Gençler

Çocuklar İçin Dinleme Aktiviteleri, Oyunlar ve Egzersizler

Çocuğunuzdan söylediklerinizi gerçekten dinlemesini istemek zor bir görev, değil mi? Bu makaleyi okuyan tüm anneler olumlu bir şekilde başlarını sallıyor gibi görünüyor. Çocuk sahibi olmanın ve çocuk yetiştirmenin eğlenceli olmadığını hissedebilirsiniz. Fakat işler farklı olabilir. Her çocuk oyunları ve aktiviteleri sever. Eğer biri çocuklar için dinleme oyunları yoluyla bir şeyler öğrenebilirse, çocuğunuzun dinleme becerileri çarpıcı biçimde gelişebilir.

Çocuklar İçin En İyi Dinleme Etkinlikleri

Çocuklar için dinleme aktiviteleri aracılığıyla çocuğunuzun en derin düşünceleri hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz. Çocukla daha iyi bağ kurar ve ebeveynin çocuğu daha iyi anlamasına yardımcı olur. Düzenlemesi kolay ve çok etkili olan şu dinleme etkinliklerine bir göz atın:

1. Patron Olun

Bu aktivite, çocuğunuzun oyun süresi boyunca sınırlı bir süre için patron olmasını sağlar. Bu süre zarfında çocuk size nasıl ve hangi oyuncaklarla oynayacağını söyleyebilir. Bu aktivite sayesinde, talimatlarınızın nasıl algılandığını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuza kendi kendine dinleme becerilerini sergilemek için bir fırsattır.

2. Gözleri Bağlı Yürüyüş

Bu aktivite, çocukların belirli bir görevi tamamlamak için talimatları dinlemelerine ve anlamalarına yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun gözlerini bağlayın ve belirli bir yere ulaşmak için talimatlarınızı dinlemesini isteyin. “Üç adım ileri/geri gitme, sola sağa dönme veya düz gitme” gibi talimatları kullanın. Hedef, çocuk için bir teşvik olarak bir oyuncak veya bazı güzelliklerden oluşabilir.

3. Oynayan Bebekler

Çocuğunuzun koleksiyonundan birkaç oyuncak bebek alın ve oynamak için oturun. Bu aktivitede bir bebek anne olurken diğeri çocuğu oynar. Bebeklerle oynarken konuşma ve dinleme alıştırması yapın. Evde tipik bir senaryo kullanın, böylece çocuğun tanıması kolaydır ve liderlik edebilir. Ebeveynler, çocuklarda dinleme becerilerini geliştirmek için bu tarz etkinlikleri proaktif olarak kullanabilir.

4. Dinle ve Çiz

Çizim etkinliği, dinleme becerilerini geliştirmek için kullanılabilir. Çocuğa bir resmi ayrıntılı olarak anlatın ve dikkatle dinlemesini isteyin. Sonra bazı çizim sayfalarını ve boya kalemlerini verin ve ona anlattığınız şeyi çizmesini söyleyin. Net değilse soru sorması için onu cesaretlendirin. Basit resimleri küçük çocuklara ve ayrıntılı resimleri daha büyük çocuklara anlatın.

  Kış Tatillerinde Çocuğunuzu Bağlı Tutmanın Yolu

5. Telefon

Kelimeleri veya kısa cümleleri çocuğunuzun kulaklarına fısıldayın ve kulağınızda tekrar etmesini isteyin. Bunu eğlenceli ve heyecan verici hale getirin, böylece çocuğunuz aktiviteden hoşlanır. Çocuğunuzun anlayabileceği ve tekrarlayabileceği saçma hikayeler veya eğlenceli anekdotlar paylaşın. Oyunu çocuğunuzun yaşına göre değiştirin.

Çocuklar İçin Harika Dinleme Becerileri Oyunları

Dinleme, çocukların sınıf çalışmasını anlamasına ve hatırlamasına yardımcı olan önemli bir yaşam becerisidir. Onlara talimatları takip etmeyi ve beyinlerini birçok şekilde çalıştırmayı öğretir. Aşağıdaki dinleme becerileri oyunları tüm bunları ve daha fazlasını öğretmek için oluşturulmuştur:

1. Bil bakalım Kim

Bu oyun, dili ve algıyı geliştirmek için kullanılır. Hayvan seslerinin kaydını kullanarak veya kendiniz bir ses kaydı yaparak, çocuktan hayvanı tanımasını isteyin. Hayvanın bir görüntüsünü gösterin, böylece öğrenmeleri pekiştirilir. Ses ve görüntü arasındaki bağlantı böylece güçlendirilir. Bir döngüde birkaç hayvan sesi çalın ve onu doğru sırayla hatırlayan çocuğu ödüllendirin.

2. Taklitçi

Dinleme becerileri, çocuğunuzun ritmik veya tekrarlayan kalıpları anlama becerisini geliştirerek geliştirilebilir. Farklı şekillerde alkışlamayı deneyin ve çocuktan sizin için tekrar etmesini isteyin. Yanınızda 4 veya 5 çocuğunuz varsa, bir çocuğun kulağına bir cümleyi fısıldayın ve ondan bir sonrakine kadar tekrar etmesini isteyin. Son çocuktan cümleyi yüksek sesle söylemesini isteyin. Cümle çok değişmiş olabilir ve bu da doğru dinlemenin önemini vurguluyor.

3. Gizle ve Ara

En kritik dinleme kavramlarından biri aşağıdaki yönergelerle ilgilidir. Çocuğunuzun en sevdiği oyuncağı veya bir muameleyi saklayın ve sözlü ipuçları vererek çocuğunuzun onu bulmasına yardımcı olun. Basit talimatlar verin ve iyi dinlerlerse hazineyi bulabileceklerini yineleyin. Aktif olarak dinlerlerse başarıya götürecek bilgileri kullanabileceklerine dair bir mesaj gönderin.

4. Simon Remixed Diyor

Sözlü kelimeye odaklanmanın önemi ve talimatları takip etmenin önemi bu oyunda harika bir şekilde vurgulanmaktadır. “Simon diyor ki dizlerine dokun” gibi bir şeyle başlayın ve sonra tek ayak üstünde dur deyin. İkinci talimatı takip edenler kaybeder. Bu, çocuklara tüm talimatları dinlemeyi öğretecek ve etkili dinlemeyi pekiştirecektir.

5. Sözün Sonu Bir Sonrakinin Başlangıcıdır

Bu, yeni yürümeye başlayan çocukların zevk aldığı basit ama eğlenceli bir oyundur. Çocuğunuz, önceki çocuğun söylediği sözü dikkatlice dinlemelidir. O kelimenin son alfabesiyle başlayan bir kelime bulması gerekecek. Mesela Tiger… doğru… ağaç..elephant..ve benzeri. Çocuğunuzun söylediği her kelimeye bağlı kalmasını izleyin. Bu harika dinleme becerileri öğretir.

Çocuklar İçin Dinleme Becerileri Egzersizleri

Yetişkin yaşamları boyunca insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurmak için çocukların aktif öğrenme becerilerini erkenden anlamaları gerekir. Bu ona sadece okul hayatı boyunca fayda sağlamakla kalmaz, sosyal hayatı üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Bu, çocuklar için aktif dinleme alıştırmaları ile mümkündür ve bu önemli becerileri tanımlamalarına ve uygulamalarına yardımcı olur. Çocuğunuz için güçlü bir iletişim temeli oluşturmak için bu etkinlikleri kullanın:

  Genç Kardeş Çatışmaları

1. Çocuğunuz İçin Rol Modeli Olun

Sizinle konuşurken çocuğunuzla göz teması kurduğunuzdan emin olun. Bu, siz onunla konuşurken aynı şeyi yapmasına yol açacaktır. Onu anladığınızı tekrarlamak için çocuğunuzun söylediklerini tekrarlayın. Örnek bir dinleyici olduğunuzda, çocuktan aynısını sizinle ve başkalarıyla yapmasını ister.

2. Sohbetin Tekrarını Alıştırma Yapın

Çocuğunuza belirli talimatları verdikten sonra, ondan aynısını size tekrar etmesini isteyin. Mesela odasını temizlemesini, çöp sepetlerini boşaltmasını ve banyo yapmasını istediyseniz, ona bu üç talimatı tekrar etmesini söyleyin. Bu talimatları işlemesine izin verir ve ayrıca söylediklerinizi dinleyip dinlemediğini size söyler.

3. Bir Görüşme Başlatın

Çocuğunuzla sohbet ettiğinizde, konunun onu ilgilendirdiğinden emin olun. Gerçek bir sohbetin gerçekleşmesini istiyorsanız, seçtiği bir konu çocuğun kendisini daha iyi ifade etmesine olanak sağlayacaktır. Konu kalbine yakın olduğu için tartışmanın kendisi için bir amacı olacaktır. Bu, onun hakkında ne söyleyeceğinizi bilmek için istekli olacağı için aktif dinlemeyi teşvik edecektir.

4. Hikayeleri Okuyun ve Tahminler İsteyin

Elbette, küçük bebeğinize uyku vakti hikayeleri okuyor olmalısınız. Fakat bu sefer çocuğunuzdan bir sonraki adımı tahmin etmesini isteyerek bunu biraz değiştirin. Çocuğun bir tahminde bulunması gerekiyorsa, hikayenizi iyi dinlemesi ve söylediğiniz her kelimeye bağlı kalması gerekecektir. Çocuğunuzdan, anlayıp anlamadığını kontrol etmek için hikayeyi kendi sözleriyle yeniden anlatmasını bile isteyebilirsiniz. Çocuğun aktif olarak dinleyip dinlemediğini kontrol etmenin bir başka yolu da masalı tekrar anlatmak için oyuncaklarını kullanmasını istemektir. Hikayeyi ancak sizi doğru bir şekilde duyup anladıysa canlandırabilecektir. Çocuklarda ahlaki gelişimi başlatmak için ahlaki hikayeler ekleyebilirsiniz.

5. Grup Hikaye Anlatma Oturumları

Eşsiz bir hikaye seansı için çocuğunuzun arkadaşlarını evinizde veya parkta bir araya getirin. Bir çocuk hikayeye başlar ve bir sonraki çocuğun hikayeye birkaç cümle eklemesi gerekir. Bu biraz mantıklı olmalı ve sıra ilk çocuğa ulaşıncaya kadar devam edecek. Çocuğunuzun herkesin söylediklerine dikkat etmesi gerekeceğinden, bu egzersiz dinleme becerilerini geliştirecektir. Sıkışan ancak tüm bölümü anlatmayanlara yardım edin. Tüm anlatımı ilginç kılmak için çocuklardan belirli bölümleri canlandırmalarını da isteyebilirsiniz.

Dinleme becerilerinin harika bir iletişimci olmanın anahtarı olduğu kesinlikle bir sır değil. Bu eleştirel sanat, okulda, kolejde ve yetişkin yaşamında önemli bir varlık haline gelebilir. Özellikle çocuğunuzla oynayacağınız ve gerçekten çılgın şeyler yapacağınız için çocuğunuzla bağ kurmanıza da yardımcı olacaktır. Bu, önemli bir çaba harcamadan dinleme becerilerini geliştirirken çocuğun ruh halini hafifletmeye yardımcı olur.

Sıradaki Yazı: Çocukların Sizi Dinlemesini Sağlama

Benzer İçerikler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu