kadar çok olursa o kadar iyidir. Konuyu sağlam bir şekilde anlamalarına yardımcı olur.

4. Bilmeceler

Bilmeceler, biriyle konuşmanın eğlenceli bir yoludur. Çocuğunuzun nişanlanması için her zaman kendi bilmecelerinizi yaratabilirsiniz.

Nasıl yapılır?

Daha basit ve normal olanlarla başlayın. Bu çocuğunuzu meraklandıracak ve cevabı alırsa sevinecektir. Kendi bilmecelerinizi yapın ve çocuğunuzdan biraz yeni yapmasını isteyin.

Ne Öğretiyor?

Bu aktivite beyni kızdırır ve çocuğunuzun beynini çalıştırarak farklı bir şekilde düşünmesini sağlar.

5. Hikayeyi Bitir

Her zaman çocuğunuzdan hikayeyi bitirmesini isteyebilirsiniz. Bu durum 6 yaşındaki çocuğunuzu yazma faaliyetlerine dahil etmenin iyi bir yoludur.

Nasıl yapılır?

Doğaçlama bir hikaye oluşturun ve ortada durun. Sonra çocuğunuzdan sonunu yazmasını isteyin.

Ne Öğretiyor?

Bu eğlenceli bir aktivite olacak. Çocuğunuzun hikaye için mükemmel bir son hayal etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca yazma becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

  Çok Fazla Teknoloji ve Oyun Yok!

Sanat ve Zanaat Faaliyetleri

Sanat ve el sanatları etkinlikleri, çocuklarınıza sağlam bir temel oluşturacak şeyleri öğretmenin her zaman eğlenceli bir yoludur. Aşağıda 6 yaşındakiler için bazı yaratıcı etkinlikler yer almaktadır.

1. Rüzgar Gülü ile oynayın

Yapılması basit bir şey. Fakat çocuğunuz bu aktiviteden çok keyif alacaktır.

Nasıl yapılır?

Bir kağıt, bir makas, tercihen kapaklı bir kağıt bardak, bir ucunda silgi olan bir kurşun kalem, birkaç çakıl taşı, bir saman, biraz tutkal ve bir pusulaya ihtiyacınız var.

Büyük bir kağıt parçasından bir kare ve bir üçgen kesin. Ardından pipeti her iki ucundan da kesin. Üçgen parçayı bir ucuna ve diğer ucuna ekleyin ve kareyi tutkalla sabitleyin. Sabit hale getirmek için bardağa biraz çakıl taşı koyun ve ardından kapağı kapatın. Kalemi, silgi tarafı dışarıda olacak şekilde içine yerleştirin. Pipeti, lastik uçtan uzak duracak şekilde kauçuğun üstüne bir iğne ile sabitleyin. Şimdi, yanında bir pusula ile rüzgarda dışarı çıkarın. Çocuğunuzun rüzgarın yönünü not etmesine izin verin.

Ne Öğretiyor?

Rüzgârın harekete nasıl neden olabileceğini öğretirken çocuğunuza zanaata maruz kalma sağlayabilir.

2. Origami

Japon sanatının bu eski formu hem zarif hem de yaratıcıdır.

Nasıl yapılır?

Her zaman bir set satın alabilir veya gazeteden kare parçaları kesip renklendirebilirsiniz. Sonra çocuğunuza nasıl küçük kurbağa veya tavşan yapılacağını gösterin.

Ne Öğretiyor?

Bu küçük oyun çocuğunuzun bağımlılığını koruyacak ve onun yaratıcılığını keşfetmesine izin verecektir.

3. Hikayeleri Harekete Geçirin

Çocuğunuza yeni hikayeler öğretmenin eğlenceli bir yolu.

Nasıl yapılır?

Çocuğunuzun en sevdiğiniz hikayesini alın ve içindeki karakterleri oynayın. Ondan kendi diyaloglarını yazmasını ve sonra harekete geçmesini isteyin. Bunu her zaman aile üyelerinizin önünde yapabilirsiniz.

Ne Öğretiyor?

Bu, oyunculuk becerilerini geliştirecek ve karakterlere dahil olmalarına yardımcı olacaktır. Onlara farklı bir bakış açısı verecek ve başkalarının önünde performans gösterme korkusunun üstesinden gelmelerine yardımcı olacaktır.

4. Çizim

Renkler her zaman çocuklarınızı heyecanlandırabilir.

Nasıl yapılır?

Sadece biraz kağıt, kurşun kalem, lastik ve renge ihtiyacınız var. Her zaman renklendirmek için resim içeren bazı kitaplar da alabilirsiniz.

Ne Öğretiyor?

Çocuğunuzun fantezilerine renk katmasına yardımcı olmanın yaratıcı bir yoludur. Doğası gereği daha ilkel olduğu için, çocuğunuzun olayları dakikalarca fark etmesine yardımcı olacaktır.

5. Temel Pişirme

Çocuklarınızı mutfağa dahil etmek, başlamak için eğlenceli olacaktır. Ortalığı karıştırabilirler ama daha fazlasını öğrenecekler.

Nasıl yapılır?

Gözleme çevirme veya çırpılmış yumurta yapma gibi temel bilgilerle başlayın. Bunun içerdiği adımları tartışın ve onlara ölçüm sanatını öğretin. Yavaş yavaş, küçük atıştırmalıklara not verebilirsiniz.

Ne Öğretiyor?

Onları sorumlu yapacak ve bağımsız olma becerilerini kazandıracaktır. Mutfakta yaptıklarınıza saygı göstermeye başlayacaklar.

Kapalı alan aktiviteleri

Onları çeşitli iç mekan aktivitelerine dahil ederseniz, işleri kendi başlarına düzenlemeyi çabucak öğreneceklerdir. Bu 6 yaşındaki çocuğun bilişsel gelişim etkinlikleriyle ilgilenmelerini sağlayın.

1. LEGO

Başlamak için iyi bir aktivite LEGO’dur. Evde 6 yaşındakiler için en güzel aktivitelerden biridir.

Nasıl yapılır?

LEGO bloklarıyla oynamak eğlencelidir. Bu durum çocuğunuza meydan okuyacak ve hayal gücünü kullanması için onu kışkırtacaktır. Ona olabildiğince az rehberlik edin.

Ne Öğretiyor?

Oyun, çocukların şekilleri ve hassasiyeti anlamalarına yardımcı olur. Bu aynı zamanda rasyonel düşünmeye başlayacakları tartışmalara da yol açabilir.

2. Hazine Avı

Çocuğunuzu heyecanlandırabilecek son derece motive edici bir oyundur.

  Çocuklar İçin Eğlenceli ve Kolay Kart Oyunu

Nasıl yapılır?

Evin içinde bir yerde bir nesneyi veya bir ödülü saklayın ve onun için ipuçları bırakın. İpuçlarını kendi başına çözmesine izin verin.

Ne Öğretiyor?

Çocuğunuz, bir sorunu çözmek için odaklanmayı ve ayrıntılara dikkat etmeyi öğreneceksiniz.

3. Kart Yapın

Her durumda, çocuğunuzdan bir kart yapmasını isteyin.

Nasıl yapılır?

Sadece kağıda ve bazı renklere ihtiyacınız var. Eğer çocuk isterse, pırıltılar ve başka şeyler ekleyebilir.

Ne Öğretiyor?

Birisi için kart yapmak bir dernek oluşturur. Çocuğunuz fırsatların değerini öğrenecek ve kültürel olarak onu zenginleştirecektir.

4. Günlük Yazma

Çocuklardan her gün günlük tutmalarını isteyin.

Nasıl yapılır?

Çocuğunuza, günlerce yazabileceği geniş alan sağlayan sayfaların bulunduğu güzel bir günlük satın alın.

Ne Öğretiyor?

Günlük kişisel eşyalarını dışarı atmasına yardım ederdi. Aynı zamanda onu daha empatik hale getirebilir. Olayları yakından fark etmeye ve ayrıntılı olarak hissetmeye başlayacaktır.

5. Şut ve Merdiven

Bu Hint oyunu, çocuğunuzun sıkıcı günlerini neşeli hale getirmenize yardımcı olabilir.

Nasıl yapılır?

Bir oluk ve merdiven tahta oyunu satın alın ve oyunu çocuğunuzla oynayın.

Ne Öğretiyor?

Bu oyun, çocuğunuza olasılık ve şans hakkında bilgi vermenin mükemmel bir yoludur.

Açık Hava Aktiviteleri

Çocuğunuzu evin içinde boks yapmak işe yaramaz. Dışarıda işlerin nasıl yürüdüğünü anlamasına izin vermenin zamanı geldi.

1. Hayvanat Bahçesi ve Müzeyi ziyaret edin

Bu açık hava etkinliği onun hayal gücünü açabilir.

Nasıl yapılır?

Çocuğunuzla birlikte bu yerleri ziyaret edin ve ona hayvanat bahçesindeki hayvanlar veya müzedeki tarihi eserler hakkında büyüleyici hikayeler anlatın.

Ne Öğretiyor?

Bu, çocuğunuza geçmişi ve mirası öğretir ve aynı zamanda onu doğal dünya ile tanıştırır.

2. Bir Çırpıda Çekin

Bu daha sonra mesleği haline gelebilir.

Nasıl yapılır?

Ona bir kamera satın alın ve hayalini kurduğu şeyleri keşfetmesine ve fotoğrafını çekmesine izin verin

Ne Öğretiyor?

Bu gerçekten ilgisini çekebilir ve teknik konular öğrenmesine yardımcı olabilir. Çocuklar olayları daha iyi fark etmeye başlayacak ve kendi algılarını yaratacaklar.

3. Kampa Git

Çocuklarınızla vahşi doğaya gidin. Bunu sadece erkek merkezli olarak düşünmeyin, bu 6 yaşındaki bir kız için de eğlenceli bir aktivite olabilir.

Nasıl yapılır?

Şehirden uzakta güvenli bir yer seçin. Temel unsurları yanınıza alın ve yola çıkın. Çocuğunuza küçük şeyleri ayrıntılı olarak öğretin. Yapması için ona küçük işler verin.

Ne Öğretiyor?

Bu, çocuklara kendi kendine yeterli olmayı ve olumsuz durumlarda işleri nasıl yöneteceklerini öğretecektir. Ayrıca onlara hayatta kalma püf noktalarını öğretecek.

4. Balığa Git

Balık tutarken eğlenin.

Nasıl yapılır?

Biraz olta, bir kova ve balıklar için yem alın.

Ne Öğretiyor?

Balık tutmak çocuğunuza çok sabır öğretebilir.

5. Bir Ağaç Dikin

Bahçıvanlık çok eğlenceli olabilir. Ve evet, pislikle oynamasına izin verecek.

Nasıl yapılır?

Bir fidan, bahçe aletleriniz ve biraz su alın. Toprağı kazsın ve fidanı koysun. Sonra sulamasına izin verin.

Ne Öğretiyor?

Çocuğunuzu doğaya yaklaştıracak ve ona diğer varlıklara bakmasını öğretecektir.

Çocuğunuzu çeşitli aktivitelere maruz bırakmanın ve gelişimini teşvik etmesini sağlamanın tam zamanı. Yaklaşımınızda yenilikçi olun ve sonuna kadar eğlenin.

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklarınız İçin Eğlenceli Kış Aktiviteleri
Çocuklar için 15 Takım Oluşturma Aktivitesinin Listesi
7 Yaşındaki Çocuklar İçin En İyi 20 Aktivite Listesi

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu