Gençler

Çocuklar İçin Şeker Mi Şaka Mı – Hazırlık ve Güvenlik Yolları

Cadılar Bayramı’nda ikram veya sizi aldatmak için bir hile isteyen bir yabancının kapısını çalması korkutucu gelebilir, ancak çocuklar hile veya tedavi etmek tüm dünyada sevilen bir takıntı haline geldi. Çocuklar hangi gün kandırır veya davranır? Bazı aileler organize partilere gidiyor, bazıları da mahallelerinde kapıları çalıyor. Elbette bazı aileler o güne hiç aldırış etmezler ve akıp gitmesine izin verirler. Günü nasıl geçirmeyi seçerseniz seçin, işte hazırlıktan, güvenlik önlemlerinden günü geçirmenin alternatif yollarına kadar birkaç pratik ipucu. Öğrenmek için okumaya devam edin.

Çocuklar İçin Şeker veya Tedavi Nedir?

Neden bir yabancının kapıyı açmasını bekler ve “Şeker mi Şaka mı” diye bağırır? Çocuklar için şeker veya şekerlemenin önemi nedir? Bu eski bir Kelt geleneğidir, ancak modern zamanlarda İskoçya, İrlanda ve İngiltere’de popüler olan mumyalama veya kılıktan ödünç alındığına inanılır. Çocuklar için en yaygın hile veya muamele fikirleri, bir kostüm giymeyi, tekerlemeler söylemeyi, kart hileleri yapmayı ve hatta şeker veya şeker karşılığında bir hikaye anlatmayı içerir.

Şeker mi şaka mı terimine yapılan basılı referanslar, Kanada’da 1927’ye kadar uzanıyor ve ABD’de yalnızca 1930’larda tutuldu. ABD’de pek sevilmeyen, çocuklar kendilerine yemek talebiyle geldiklerinde yetişkinleri kızdırdı ve şaşırttı. 1948’de New York, Madison Square Boys Club’da “American Boys Don’t Beg” yazan bir pankart vardı. 1950’lerde uygulama popülerlik kazandı ve medyada, özellikle de Peanuts çizgi romanında bahsedildiği için kabul edildi.

Bir Çocuk Ebeveyn Olmadan Kandırmak Veya Tedavi Etmek İçin Kaç Yaşında Olmalıdır?

Çocuğunuzu giydirmeyi ve şeker toplamaları için onlara eşlik etmeyi seveceksiniz. Ama yakında çocuğunuz, yalnız ya da arkadaşlarıyla gitmelerine izin vermeniz için sizi rahatsız edecek. Yeni yürümeye başlayan çocuklar için şeker ya da şekerleme, ebeveyn önderliğindeki bir faaliyettir, ancak daha büyük bir çocuğu tek başına göndermeye karar vermek farklı bir oyun. Psikoterapistlere göre, çocuğunuza kendi başına “şeker ya da tedavi” gönderebileceğiniz kabul edilebilir bir yaş yoktur. 11 yaşındaki bir çocuk çevresi hakkında iyi bir muhakeme ve farkındalığa sahip olabilir, bu da 13 yaşındaki bir çocuğa göre tek başına gitmesini daha güvenli hale getirir. Çelişkili görüşlerle karar vermek tamamen ebeveyne bağlıdır. Çocuğunuzun kendi becerilerini ve olgunluğunu en iyi siz değerlendiriyorsunuz. Bu kararı vermenin ayrılmaz bir parçası olan diğer önemli hususlar, çocuğun yanında olduğu mahallenin etrafındaki güvenlik ve çocuğun güvenlik kuralları bilgisidir. 2017’de yapılan son nüfus sayımına göre, Cadılar Bayramı sırasında herhangi bir suç faaliyeti veya istenmeyen olay gerçekleşmedi.

Çocuğunuzun özgürlüğü ve bağımsızlık duygusunu yaşamasına izin vermek çok önemlidir. İlk yıl, sokağa çıkma yasağı döneminde geri dönmek, güvenlik önlemlerini önceden tartışmak, metinleri veya çağrıları cevaplamanın önemini vurgulamak ve evinizden en uzağa gidebileceklerini belirlemek için bazı temel kurallar koyabilirsiniz. Bir çocuk bu kuralları anlar ve bunlara uymaya istekli ise, o zaman çocuk kendi başına gitmeye hazırdır.

Çocuklar için Şeker veya Tedavi Görgü Kuralları

İster inanın ister inanmayın, Cadılar Bayramı’nda bazı görgü kuralları vardır. Aşağıda sıralananlar, onları kusursuz davranışları için popüler hale getirecek olan, şeker mi şaka mı peşinde koşan çocuklarla paylaşılacak birkaç tavırdır:

 • Bir kaseden şeker almak için tek parça sınırı. Kişi cömertse ve daha fazlasını teklif ederse, bir veya iki tane daha alın. Teşekkür etmeyi unutma.
 • Şekerden hoşlanmıyorsanız üzülmeyin ya da inlemeyin. Yine de al ve teşekkür et.
 • Sunulan şekerler hakkında olumsuz konuşmaktan kaçının ve alternatifler istemeyin.
 • Kasede o mükemmel şekerleme için kazmayın. Önce elinizi koyduğunuz parçayı alın ve diğer çocuklara yer açın.
 • Verici ile göz teması kurduğunuzdan emin olun ve şeker için teşekkür ederken gülümseyin. Bu küçük bakma, selamlama ve konuşma hareketi birçok kalp kazanacak.
 • Duyulabilmesi için yüksek sesle ve net konuşun.
 • Ön kapıda veya perdeler kapalı veya panjurlar kapalı pencerelerde ışık görmüyorsanız, evi atlayın. Ev sahibinin katılmak istemediğinin bir işaretidir.
 • Sundurma yakınındaki hiçbir şeye, özellikle dekor öğelerine dokunmayın. Hassas olabilirler ve düşebilir veya kırılabilirler.
 • Kapı ziline iki defadan fazla basmayın. Kimse cevap vermezse, bir sonraki eve geçin.
 • Birçok evi örtmek için aceleniz olabilir. Çimlerin, çiçeklerin ve çalıların üzerinden geçmeyin. Bunun yerine kaldırımları ve kaldırımları kullanın.
 • Ticaret geleneğinin veya kurallarının bir parçası olduğu için bir kostüm giyin.

Çocukları Şaka veya Şaka Yapmaya Hazırlamanın İpuçları

Tüm bu Cadılar Bayramı eğlencesi, yanlış bir kostüm, düşmanca bir ev ya da tüm şeker yüzünden göbek ağrısı olan bir çocuk tarafından mahvolabilir. Bu ipuçları, Cadılar Bayramı’nı kandıran veya tedavi eden çocuklar için eğlenceli hale getirmeye yardımcı olabilir.

1. Doğru kostümü seçin

Her yerde çok güzel kostümler var. Ama doğru uyanı, doğru kumaşı olanı seçin ve onu doğru ayakkabılarla eşleştirin, böylece çocuğunuz ayağa kalkmasın. Tahriş ettikleri için yüz maskelerinden kaçınmaya çalışın. Toksik olmayan yüz boyaları iyi bir alternatiftir.

2. Görünürlüğü artırın

Uzun süre dışarıda kalmayı düşünmeseniz bile, çocuğunuzun kostümünün üzerine yansıtıcı bant yapıştırın. Alternatif olarak, karanlıkta size rehberlik etmesi için küçük bir el feneri alabilirsin.

3. Kuralları belirleyin ve görgü kurallarını önceden açıklayın

Temel kuralları belirleyin ve hile veya tedavi başlamadan önce izlenecek görgü kurallarını belirtin. Yapmak isteyeceğiniz son şey, her kapı eşiğinde çocuğunuza dırdır etmektir.

4. Hediye çantasını inceleyin

Bir yetişkin olarak, ganimet çantasında boğulma tehlikesi olabilecek şekerler, çocuğunuzun alerjisi olabilecek şeyler veya balık gibi görünen herhangi bir şey olup olmadığını kontrol etmek çok önemlidir.

5. Çocuğunuzu sürprizlere hazırlayın

Sizden ve çocuğunuzdan canlı gün ışığını haykıran bir yetişkine veya gence rastlayabilirsiniz. Çocuğunuzu önceden hazırlayın, böylece gerçek ve sadece eğlence için olmadığını bilsinler.

6. Gerçekten ürkütücü, korkunç evleri atlayın

Bazı haneler dekorasyonlarını ciddiye alır ve bu da çocuğunuzu korkutabilir. Bu verandaları dikkatlice atlayın ve ilerleyin.

7. Zamanlama

Erken başlayın ve erken bitirin. Küçük çocuklar yatma vaktini geçtiğinde huzursuz olabilir.

8. Ganimeti bitirmek için bir plan yapın

Şeker mi tedavi etmeye mi gitmeden önce plan yapın ve çocuğunuza kazandığı şekerleri nasıl bitirebileceğini söyleyin. Bu onların tüm günaha direnmelerine ve onları güvende tutmalarına yardımcı olacaktır.

9. Uygun bir çanta seçin

Çocuğunuzun taşıyabileceği ve çok ağır olmayacağı bir çanta seçtiğinizden emin olun.

10. Yemekten sonra başlayın

Tüm bu yürümek, şarkı söylemek ve bağırmak çocuğunuzun acıkmasına neden olabilir. Başlamadan önce onları iyi besleyin, böylece yolculuğun ortasında şeker için yalvarmazlar.

Çocuklar İçin Şeker veya Şaka Yapmaya Harika Alternatifler

Cadılar Bayramı zamanı şekerleme, giyinme, Hocus Pocus ve şeker mi şaka mı ile tanınır. Ama ya şeker mi şaka mı sana göre değilse? Ya dini bir itirazınız varsa, arkadaş canlısı bir mahallede yaşamıyorsanız veya çocuğunuzun çok fazla şeker içmesi fikrinden hoşlanmıyorsanız? Endişelenmenize gerek yok. Hala ailenizin bu festivali kutlamasına yardımcı olabilecek birçok etkinlik var ve bunlar onları ürkütücü hale getirmek için özelleştirilebilir.

1. Trunk-or-Treat

Bu aktiviteyi kilisede veya evde düzenleyin. Arabaları Cadılar Bayramı dekorasyonlarıyla ve kazanılacak ödüllerle bazı ürkütücü oyunlarla sıralayın. Fasulye torbası fırlatmak, bowling yapmak, balkabağı süslemek veya yüz maskeleri yapmak eğlenceli aktivitelerden bazıları olabilir.

2. Mini Kabak Avı

Süslemek için biraz küçük balkabağı ve dekoratif şeyler alın. Tamamlandıktan sonra, bir gece kurumaya bırakın. Bu kabakları ön bahçede veya arka bahçede saklayın ve bir ava başlayın. Kabağı ilk bulan, balkabağı turtasından bir dilim alır.

3. Zanaat ve Yaratıcı Gece

Mini balkabağı süslemenin yanı sıra eğlenceli el sanatları yapmaya başlayın. Hayalet veya maske yapmak için kağıt mendil, kağıt tabaklar ve üfleme patlamaları kullanın. Fener yapmak için turuncu ve siyah krep kağıdı ve mason kavanozları kullanın.

4. Piñata

Piñata’nın sadece doğum günleri için olması gerekmez. İkramlarla dolu büyük bir balkabağı asın veya katılımcıların şeker, ikram ve çok daha fazlasını almak için vurup sallayabileceği hayalet şeklinde bir piñata yapın!

5. Cadılar Bayramı Temalı Film Gecesi

Atıştırmalıklar, patlamış mısır ve bir içecekle keyifli bir film gecesi, birlikte vakit geçirmek ve bağ kurmak için mükemmel bir yoldur. Filmin korkutucu olması gerekmez ve daha eğlenceli hale getirmek için bir film maratonu yapabilirsiniz.

Çocuklar için Hileli mi Tedbirli Güvenlik İpuçları

Cadılar Bayramı olsun ya da olmasın, kişi güvende olmalı. Sokaklarda yürümek, kapıları çalmak ve tamamen yabancılarla konuşmak, bunlara dikkatle yaklaşmak gerekir. Güvende tutmak için birkaç ipucu:

 • Sadece sokak köşelerinde karşıya geçin, trafik sinyallerini takip edin ve yaya geçitlerini veya yaya geçitlerini kullanın. Karşıdan karşıya geçerken tüm kurallara uyun ve karşıdan karşıya geçmeden önce sola ve sağa bakın.
 • Yolda yürürken ve karşıdan karşıya geçerken elektronik cihazları uzaklaştırın. Ayrıca kimse sokaklarda koşmasın.
 • Önünden geçerken sürücülerle göz teması kurun.
 • Daima patikalarda veya kaldırımlarda yürüyün. Hiçbiri yoksa, trafiğe bakacak şekilde sola doğru yürüyün.
 • Geri dönen veya virajda dönen arabalara dikkat edin. Dart yapmayın veya caddenin karşısında koşmayın ve park etmiş arabaların arasında yürümeyin.

Ürkütücü süslemeler, çılgın ve tuhaf kostümler, çok miktarda şeker ve ikram – Cadılar Bayramı’nda sevilmeyecek ne var? Eğer yolları ve görgü kurallarını takip ederseniz, kesinlikle çok daha eğlenceli olacaktır.

Konuyla ilgili olan bu makaleleri sitemizde bulabilirsiniz:

Çocuklar İçin Kolay ve Korkunç Cadılar Bayramı Makyaj Fikirleri
Çocuklar İçin İnanılmaz Cadılar Bayramı Kostüm Fikirleri
Çocuklar İçin Lezzetli Cadılar Bayramı İkram Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu