Bebekler

Çocuklara Çizim Yapmayı Öğretme

Çocuğunuza nasıl çizileceğini öğretmek, sanatı hayatına dahil etme yolunda ilk adımınız olabilir. Araştırmalar, sanat eseri üretmeye yatırım yapan çocukların çok yönlü bir beyin gelişimine sahip olduğunu gösteriyor. Çocuklara sadece kendilerini ifade etmeleri için bir çıkış yolu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda el-göz koordinasyonlarını geliştirmelerine yardımcı olur ve onlara renk çarkı, oran, perspektif, denge ve çok daha fazlası gibi önemli kavramları öğretir.

Yıllar boyunca çocuk psikologları, önemli fiziksel özellikler oluşturmanın yanı sıra, çocuğunuzun EQ’sunu veya duygusal bölümünü geliştirmeye yardımcı olmak için çizim ve sanat eserleri önerdiler. Bu, çocuğunuzun zihinsel sağlığının korunmasında ve istikrarlı gelişiminde önemli bir rol oynayabilir. Sanat, yetişkinlerde depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmenin doğal bir yolu olduğunu kanıtladı ve sanatsal yetenekleri olan çocukların bu hastalıklara daha az yatkın olduğu biliniyor.

Bazı çocuk psikiyatristleri, özellikle sanat ve çizimin çocuğunuzun beyninin gelişimini hızlandırabileceğini keşfettiler. Sanat, otizmli ve diğer hastalıkları olan küçük çocuklara yardım etmenin iyi bilinen bir yoludur. Çocuklarda günlük aktivitelerini kontrol etmek için başa çıkma mekanizmaları oluşturur. Resim çizmenin ayrıca disleksi veya disgrafi gibi öğrenme güçlüğü çeken çocuklara bu zorlukların üstesinden gelmelerine veya yönetmelerine yardımcı olduğu bilinmektedir. Sanatın bu hastalıkların tedavisi olmadığını anlamak önemlidir. Bunun yerine, genel tedaviye yardımcı olmak için yararlı bir araçtır ve bu çocuklar için düzenli olarak bir destek sistemi olarak çalışır. Ebeveynler ayrıca çocuklarındaki sanatsal gelişimin hızı konusunda hayal kırıklığına uğramamaları gerektiğini de hatırlamalıdır. Her çocuğun kendine özgü büyüme ve ifade hızı vardır.

Nasıl çizileceğini öğrenmek çocuğunuz için eğlenceli bir aktivite olmalı ve becerinin ya da alışkanlığın kendisine dayatıldığını hissetmemelidir. Çocuğunuzun havasında olmadığı zamanlarda resim yapmasını istemediğinizden emin olun. Bunun yerine, rutininin bir parçası yapın ve onu organik ve eğlenceli bir şekilde oluşturmaya çalışın. Çocuğunuza, motivasyonu kırılmadan veya baskı altına girmeden çizim becerisini geliştirmesini sağlamak için nasıl çizileceğini öğretirken kullanabileceğiniz bir kılavuz.

İçindekiler

Çocuklara Çizmeyi Öğretmek İçin İpuçları – Age Wise

Çocuğunuza nasıl çizileceğini öğretirken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri, onlara sanatı ve çizimi keşfetmeleri için alan ve araçlar vermektir. Küçük çocuklar meraklı olma eğilimindedir ve kendilerini yetersizlik veya beceri eksikliği olarak kolayca yanlış anlaşılabilecek benzersiz şekillerde ifade etmeye çalışırlar. İşin püf noktası, onları olumlu bir etkiye sahip olması için yeterince uzun süre faaliyetle meşgul tutmaktır. Bunu çocuğunuzun yaşına göre ele almalısınız.

1. İki Yıl – Beş Yaşında

Okul öncesi çocuklara nasıl çizileceğini öğretmek zor bir görev gibi görünebilir. Fakat buradaki amaç çocuğu sanat ve çizim aracılığıyla istediği şeyi keşfetmeye teşvik etmektir. Aklınızda bulundurabileceğiniz birkaç ipucu:

 • Sanat ve çizimi oyun zamanına dahil edin. Çocuğunuzun eğlenceyle ilişkilendirdiği bir deneyim haline getirin.
 • Herhangi bir hayal kırıklığı kaynağını ortadan kaldırarak başarı için alan oluşturun. Çocuğunuzun kirlenebileceği ve yere gazete bırakabileceği bir kıyafet hazırlayın.
 • Çocuğunuz bu genç yaşta yeni olan her şeyden heyecan duyacaktır. Çocuğunuzu sadece çizim araçlarıyla sınırlamayın. Bunun yerine kendini ifade etmek ve nesneleri anlamak için tebeşir, kum ve boya kullanmasına izin verin.
 • Çocuğunuza nasıl çizileceğini öğretmeyin. Bunun yerine, tüm kararları onun vermesine izin verin. Kendini pembe saçlı çizmek istiyorsa, onu düzeltmeyin. Bunun yerine, çabalarını övün ve onunla ne çizdiği hakkında konuşun.
 • Çocuğunuza çizdiği şeyler hakkında sorular sormak için gözlemleri kullanın. Bu, çocuğunuzun hikaye anlatma yeteneklerine yardımcı olacaktır ve hatta çizimi revize edebilir veya ona ekleme yapabilir.
 • Sanat, çocuğunuzun ifade etmekte veya işlemekte çok zorlandığı duygularla baş etmenin harika bir yolu olabilir. Çocuğunuz öfkeliyse, kızgın bir resim yapmasını isteyin.
 • Uygulamasını teşvik etmek için çizimlerini sergileyin. Unutma, peşinde olduğumuz bitmiş ürün değil, iyi duyguları sanata bağlamaya yardımcı olmak için.
  3 Yaşındaki Bir Çocuk İçin Eşsiz Doğum Günü Partisi Fikirleri

2. Beş Yıl – Dokuz Yaşında

Bu yaşta çocuğunuz artık gözleme dayalı çizim yapmaya başlayabilir. Şimdiye kadar kendi yorumuna ve önceki bilgilerine göre çizim yapacaktır. Aşağıdaki ipuçlarına dayanarak gözlem becerilerine yardımcı olabilirsiniz.

 • Çocuklarınıza çizmeleri için yeni nesneler verin. Bağlı oldukları ve basit bir geometriye sahip oldukları nesneleri seçin. En sevdiği damlatmaz fincan veya oyuncak gibi bir şey en iyi hizmeti verir.
 • Çocuğunuza farklı nesnelerde hangi şekilleri gözlemlediğini sorun. Çizerken yanına oturun ve çizmeye başlamadan önce şekilleri tartışın.
 • Çocuğunuzu çizim sırasında kağıda çok fazla bakmaması için teşvik edin. Sonucun doğru teknikleri öğrenmekten daha az önemli olduğunu anlamasına yardımcı olun.
 • Daha önce olduğu gibi, çizimleri hakkında onu daha fazla düşünmeye veya daha önce görmediği bazı şeyleri gözlemlemeye yönlendirecek sorular sorun.
 • Bu yaşta, her seferinde bir medyumun kullanılmasını teşvik edin. Bu, çocuğunuzun neyi tercih ettiğini ve ortamın tüm kapsamını ve olanaklarını anlamasını sağlayacaktır.
 • Çizimlerini, bakımını yapabileceği özel bir kitapta saklayın. Daha da iyisi, onu bütün bir hikayeyi resimli kitap biçiminde anlatan bir projeye başlaması için teşvik edebilirsiniz.
 • Bir tekniği açıklamak için onun kağıtlarından yararlanmayın. Farklı seçenekleri kendi başına araştırması en iyisidir.
 • Onu gözlemsel çizimler yapmaya zorlamayın. Bunun yerine haftada böyle bir çizim yapmasını sağlayabilirsiniz. Onun için önemli olan tek şey, bu illüstrasyon tarzının farklı kavramlarını anlamasıdır.

3. Dokuz Yaş – On Bir Yaşında

Çocuğunuz bu aşamada daha karmaşık kavramları kavrayabilecektir. Bu, mekansal ilişkileri, perspektifi ve daha zorlu ortamları içerir.

 • Sadece nesnenin aksine, çocuğunuzla söz konusu nesnenin yerleşimi hakkında konuşun. Üst üste gelen başka nesneler var mı? Neye yerleştirilir? Nesne nereye yerleştirilir?
 • Oranları ve çizimi anlamak için harika bir zaman. Yan yana yerleştirilmiş farklı boyutlarda birkaç nesne çizebilir. Aynaya bakarak kendini çizerek insan anatomisini çizmeye ve anlamaya da başlayabilir veya birisinin onun için poz vermesini sağlayabilir.
 • Çocuğunuz, çiziminin sonucunda cesareti kırılabilir. Ona çizimin düzenli olarak pratik yapmakla ilgili olduğunu ve sonuçlardan çok sürece odaklanması gerektiğini hatırlattığınızdan emin olun.
 • Onu farklı sanat biçimlerine ve farklı çizim ifadelerine maruz bıraktığınızdan emin olun. Onu müzelere ve sanat sergilerine götürün ve orada gördükleri hakkında konuşmaya teşvik edin. Keskin ve eleştirel bir zihin geliştirmek ona çeşitli alanlarda yardımcı olacaktır.
 • Çocuğunuz için haftalık çizim yarışması yapabilirsiniz. Bu onu meşgul edecek kadar eğlenceli ve zorlayıcı olmalı. Onu parka götürüp orada gözlemlediği her şeyi çizmesi gereken bir zaman çerçevesi verebilirsiniz. Okulda gözlemlediği bir şeyi de çizebilirdi. Zorlukları hafif ve odaklanmış tutun.

Çocuğunuzun Çizim Çalışmasına Yanıt Vermek

Çocuklar işlerinin ve davranışlarının doğrulanması için yetişkinlere bakarlar ve bunu yapmanız önemlidir. Bununla birlikte onlara benlik duygularını anlamaları ve anlamaları için araçlar vermeniz de aynı derecede önemlidir. Çocuğunuzun çizdiği hiçbir şeyi eleştirmeyin. Hayatlarının bu aşamasında tüm desteğe ve cesaretlendirmeye ihtiyaçları vardır. Bunun yerine, çizimin özellikle iyi yaptıkları belirli yönlerine işaret edin. Ana eleştiriniz, son ürün hakkında bir yorumdan ziyade çocuğunuzun yeteneklerinin gelişimine odaklanmalıdır.

  Çocuklarda Hedef Belirleme

Çocuğunuz destek veya cesaret hissetmiyorsa, faaliyete olan ilgisini kaybetmeye başlayabilir. Çizimlerini sergilemekle ilgili önceki ipucunu takip ettiğinizden veya eseriyle dolu bir kitap bulundurduğunuzdan emin olun. Çizimden korkmanın yaygın bir işareti, çizimin çok küçük olmasıdır. Ondan ayakkabı gibi tek bir küçük nesnenin tüm sayfasını doldurmasını isteyin ve çalışmasını teşvik edin. Sorular sorarak hobisine yeterince zaman ayırın ve süreci ve ilerleyişi ile gerçekten ilgilenin.

Çocuklar İçin Çizim Yapmanın Faydaları

Yıllar boyunca eğitimciler ve araştırmacılar tarafından gelişimsel faydalar ile çizim arasındaki bağlantıyı kurmak için yapılan birçok çalışma yapılmıştır. Bu sanat formu hem yetişkinler hem de çocuklar için faydalıdır. Fakat genç yaşta başladığında sunacağı çok şey vardır. İşte çocuklar için çizim yapmanın faydalarının bir listesi.

 • Çizim, ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Çocuğunuzun çizim yaparken kullanabileceği birçok araç var. Çocuğunuzu kalın keçeli kalemler, ince kalemler, boya kalemleri ve parmak boyaları kullanmaya teşvik etmelisiniz. Görsel bir ortam olan çocuğunuz, bu araçlarla kullandığı teknik hakkında anında geri bildirim alacak ve daha sonra buna göre ayarlamalar yapabilir.
 • Çizim, konsantrasyon oluşturmaya yardımcı olur. Çocuğunuz çizimin derinliklerine girer girmez uygulamaya dalacaktır. Zamanını çizmekten hoşlanıyorsa, uzun süre konsantre olmayı öğrenmek kolay olacaktır.
 • Çizim yapmak, el-göz koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olur. Bu becerinin geliştirilmesi, diğer etkinlikleri keşfederken anahtar olduğu için önemlidir. Spor yaparken ve diğer fiziksel aktivitelerde iyi el-göz koordinasyonu önemlidir.
 • Çizim, güveni artırmaya yardımcı olur. Çocuğunuz çizim becerilerini geliştirdikçe, kendisi için küçük hedefler belirleyebilir. Bu hedeflere ulaşmak çocuğunuzun güvenini artırmaya yardımcı olacaktır.
 • Çizim, problem çözmede yardımcı olur. Çizim için nasıl plan yapılacağını öğrenmek önemlidir. Yerleştirmeden konuya ve ortama kadar her şey çizimde bir rol oynayacaktır ve bu nedenle düşünülmelidir. Ve hazırlıklarla bile, ihtiyaç duyulacak değişiklikler olacak ve bu hızlı düşünmeyi gerektirecektir.
 • Sanat, görsel analizi teşvik eder. Çizim, yalnızca görsel analizin temel ilkelerine hakim olduğunda etkili olabilir. Perspektif, uzaklık, boyut ve doku gibi temel kavramlar çizilerek öğrenilebilir.

Çocuğunuza nasıl çizileceğini öğretmek, çocuğunuz için eğlenceli ve faydalı bir deneyim olmalıdır. Çocuğunuzun çizim hakkındaki düşüncesini anlayın ve onu asla yeni bir çizim aşamasına girmeye zorlamayın. Uygulamaya karşı bir sevgi geliştirdiklerinde, rahat buldukları bir yol ve hızda ilerleyeceklerdir. Sanatın tüm yönlerini anladıklarından emin olmak için yol boyunca onlara sadece birkaç dürtü vermelisiniz. Sadece bir öğrenme aktivitesinin ötesinde, eğlenceli bir aktivite yapmak için zaman ayırın. Çocuğunuzla vakit geçirirken müze ve galeri ziyaretleri ekleyin. Ailen seyahat etmeyi seviyorsa, tatillerde bile galerileri ziyaret etmeyi unutma. Çocuğunuzu galeri açılışlarına götürün ve başkalarıyla yaptığınız gibi onunla sanatı tartışın.

Akılda tutulması gereken en önemli şey, çizimin çocuğunuzun hayatına baskı veya gerilim ekleyen bir şey olmaması gerektiğidir. Beklentilerinizi yönetin ve çocuğunuza kendi beklentilerini nasıl yöneteceğini öğretin. Sonuç ne olursa olsun hobisini teşvik edin. Yaratıcı bir çıkışa izin veren hobilere sahip olmak, mükemmel olmaktan daha önemlidir. Sanatın çocuğunuza özel olarak nasıl yardımcı olabileceği ve onlara resim yapmayı öğretirken aklınızda tutmanız gereken teknikler ve noktalar hakkında daha fazla bilgi için bir çocuk psikoloğuna danışmayı unutmayın.

Sıradaki Yazı: Çocuklar İçin Kolay Başparmak ve Parmak Boyama Fikirleri

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu