Gençler

Çocuğunuza Gerçek Sportmenliği Öğretmek

Çocuklara iyi bir yaşam sağlayan sağlıklı zihinleri, sağlıklı bedenleri, arkadaşlıkları ve yaşam becerilerini geliştirmek için sportif bir tutum gereklidir. Gerçek bir sporcu olmak, onlara daha sonraki yaşamlarında sorunlarla başa çıkmaları için doğru tavrı verecektir.

Spor, aktif kalmalarına yardımcı olduğu için erken yaşta çocukların önemli bir bölümünü oluşturur. Ebeveynler her zaman çocuklarını organize bir oyun yapısına katılmaya ve rekabetçi davranışları desteklemeye teşvik etmelidir. Fakat bir sportmenlik tavrı aşılamak çok önemlidir. Onlara oynamanın kazanmak için değil eğlence için olduğunu öğretmek önemlidir. Çocuklara kazanmanın veya kaybetmenin asıl amaç olmadığı. Fakat bir takıma katılmanın ve oynamanın onlar için daha önemli olduğu öğretilmelidir. Ayrıca kazanacakları ve kaybettikleri günler de olacaktır. Cesaretlerini yitirmemeli ve bunu faaliyetin bir parçası olarak almalıdırlar. Sporcu gibi davranışlar sergilemeyen çocukların hayattaki diğer problemlerle kötü başa çıkma olasılıkları daha yüksektir. Sonunda birini veya diğerini suçlarlar ve çoğu durumda kendi benlikleri düşük benlik saygısına yol açar. Aksine iyi bir sporcu büyüyerek iyi bir lider, takım oyuncusu ve kendine güvenen bir kişi olacaktır.

Çocukların Sportmenliği İyi Öğrenmelerine Yardımcı Olma

  • Çocuklara kendilerinden adil beklentilere sahip olmaları öğretilmelidir. Kazanmak veya başarıya ulaşmak için hiçbir çocuk yalan söylememeli, hile yapmamalıdır, dolandırıcılık yapmamalıdır. Kazananları tebrik etmek gerçek gücün bir işaretidir ve bir çocuk bu beceriyi öğrenmelidir. Ayrıca iyi bir kaybeden olmak, öğrenmesi en zor şeylerden biridir. Spor, çocuklara yenilgiyi kabul etmeyi öğretmenin iyi bir yoludur. Ebeveynler ve koçlar bu beceriyi öğretmeye yardımcı olmalıdır.
  • Bir çocuğa, diğer çocuklara karşı olumlu bir tutuma sahip olması öğretilmelidir. Diğer oyuncuları asla eleştirmemesi ve oyun sırasında onlarla alay etmemesi öğretilmelidir.
  • Çocuğunuza her seferinde yıldız oyuncu ya da kazanan olmak zorunda olmadığını öğretin, bazen kaybetmek ve bir aksilik yaşamakta sorun yoktur. Kişi, başarısızlıklarından başarılarından daha fazlasını öğrenir, çünkü bu şekilde oyundaki güçlü ve zayıf yönlerini fark eder.
  • Kazanıp kaybetmesine bakılmaksızın, çocuğunuzun gösterdiği çabaları daima övün. Bazen, iyi performans göstermediğini hissettiğinde, ona umudunu kaybetmemesini ve bir dahaki sefere daha çok çalışmasını öğretin.
  • Çocuğunuz uygunsuz bir şekilde hareket ettiğinde, davranışlarının neden kabul edilemez olduğunu ve nasıl davranması gerektiğini ona açıklayın. Beklentilerinizin tutarlı ve katı olduğundan emin olun. Çocuğa, sporda mükemmelliğe sahip olmak için ebeveynlerin ve antrenörlerin tavsiyelerini dinlemesi öğretilmelidir.
  • Ona neden sadece kendisi değil, tüm ekibiyle ilgili olduğunu öğretin. Ona ekip çalışması ruhunu aşılayın, böylece başkalarının çabalarını da takdir etmeyi öğrenir. Bu, bir yetişkin olarak karşılaşabileceği sorunların üstesinden gelmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
  Çocuklar İçin Basit Kil El Sanatları Fikirleri

Çocuğun bir spora katılmasına izin vermenin en iyi yanı, çocuğun kontrollü ve arkadaşça bir ortamda duygusal iniş çıkışlar yaşama şansı elde etmesidir. Spor, çocuğunuza bir takımın parçası olmayı öğrenme, iyi kazanma, bir kayıptan geri dönme ve yaralanma veya saldırgan davranış gibi hoş olmayan deneyimlerle başa çıkma şansı verebilir. Bir çocuğun öğrendiği en önemli şey, katılım ve takım çalışması eğlencesinin tadını çıkarmaktır.

Bu yüzden doğru önlemleri alın ve çocuğunuzun gerçek sportmenlikle büyümesine yardımcı olun. Bu ona sadece oyun sırasında yardımcı olmayacak, aynı zamanda hayatının diğer yönlerini de olumlu yönde etkileyecektir. Eylemlerinden sorumlu olan ve göründüğü kadarıyla yenilgi alan biri haline gelecektir.

Benzer İçerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu